Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Thomas Gravesen langer kraftigt ud efter Real Madrid, hvis opførsel ifølge ham er en skamplet på klubbens renommé.



Den spanske pokalfinale i sidste uge var lige ved at ende i den totale farce.

Optakten bød på masser af ballade, da Real Madrid truede med at trække sig fra finalen mod FC Barcelona i protest mod kampens dommer, som kongeklubben mente historisk var imod dem.

Kylian Mbappé og holdkammeraterne endte alligevel med at gå på banen, men under finalen, som FC Barcelona vandt, eksploderede det hele, og især Antonio Rüdiger gik amok – for det er han blevet idømt seks karantænedage.

Tidligere har Real Madrid også gjort sig bemærket ved at være én af hovedtænkerne bag udbryderligaen Super League og ved ikke at møde op til Ballon d’Or-prisuddelingen, da det stod klart, at Vinicius Junior ikke ville vinde.

Den opførsel, man ser fra Real Madrid, er uværdig for den spanske kongeklub, lyder det fra Viaplay-ekspert og tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen.

– Det er ikke en normalitet at se den her kæmpeklub gå ud på den måde og spille offer. De har gjort det før, men ikke i så kraftigt et omgang som i øjeblikket, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News og tilføjer:

– Jeg synes, det er et tegn på en storklub, der er i problemer og ikke kan finde melodien. Jeg synes, at vi er vidne til en klub, som spiller på nogle ting, der slet ikke hører hjemme med den forventning, vi alle har til Real Madrid.

– Det, der foregår lige nu, er så ukarakteristisk, at man slet ikke kan forstå det. Det, vi er vidne til i øjeblikket, er en skamplet omkring Real Madrids renommé.

Viaplays mangeårige korrespondent, Luna Christofi, er helt på højde med Thomas Gravesen.

– De er simpelthen ude i så mange kampe, og jeg synes, at klubben ofte opfører sig som et barn, der bliver fornærmet, når man ikke får sin vilje. Det klæder slet ikke så stor og prægtig en klub som Real Madrid, lyder det fra Christofi, der til dagligt er bosiddende i Spanien.

Du kan se hele debatten om Real Madrid i videoen i toppen af artiklen.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Sønderjyske køber ny cheftræner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tæt på at købe FC København-spiller

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Tunesien – Japan

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Zanka ville spille gratis for FC København

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK