Storklub lurer på Braithwaite-indkøb til januar

Ifølge Marca kan Martin Braithwaite til januar være på vej tilbage til La Liga.



Efter en årrække i spansk fodbold valgte Martin Braithwaite i sommer at foretage et vildt klubskifte, da den danske målræv rykkede til den brasilianske klub Gremio. 

Og indtil videre er det gået rigtigt godt for Martin Braithwaite i den brasilianske Serie A, hvor den 33-årige dansker i skrivende stund er noteret for otte mål i 15 ligakampe. 

Opholdet i Sydamerika kan dog potentielt for blive kortvarigt for Martin Braithwaite, for de gode præstationer i Gremio har angiveligt fået Sevilla til at fatte interesse for den danske angriber.

Ifølge Marca har den andalusiske storklub nemlig udset sig Martin Braithwaite som en mulig forstærkning til angrebet, når transfermarkedet åbner igen til januar. 

Den store spanske avis skriver, at Martin Braithwaite er i gang med en god sæson i Gremio, efter at danskeren i sidste sæson blev topscorer i den næstbedste spanske række, da han tørnede ud for Espanyol. 

Ifølge Marca følger Sevilla-sportsdirektør Victor Orta i øjeblikket Braithwaite tæt og anser danskeren som en spændende mulighed til at forstærke Sevillas offensiv, der ikke har leveret tilfredsstillende i denne sæson, hvor den sydspanske klub aktuelt ligger nummer 12 i La Liga. 

Marca skriver, at der allerede har været en indledende kontakt mellem parterne, men at tingene stadig befinder sig på et tidligt stadie, fordi Sevilla også har nogle udfordringer i forhold til de økonomiske fairplay-regler. 

Tidligere i karrieren har Martin Braithwaite tørnet ud for flere spanske klubber i form af FC Barcelona, Espanyol og Leganés. 





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs