Superliga-flop storspiller for chokerende tophold

Den tidligere FC Midtjylland-angriber nyder stor, stor succes i Spanien i disse dage.



Hvis man før sæsonen skulle gætte på, hvilket hold der ville føre La Liga efter syv spillerunder, ville man nok gætte Real Madrid, FC Barcelona eller Atletico Madrid. Nogle ville måske have fidus til Real Sociedad, Real Betis eller Villarreal.

Helt sikkert er det dog, at det nok er meget, meget få, der ville have gættet på, at Girona FC ville toppe rækken. Et hold, der for blot halvandet år siden spillede i den næstbedste spanske række.

Men sådan er det altså.

Seks sejre og en uafgjort i sæsonens første syv kampe har sendt Girona op på førstepladsen i La Liga – et point foran Real Madrid og to foran FC Barcelona.

Og det er blandt andet takket være den tidligere Superliga-spiller Artem Dovbyk, der aldrig blev en sportslig succes i FC Midtjylland eller Sønderjyske, men siden da har forløst potentialet.

Den 26-årige angriber kom til Girona fra Dnipro-1 for godt 60 millioner kroner i sommer, og ukraineren har siden nydt stor succes. I de seneste tre ligakampe er han således startet inde med to mål og to oplæg til følge.

Senest satte Dovbyk gang i Gironas comebacksejr over Villarreal onsdag aften med et hovedstødsmål tidligt i anden halvleg.

Den sejr sendte altså mandskabet alene på førstepladsen i Spaniens bedste række, La Liga, og det er for første gang i klubbens historie. Det meddeler Girona FC selv via sin hjemmeside.

Eventyret kan fortsætte i weekenden for Girona FC. Her tager cheftræner Michels mandskab imod ligaens nummer to, Real Madrid, på eget græs, og endnu en sejr vil altså øge deres forspring i toppen af tabellen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne