Efter en årrække i spansk fodbold valgte Martin Braithwaite i sommer at foretage et vildt klubskifte, da den danske målræv rykkede til den brasilianske klub Gremio.
Og indtil videre er det gået rigtigt godt for Martin Braithwaite i den brasilianske Serie A, hvor den 33-årige dansker i skrivende stund er noteret for otte mål i 15 ligakampe.
Opholdet i Sydamerika kan dog potentielt for blive kortvarigt for Martin Braithwaite, for de gode præstationer i Gremio har angiveligt fået Sevilla til at fatte interesse for den danske angriber.
Ifølge Marca har den andalusiske storklub nemlig udset sig Martin Braithwaite som en mulig forstærkning til angrebet, når transfermarkedet åbner igen til januar.
Den store spanske avis skriver, at Martin Braithwaite er i gang med en god sæson i Gremio, efter at danskeren i sidste sæson blev topscorer i den næstbedste spanske række, da han tørnede ud for Espanyol.
Ifølge Marca følger Sevilla-sportsdirektør Victor Orta i øjeblikket Braithwaite tæt og anser danskeren som en spændende mulighed til at forstærke Sevillas offensiv, der ikke har leveret tilfredsstillende i denne sæson, hvor den sydspanske klub aktuelt ligger nummer 12 i La Liga.
Marca skriver, at der allerede har været en indledende kontakt mellem parterne, men at tingene stadig befinder sig på et tidligt stadie, fordi Sevilla også har nogle udfordringer i forhold til de økonomiske fairplay-regler.
Tidligere i karrieren har Martin Braithwaite tørnet ud for flere spanske klubber i form af FC Barcelona, Espanyol og Leganés.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS