Thomas Delaney har efterhånden vænnet sig til tilværelsen i Spanien og Sevilla, så nu satser han på, at tage ligaen med storm.
Danskeren skiftede sidste sommer fra Dortmund til Sevilla, hvor han nåede 36 kampe for klubben. Alligevel levede danskeren ikke helt op til forventningerne i løbet af sit første år i Spanien.
Det håber han tilgengæld selv, at han kan lave om på i sit andet år i Sevilla. Danskeren er selvkritisk og stiller store krav til sig selv, da han efter nederlaget til Osasuna i første spillerunde sætter ord på den kommende sæson.
– Efter et år er mit spanske forbedret. Jeg kan stadig ikke lave interviews, men jeg har en bedre forståelse, og hvordan sproget fungerer. Så jeg håber i år, at jeg for mit eget vedkommende og for klubbens, får en bedre Thomas Delaney at se, siger han ifølge Estadio Deportivo.
Thomas Delaneys egne krav om en bedre udgave af sig selv ser han som mulig, da klubben er i en god forfatning på trods af store profilafgange denne sommer.
– Det går hånd i hånd med de forbedringer klubben har foretaget. Vi har en ny mulighed i næste uge for at få tre point, og så kan vi starte derfra, siger Delaney.
Næste opgave for Thomas Delaney og Sevilla er Real Valladolid, som de møder i næste weekend. Mens Sevilla jagter point på banen, så jagter klubbens sportslige ledelse forstærkninger på transfermarkedet.
En af dem er dansker, men hans skifte kan meget vel falde til jorden, da hans klub har set sig meget sure på Sevillas sportslige ledelse.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
