Den spanske pokalfinale i sidste uge var lige ved at ende i den totale farce.
Optakten bød på masser af ballade, da Real Madrid truede med at trække sig fra finalen mod FC Barcelona i protest mod kampens dommer, som kongeklubben mente historisk var imod dem.
Kylian Mbappé og holdkammeraterne endte alligevel med at gå på banen, men under finalen, som FC Barcelona vandt, eksploderede det hele, og især Antonio Rüdiger gik amok – for det er han blevet idømt seks karantænedage.
Tidligere har Real Madrid også gjort sig bemærket ved at være én af hovedtænkerne bag udbryderligaen Super League og ved ikke at møde op til Ballon d’Or-prisuddelingen, da det stod klart, at Vinicius Junior ikke ville vinde.
Den opførsel, man ser fra Real Madrid, er uværdig for den spanske kongeklub, lyder det fra Viaplay-ekspert og tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen.
– Det er ikke en normalitet at se den her kæmpeklub gå ud på den måde og spille offer. De har gjort det før, men ikke i så kraftigt et omgang som i øjeblikket, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News og tilføjer:
– Jeg synes, det er et tegn på en storklub, der er i problemer og ikke kan finde melodien. Jeg synes, at vi er vidne til en klub, som spiller på nogle ting, der slet ikke hører hjemme med den forventning, vi alle har til Real Madrid.
– Det, der foregår lige nu, er så ukarakteristisk, at man slet ikke kan forstå det. Det, vi er vidne til i øjeblikket, er en skamplet omkring Real Madrids renommé.
Viaplays mangeårige korrespondent, Luna Christofi, er helt på højde med Thomas Gravesen.
– De er simpelthen ude i så mange kampe, og jeg synes, at klubben ofte opfører sig som et barn, der bliver fornærmet, når man ikke får sin vilje. Det klæder slet ikke så stor og prægtig en klub som Real Madrid, lyder det fra Christofi, der til dagligt er bosiddende i Spanien.
Du kan se hele debatten om Real Madrid i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE