Storhylder Mbappé efter ydmygelse: Et mareridt

Kylian Mbappé får ros, selvom Real Madrid fik tæsk af FC Barcelona i den spanske Super Cup.



Real Madrid blev i grove træk kørt ud på røv og albuer i aftes af FC Barcelona.

Catalanerne var overlegne i kampen om den spanske Super Cup og spillede sig til en imponerende 5-2-sejr, selvom de i kampens sidste halve time var i undertal. Men på en mørk aften for Real Madrid var der én mand, der funklede og skabte lidt lys, Kylian Mbappé.

Franskmanden har ellers haft problemer med at finde sit storspil frem, efter han i sommer skiftede fra den franske hovedstad til den spanske, men søndag aften var han i den grad i glimrende spilhumør.

– Nu er det Mbappé, der er ladt i stikken. Stjernen scorede, trak et rødt kort og var et mareridt for Barça. Selv med ankelproblemer fik han skovlen under Balde, Koundé og Araújo – ingen kunne følge med ham, skriver mediet AS efter kampen.

Rosen til den franske superstjerne skal dog, ifølge mediet, også ses i konteksten af, at det var en af de værste aftener i mange år for Real Madrid, som næppe havde forudset, at de ville lukke fire mål ind i løbet af den sidste halve time af første halvleg.

– Den bedste Mbappé vi har set, siden han skrev under med Madrid, på hvad der måske var Madrids værste dag siden det uheldige 1-4-nederlag mod Ajax i 2019.

– Og se, hvor let den hvide nummer 9 gjorde det i Saudi Arabien: en lang bold i det 4. minut, et løb fyldt med ren vildskab, en dobbeltbevægelse, der næsten gjorde Balde svimmel, og så direkte i nettet. En klassisk Mbappé. Det var det første af hans otte driblinger – et rekordantal i kampen mellem de to hold. Otte ud af ni forsøg lykkedes. Fuldstændig uovertruffen.

Selvom det ikke blev til sølvtøj i form af pokalen, kan Real Madrid fortsat glæde sig over, at de er bedre med i mesterskabskampen end FC Barcelona. Begge klubber kan dog kigge på førstepladsen, hvor de kan se, at Atlético Madrid i øjeblikket har sat sig på tronen.

I sine 27 kampe for Real Madrid har Kylian Mbappé scoret fjorten gange, samtidig med at han har lagt op til tre mål.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

England – DR Congo

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”