Thomas Delaney har efterhånden vænnet sig til tilværelsen i Spanien og Sevilla, så nu satser han på, at tage ligaen med storm.
Danskeren skiftede sidste sommer fra Dortmund til Sevilla, hvor han nåede 36 kampe for klubben. Alligevel levede danskeren ikke helt op til forventningerne i løbet af sit første år i Spanien.
Det håber han tilgengæld selv, at han kan lave om på i sit andet år i Sevilla. Danskeren er selvkritisk og stiller store krav til sig selv, da han efter nederlaget til Osasuna i første spillerunde sætter ord på den kommende sæson.
– Efter et år er mit spanske forbedret. Jeg kan stadig ikke lave interviews, men jeg har en bedre forståelse, og hvordan sproget fungerer. Så jeg håber i år, at jeg for mit eget vedkommende og for klubbens, får en bedre Thomas Delaney at se, siger han ifølge Estadio Deportivo.
Thomas Delaneys egne krav om en bedre udgave af sig selv ser han som mulig, da klubben er i en god forfatning på trods af store profilafgange denne sommer.
– Det går hånd i hånd med de forbedringer klubben har foretaget. Vi har en ny mulighed i næste uge for at få tre point, og så kan vi starte derfra, siger Delaney.
Næste opgave for Thomas Delaney og Sevilla er Real Valladolid, som de møder i næste weekend. Mens Sevilla jagter point på banen, så jagter klubbens sportslige ledelse forstærkninger på transfermarkedet.
En af dem er dansker, men hans skifte kan meget vel falde til jorden, da hans klub har set sig meget sure på Sevillas sportslige ledelse.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Nu taler Messi
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
