Stor uenighed: Hvor skal Christensen placeres?

Vil det mon være bedst på midtbanen eller i midterforsvaret for Andreas Christensen, når den nye La Liga-sæson begynder?



Barcelona tager lørdag aften hul på deres nye La Liga-sæson med en kamp mod Valencia, og for den catalanske storklubs danske islæt, Andreas Christensen, så er et af de store spørgsmål hans position på banen for dem.

I de fire store spanske sportsaviser er der klar enighed om, at han kommer til at starte inde i opgøret. Der er dog stor uenighed om, hvor han kommer til at spille på banen i opgøret.

Sidste sæson var det i foråret mere reglen end undtagelsen, at Christensen kom til at spille på den defensive midtbane for Barcelona, og det er der også en stor mulighed for, at han kommer til at gøre igen.

Hos de to Barcelona-aviser Mundo Deportivo og Sport bliver der begge peget på, at han kommer til at spille på midtbanen, mens Pau Cubarsi og Inigo Martinez kommer til at spille i midterforsvaret for dem.

Madrid-aviserne Marca og AS peger i stedet på, at Christensen sandsynligvis kommer til at spille i midterforsvaret sammen med Martinez, mens det vil være Marc Bernal, som går ind på midtbanen.

Dermed er der allerede lagt op til en lille kamp mellem Madrid og Barcelona – i hvert fald i medierne – fra starten af sæsonen.

Ellers er der helt enighed om, at Ter Stegen, Koundé, Íñigo Martínez, Balde, Casadó, Lamine Yamal, Gündogan, Raphinha og Lewandowski kommer til at starte inde i opgøret mod Valencia.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

Jagter tidligere FCK-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Overraskende melding om Oliver Christensen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber