Storhylder Mbappé efter ydmygelse: Et mareridt

Kylian Mbappé får ros, selvom Real Madrid fik tæsk af FC Barcelona i den spanske Super Cup.



Real Madrid blev i grove træk kørt ud på røv og albuer i aftes af FC Barcelona.

Catalanerne var overlegne i kampen om den spanske Super Cup og spillede sig til en imponerende 5-2-sejr, selvom de i kampens sidste halve time var i undertal. Men på en mørk aften for Real Madrid var der én mand, der funklede og skabte lidt lys, Kylian Mbappé.

Franskmanden har ellers haft problemer med at finde sit storspil frem, efter han i sommer skiftede fra den franske hovedstad til den spanske, men søndag aften var han i den grad i glimrende spilhumør.

– Nu er det Mbappé, der er ladt i stikken. Stjernen scorede, trak et rødt kort og var et mareridt for Barça. Selv med ankelproblemer fik han skovlen under Balde, Koundé og Araújo – ingen kunne følge med ham, skriver mediet AS efter kampen.

Rosen til den franske superstjerne skal dog, ifølge mediet, også ses i konteksten af, at det var en af de værste aftener i mange år for Real Madrid, som næppe havde forudset, at de ville lukke fire mål ind i løbet af den sidste halve time af første halvleg.

– Den bedste Mbappé vi har set, siden han skrev under med Madrid, på hvad der måske var Madrids værste dag siden det uheldige 1-4-nederlag mod Ajax i 2019.

– Og se, hvor let den hvide nummer 9 gjorde det i Saudi Arabien: en lang bold i det 4. minut, et løb fyldt med ren vildskab, en dobbeltbevægelse, der næsten gjorde Balde svimmel, og så direkte i nettet. En klassisk Mbappé. Det var det første af hans otte driblinger – et rekordantal i kampen mellem de to hold. Otte ud af ni forsøg lykkedes. Fuldstændig uovertruffen.

Selvom det ikke blev til sølvtøj i form af pokalen, kan Real Madrid fortsat glæde sig over, at de er bedre med i mesterskabskampen end FC Barcelona. Begge klubber kan dog kigge på førstepladsen, hvor de kan se, at Atlético Madrid i øjeblikket har sat sig på tronen.

I sine 27 kampe for Real Madrid har Kylian Mbappé scoret fjorten gange, samtidig med at han har lagt op til tre mål.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Anton Gaaei-handel meldes død

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Stor ændring i AGF?

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Han er den nye Superliga-juvel!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt