Stiller krav: Vi skal se en bedre Thomas Delaney

Thomas Delaney har store forventinger til sig selv, og det er han ikke bange for at sige højt.



Thomas Delaney har efterhånden vænnet sig til tilværelsen i Spanien og Sevilla, så nu satser han på, at tage ligaen med storm.

Danskeren skiftede sidste sommer fra Dortmund til Sevilla, hvor han nåede 36 kampe for klubben. Alligevel levede danskeren ikke helt op til forventningerne i løbet af sit første år i Spanien.

Det håber han tilgengæld selv, at han kan lave om på i sit andet år i Sevilla. Danskeren er selvkritisk og stiller store krav til sig selv, da han efter nederlaget til Osasuna i første spillerunde sætter ord på den kommende sæson.

– Efter et år er mit spanske forbedret. Jeg kan stadig ikke lave interviews, men jeg har en bedre forståelse, og hvordan sproget fungerer. Så jeg håber i år, at jeg for mit eget vedkommende og for klubbens, får en bedre Thomas Delaney at se, siger han ifølge Estadio Deportivo.

Thomas Delaneys egne krav om en bedre udgave af sig selv ser han som mulig, da klubben er i en god forfatning på trods af store profilafgange denne sommer.

– Det går hånd i hånd med de forbedringer klubben har foretaget. Vi har en ny mulighed i næste uge for at få tre point, og så kan vi starte derfra, siger Delaney.

Næste opgave for Thomas Delaney og Sevilla er Real Valladolid, som de møder i næste weekend. Mens Sevilla jagter point på banen, så jagter klubbens sportslige ledelse forstærkninger på transfermarkedet.

En af dem er dansker, men hans skifte kan meget vel falde til jorden, da hans klub har set sig meget sure på Sevillas sportslige ledelse

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for