Efter en årrække i spansk fodbold valgte Martin Braithwaite i sommer at foretage et vildt klubskifte, da den danske målræv rykkede til den brasilianske klub Gremio.
Og indtil videre er det gået rigtigt godt for Martin Braithwaite i den brasilianske Serie A, hvor den 33-årige dansker i skrivende stund er noteret for otte mål i 15 ligakampe.
Opholdet i Sydamerika kan dog potentielt for blive kortvarigt for Martin Braithwaite, for de gode præstationer i Gremio har angiveligt fået Sevilla til at fatte interesse for den danske angriber.
Ifølge Marca har den andalusiske storklub nemlig udset sig Martin Braithwaite som en mulig forstærkning til angrebet, når transfermarkedet åbner igen til januar.
Den store spanske avis skriver, at Martin Braithwaite er i gang med en god sæson i Gremio, efter at danskeren i sidste sæson blev topscorer i den næstbedste spanske række, da han tørnede ud for Espanyol.
Ifølge Marca følger Sevilla-sportsdirektør Victor Orta i øjeblikket Braithwaite tæt og anser danskeren som en spændende mulighed til at forstærke Sevillas offensiv, der ikke har leveret tilfredsstillende i denne sæson, hvor den sydspanske klub aktuelt ligger nummer 12 i La Liga.
Marca skriver, at der allerede har været en indledende kontakt mellem parterne, men at tingene stadig befinder sig på et tidligt stadie, fordi Sevilla også har nogle udfordringer i forhold til de økonomiske fairplay-regler.
Tidligere i karrieren har Martin Braithwaite tørnet ud for flere spanske klubber i form af FC Barcelona, Espanyol og Leganés.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TIPSBLADET SPECIAL