Storhylder Mbappé efter ydmygelse: Et mareridt

Kylian Mbappé får ros, selvom Real Madrid fik tæsk af FC Barcelona i den spanske Super Cup.



Real Madrid blev i grove træk kørt ud på røv og albuer i aftes af FC Barcelona.

Catalanerne var overlegne i kampen om den spanske Super Cup og spillede sig til en imponerende 5-2-sejr, selvom de i kampens sidste halve time var i undertal. Men på en mørk aften for Real Madrid var der én mand, der funklede og skabte lidt lys, Kylian Mbappé.

Franskmanden har ellers haft problemer med at finde sit storspil frem, efter han i sommer skiftede fra den franske hovedstad til den spanske, men søndag aften var han i den grad i glimrende spilhumør.

– Nu er det Mbappé, der er ladt i stikken. Stjernen scorede, trak et rødt kort og var et mareridt for Barça. Selv med ankelproblemer fik han skovlen under Balde, Koundé og Araújo – ingen kunne følge med ham, skriver mediet AS efter kampen.

Rosen til den franske superstjerne skal dog, ifølge mediet, også ses i konteksten af, at det var en af de værste aftener i mange år for Real Madrid, som næppe havde forudset, at de ville lukke fire mål ind i løbet af den sidste halve time af første halvleg.

– Den bedste Mbappé vi har set, siden han skrev under med Madrid, på hvad der måske var Madrids værste dag siden det uheldige 1-4-nederlag mod Ajax i 2019.

– Og se, hvor let den hvide nummer 9 gjorde det i Saudi Arabien: en lang bold i det 4. minut, et løb fyldt med ren vildskab, en dobbeltbevægelse, der næsten gjorde Balde svimmel, og så direkte i nettet. En klassisk Mbappé. Det var det første af hans otte driblinger – et rekordantal i kampen mellem de to hold. Otte ud af ni forsøg lykkedes. Fuldstændig uovertruffen.

Selvom det ikke blev til sølvtøj i form af pokalen, kan Real Madrid fortsat glæde sig over, at de er bedre med i mesterskabskampen end FC Barcelona. Begge klubber kan dog kigge på førstepladsen, hvor de kan se, at Atlético Madrid i øjeblikket har sat sig på tronen.

I sine 27 kampe for Real Madrid har Kylian Mbappé scoret fjorten gange, samtidig med at han har lagt op til tre mål.





LIVE

LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Cooper og Svensson overrasker begge

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Real Madrid – Athletic Club

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Felix Beijmo er færdig i AGF

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tiden er ved at rinde ud

Dansk profil færdig i tysk klub, men