Efter en årrække i spansk fodbold valgte Martin Braithwaite i sommer at foretage et vildt klubskifte, da den danske målræv rykkede til den brasilianske klub Gremio.
Og indtil videre er det gået rigtigt godt for Martin Braithwaite i den brasilianske Serie A, hvor den 33-årige dansker i skrivende stund er noteret for otte mål i 15 ligakampe.
Opholdet i Sydamerika kan dog potentielt for blive kortvarigt for Martin Braithwaite, for de gode præstationer i Gremio har angiveligt fået Sevilla til at fatte interesse for den danske angriber.
Ifølge Marca har den andalusiske storklub nemlig udset sig Martin Braithwaite som en mulig forstærkning til angrebet, når transfermarkedet åbner igen til januar.
Den store spanske avis skriver, at Martin Braithwaite er i gang med en god sæson i Gremio, efter at danskeren i sidste sæson blev topscorer i den næstbedste spanske række, da han tørnede ud for Espanyol.
Ifølge Marca følger Sevilla-sportsdirektør Victor Orta i øjeblikket Braithwaite tæt og anser danskeren som en spændende mulighed til at forstærke Sevillas offensiv, der ikke har leveret tilfredsstillende i denne sæson, hvor den sydspanske klub aktuelt ligger nummer 12 i La Liga.
Marca skriver, at der allerede har været en indledende kontakt mellem parterne, men at tingene stadig befinder sig på et tidligt stadie, fordi Sevilla også har nogle udfordringer i forhold til de økonomiske fairplay-regler.
Tidligere i karrieren har Martin Braithwaite tørnet ud for flere spanske klubber i form af FC Barcelona, Espanyol og Leganés.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
MEDIE