Hvis man før sæsonen skulle gætte på, hvilket hold der ville føre La Liga efter syv spillerunder, ville man nok gætte Real Madrid, FC Barcelona eller Atletico Madrid. Nogle ville måske have fidus til Real Sociedad, Real Betis eller Villarreal.
Helt sikkert er det dog, at det nok er meget, meget få, der ville have gættet på, at Girona FC ville toppe rækken. Et hold, der for blot halvandet år siden spillede i den næstbedste spanske række.
Men sådan er det altså.
Seks sejre og en uafgjort i sæsonens første syv kampe har sendt Girona op på førstepladsen i La Liga – et point foran Real Madrid og to foran FC Barcelona.
Og det er blandt andet takket være den tidligere Superliga-spiller Artem Dovbyk, der aldrig blev en sportslig succes i FC Midtjylland eller Sønderjyske, men siden da har forløst potentialet.
Den 26-årige angriber kom til Girona fra Dnipro-1 for godt 60 millioner kroner i sommer, og ukraineren har siden nydt stor succes. I de seneste tre ligakampe er han således startet inde med to mål og to oplæg til følge.
Senest satte Dovbyk gang i Gironas comebacksejr over Villarreal onsdag aften med et hovedstødsmål tidligt i anden halvleg.
Den sejr sendte altså mandskabet alene på førstepladsen i Spaniens bedste række, La Liga, og det er for første gang i klubbens historie. Det meddeler Girona FC selv via sin hjemmeside.
Eventyret kan fortsætte i weekenden for Girona FC. Her tager cheftræner Michels mandskab imod ligaens nummer to, Real Madrid, på eget græs, og endnu en sejr vil altså øge deres forspring i toppen af tabellen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT