Thomas Delaney har efterhånden vænnet sig til tilværelsen i Spanien og Sevilla, så nu satser han på, at tage ligaen med storm.
Danskeren skiftede sidste sommer fra Dortmund til Sevilla, hvor han nåede 36 kampe for klubben. Alligevel levede danskeren ikke helt op til forventningerne i løbet af sit første år i Spanien.
Det håber han tilgengæld selv, at han kan lave om på i sit andet år i Sevilla. Danskeren er selvkritisk og stiller store krav til sig selv, da han efter nederlaget til Osasuna i første spillerunde sætter ord på den kommende sæson.
– Efter et år er mit spanske forbedret. Jeg kan stadig ikke lave interviews, men jeg har en bedre forståelse, og hvordan sproget fungerer. Så jeg håber i år, at jeg for mit eget vedkommende og for klubbens, får en bedre Thomas Delaney at se, siger han ifølge Estadio Deportivo.
Thomas Delaneys egne krav om en bedre udgave af sig selv ser han som mulig, da klubben er i en god forfatning på trods af store profilafgange denne sommer.
– Det går hånd i hånd med de forbedringer klubben har foretaget. Vi har en ny mulighed i næste uge for at få tre point, og så kan vi starte derfra, siger Delaney.
Næste opgave for Thomas Delaney og Sevilla er Real Valladolid, som de møder i næste weekend. Mens Sevilla jagter point på banen, så jagter klubbens sportslige ledelse forstærkninger på transfermarkedet.
En af dem er dansker, men hans skifte kan meget vel falde til jorden, da hans klub har set sig meget sure på Sevillas sportslige ledelse.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
