Real Madrid blev i grove træk kørt ud på røv og albuer i aftes af FC Barcelona.
Catalanerne var overlegne i kampen om den spanske Super Cup og spillede sig til en imponerende 5-2-sejr, selvom de i kampens sidste halve time var i undertal. Men på en mørk aften for Real Madrid var der én mand, der funklede og skabte lidt lys, Kylian Mbappé.
Franskmanden har ellers haft problemer med at finde sit storspil frem, efter han i sommer skiftede fra den franske hovedstad til den spanske, men søndag aften var han i den grad i glimrende spilhumør.
– Nu er det Mbappé, der er ladt i stikken. Stjernen scorede, trak et rødt kort og var et mareridt for Barça. Selv med ankelproblemer fik han skovlen under Balde, Koundé og Araújo – ingen kunne følge med ham, skriver mediet AS efter kampen.
Rosen til den franske superstjerne skal dog, ifølge mediet, også ses i konteksten af, at det var en af de værste aftener i mange år for Real Madrid, som næppe havde forudset, at de ville lukke fire mål ind i løbet af den sidste halve time af første halvleg.
– Den bedste Mbappé vi har set, siden han skrev under med Madrid, på hvad der måske var Madrids værste dag siden det uheldige 1-4-nederlag mod Ajax i 2019.
– Og se, hvor let den hvide nummer 9 gjorde det i Saudi Arabien: en lang bold i det 4. minut, et løb fyldt med ren vildskab, en dobbeltbevægelse, der næsten gjorde Balde svimmel, og så direkte i nettet. En klassisk Mbappé. Det var det første af hans otte driblinger – et rekordantal i kampen mellem de to hold. Otte ud af ni forsøg lykkedes. Fuldstændig uovertruffen.
Selvom det ikke blev til sølvtøj i form af pokalen, kan Real Madrid fortsat glæde sig over, at de er bedre med i mesterskabskampen end FC Barcelona. Begge klubber kan dog kigge på førstepladsen, hvor de kan se, at Atlético Madrid i øjeblikket har sat sig på tronen.
I sine 27 kampe for Real Madrid har Kylian Mbappé scoret fjorten gange, samtidig med at han har lagt op til tre mål.
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
På rov i FC København
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM