Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Thomas Gravesen langer kraftigt ud efter Real Madrid, hvis opførsel ifølge ham er en skamplet på klubbens renommé.



Den spanske pokalfinale i sidste uge var lige ved at ende i den totale farce.

Optakten bød på masser af ballade, da Real Madrid truede med at trække sig fra finalen mod FC Barcelona i protest mod kampens dommer, som kongeklubben mente historisk var imod dem.

Kylian Mbappé og holdkammeraterne endte alligevel med at gå på banen, men under finalen, som FC Barcelona vandt, eksploderede det hele, og især Antonio Rüdiger gik amok – for det er han blevet idømt seks karantænedage.

Tidligere har Real Madrid også gjort sig bemærket ved at være én af hovedtænkerne bag udbryderligaen Super League og ved ikke at møde op til Ballon d’Or-prisuddelingen, da det stod klart, at Vinicius Junior ikke ville vinde.

Den opførsel, man ser fra Real Madrid, er uværdig for den spanske kongeklub, lyder det fra Viaplay-ekspert og tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen.

– Det er ikke en normalitet at se den her kæmpeklub gå ud på den måde og spille offer. De har gjort det før, men ikke i så kraftigt et omgang som i øjeblikket, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News og tilføjer:

– Jeg synes, det er et tegn på en storklub, der er i problemer og ikke kan finde melodien. Jeg synes, at vi er vidne til en klub, som spiller på nogle ting, der slet ikke hører hjemme med den forventning, vi alle har til Real Madrid.

– Det, der foregår lige nu, er så ukarakteristisk, at man slet ikke kan forstå det. Det, vi er vidne til i øjeblikket, er en skamplet omkring Real Madrids renommé.

Viaplays mangeårige korrespondent, Luna Christofi, er helt på højde med Thomas Gravesen.

– De er simpelthen ude i så mange kampe, og jeg synes, at klubben ofte opfører sig som et barn, der bliver fornærmet, når man ikke får sin vilje. Det klæder slet ikke så stor og prægtig en klub som Real Madrid, lyder det fra Christofi, der til dagligt er bosiddende i Spanien.

Du kan se hele debatten om Real Madrid i videoen i toppen af artiklen.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Meldes varm på ung Superliga-profil

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen