Alexander Sørloth kan være på vej til et stort skifte.
Det erfarer i hvert fald Marca. Ifølge den spanske avis kan den tidligere FC Midtjylland-angriber være på vej til Atletico Madrid, hvor cheftræner Diego Simeone angiveligt skulle være stor fan af angriberen, som han håber at kunne lande en aftale med til sommerens transfervindue.
Det forstår man da også godt. Sørloth har nemlig haft en ustyrlig sæson, og har i skrivende stund kurs mod topscorertitlen i La Liga for Villareal, hvor han står noteret for 23 mål på 33 kampe. To mål mere end en anden tidligere FC Midtjylland-angriber Artem Dovbyk.
Senest gik det ud over Barcelonas ærkerivaler fra Real Madrid, der fik at smage på Sørloths evner til at score mål, da han bankede hele fire kasser ind og fuldendte et flot comeback fra 1-4 til 4-4 mod den spanske kongeklub.
Også i FC Midtjylland viste Alexander Sørloth, at han godt vidste, hvor målet stod. Her blev det til 26 kampe med 15 mål og ni assist til følge, men i 2018 drog han videre til Crystal Palace, der også havde fået øje på angriberens måløje.
I Premier League fandt han dog aldrig helt melodien, hvor han kun fik nettet til at blafre en enkelt gang på 20 optrædener, og to år senere stod RB Leipzig klar til at give ham chancen. Efter et par sæsoners lejeophold i Real Sociedad, købte Villareal ham fri af Leipzig, og her har han altså nu for alvor fundet målnæsen frem igen.
Alexander Sørloths kontrakt med Villareal løber helt frem til 2028, så Diego Simeone og co. skal have både pengepungen og overtalelsesevnerne i orden, hvis det skal lykkes dem at hente ham til Atletico Madrid.
LIVE
TransferLIVE: Afviser Liverpool
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Supercomputer: De vinder VM
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Han afløser Mourinho
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT