Spansk sportsdirektør ellevild med Dario Dumic

Dario Dumic imponerer chefen i den spanske klub CD Eldense. Spørgsmålet er, om der er et tilbud om kontraktforlængelse på trapperne.



Dario Dumic har snart tilbragt 10 år i udlandet, og i øjeblikket huserer den tidligere Brøndby-spiller i Spanien.

Midtstopperen tørner ud for CD Eldense, der huserer i Spaniens næstbedste række, og her er Dumic én af de rutinerede kræfter på holdet.

Desværre har sæsonen været plaget af et længere fravær grundet blindtarmsbetændelse, hvorfor Dario Dumic har spillet under halvdelen af ligakampene, men når han er parat – som han er igen – er han fast mand i startopstillingen, og den spanske klub er svært tilfredse med ham.

Det fortæller sportsdirektør Miguel Angel Gomez.

– Det går den rigtige vej efter hans lange skadespause, og jeg må sige, at jeg er meget tilfreds med ham. Dario er en meget dygtig spiller for os, og så er han nok så vigtig en god fyr, som er meget værdsat i hele klubben, siger Miguel Angel Gomez til Tipsbladet og tilføjer, at den eneste udfordring, han kan komme i tanke om, at Dumic’ spanske gloser.

– Han forstår, hvad det er, træneren vil have ham til, men det er klart, at der er rum for forbedring i forhold til det spanske.

Spørgsmålet er, om det giver mening for 33-årige Dumic at intensivere spanskundervisningen.

Forsvarsspillerens kontrakt med CD Eldense udløber til sommer, og det er uvist, hvad fremtiden bringer. Klubben befinder sig lige nu under nedrykningsstregen i den næstbedste spanske række og kæmper derfor en benhård kamp for overlevelse. Hvorvidt det lykkes eller ej kan få betydning for Dario Dumic’ fremtid.

– Jeg kan bare sige, at vi er ekstremt glade for ham, men vi er i en usikker position i ligaen, så først og fremmest handler det om at sikre overlevelse i Segunda Division. Derefter må vi se, lyder det fra sportsdirektøren.

Dario Dumic er noteret for to scoringer i 14 kampe i denne sæson.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’