Superliga-flop storspiller for chokerende tophold

Den tidligere FC Midtjylland-angriber nyder stor, stor succes i Spanien i disse dage.



Hvis man før sæsonen skulle gætte på, hvilket hold der ville føre La Liga efter syv spillerunder, ville man nok gætte Real Madrid, FC Barcelona eller Atletico Madrid. Nogle ville måske have fidus til Real Sociedad, Real Betis eller Villarreal.

Helt sikkert er det dog, at det nok er meget, meget få, der ville have gættet på, at Girona FC ville toppe rækken. Et hold, der for blot halvandet år siden spillede i den næstbedste spanske række.

Men sådan er det altså.

Seks sejre og en uafgjort i sæsonens første syv kampe har sendt Girona op på førstepladsen i La Liga – et point foran Real Madrid og to foran FC Barcelona.

Og det er blandt andet takket være den tidligere Superliga-spiller Artem Dovbyk, der aldrig blev en sportslig succes i FC Midtjylland eller Sønderjyske, men siden da har forløst potentialet.

Den 26-årige angriber kom til Girona fra Dnipro-1 for godt 60 millioner kroner i sommer, og ukraineren har siden nydt stor succes. I de seneste tre ligakampe er han således startet inde med to mål og to oplæg til følge.

Senest satte Dovbyk gang i Gironas comebacksejr over Villarreal onsdag aften med et hovedstødsmål tidligt i anden halvleg.

Den sejr sendte altså mandskabet alene på førstepladsen i Spaniens bedste række, La Liga, og det er for første gang i klubbens historie. Det meddeler Girona FC selv via sin hjemmeside.

Eventyret kan fortsætte i weekenden for Girona FC. Her tager cheftræner Michels mandskab imod ligaens nummer to, Real Madrid, på eget græs, og endnu en sejr vil altså øge deres forspring i toppen af tabellen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spændende melding

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?