Superliga-flop storspiller for chokerende tophold

Den tidligere FC Midtjylland-angriber nyder stor, stor succes i Spanien i disse dage.



Hvis man før sæsonen skulle gætte på, hvilket hold der ville føre La Liga efter syv spillerunder, ville man nok gætte Real Madrid, FC Barcelona eller Atletico Madrid. Nogle ville måske have fidus til Real Sociedad, Real Betis eller Villarreal.

Helt sikkert er det dog, at det nok er meget, meget få, der ville have gættet på, at Girona FC ville toppe rækken. Et hold, der for blot halvandet år siden spillede i den næstbedste spanske række.

Men sådan er det altså.

Seks sejre og en uafgjort i sæsonens første syv kampe har sendt Girona op på førstepladsen i La Liga – et point foran Real Madrid og to foran FC Barcelona.

Og det er blandt andet takket være den tidligere Superliga-spiller Artem Dovbyk, der aldrig blev en sportslig succes i FC Midtjylland eller Sønderjyske, men siden da har forløst potentialet.

Den 26-årige angriber kom til Girona fra Dnipro-1 for godt 60 millioner kroner i sommer, og ukraineren har siden nydt stor succes. I de seneste tre ligakampe er han således startet inde med to mål og to oplæg til følge.

Senest satte Dovbyk gang i Gironas comebacksejr over Villarreal onsdag aften med et hovedstødsmål tidligt i anden halvleg.

Den sejr sendte altså mandskabet alene på førstepladsen i Spaniens bedste række, La Liga, og det er for første gang i klubbens historie. Det meddeler Girona FC selv via sin hjemmeside.

Eventyret kan fortsætte i weekenden for Girona FC. Her tager cheftræner Michels mandskab imod ligaens nummer to, Real Madrid, på eget græs, og endnu en sejr vil altså øge deres forspring i toppen af tabellen.





Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen