Storklub lurer på Braithwaite-indkøb til januar

Ifølge Marca kan Martin Braithwaite til januar være på vej tilbage til La Liga.



Efter en årrække i spansk fodbold valgte Martin Braithwaite i sommer at foretage et vildt klubskifte, da den danske målræv rykkede til den brasilianske klub Gremio. 

Og indtil videre er det gået rigtigt godt for Martin Braithwaite i den brasilianske Serie A, hvor den 33-årige dansker i skrivende stund er noteret for otte mål i 15 ligakampe. 

Opholdet i Sydamerika kan dog potentielt for blive kortvarigt for Martin Braithwaite, for de gode præstationer i Gremio har angiveligt fået Sevilla til at fatte interesse for den danske angriber.

Ifølge Marca har den andalusiske storklub nemlig udset sig Martin Braithwaite som en mulig forstærkning til angrebet, når transfermarkedet åbner igen til januar. 

Den store spanske avis skriver, at Martin Braithwaite er i gang med en god sæson i Gremio, efter at danskeren i sidste sæson blev topscorer i den næstbedste spanske række, da han tørnede ud for Espanyol. 

Ifølge Marca følger Sevilla-sportsdirektør Victor Orta i øjeblikket Braithwaite tæt og anser danskeren som en spændende mulighed til at forstærke Sevillas offensiv, der ikke har leveret tilfredsstillende i denne sæson, hvor den sydspanske klub aktuelt ligger nummer 12 i La Liga. 

Marca skriver, at der allerede har været en indledende kontakt mellem parterne, men at tingene stadig befinder sig på et tidligt stadie, fordi Sevilla også har nogle udfordringer i forhold til de økonomiske fairplay-regler. 

Tidligere i karrieren har Martin Braithwaite tørnet ud for flere spanske klubber i form af FC Barcelona, Espanyol og Leganés. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Et markant problem for Silkeborg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp