Den spanske pokalfinale i sidste uge var lige ved at ende i den totale farce.
Optakten bød på masser af ballade, da Real Madrid truede med at trække sig fra finalen mod FC Barcelona i protest mod kampens dommer, som kongeklubben mente historisk var imod dem.
Kylian Mbappé og holdkammeraterne endte alligevel med at gå på banen, men under finalen, som FC Barcelona vandt, eksploderede det hele, og især Antonio Rüdiger gik amok – for det er han blevet idømt seks karantænedage.
Tidligere har Real Madrid også gjort sig bemærket ved at være én af hovedtænkerne bag udbryderligaen Super League og ved ikke at møde op til Ballon d’Or-prisuddelingen, da det stod klart, at Vinicius Junior ikke ville vinde.
Den opførsel, man ser fra Real Madrid, er uværdig for den spanske kongeklub, lyder det fra Viaplay-ekspert og tidligere Real Madrid-spiller Thomas Gravesen.
– Det er ikke en normalitet at se den her kæmpeklub gå ud på den måde og spille offer. De har gjort det før, men ikke i så kraftigt et omgang som i øjeblikket, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News og tilføjer:
– Jeg synes, det er et tegn på en storklub, der er i problemer og ikke kan finde melodien. Jeg synes, at vi er vidne til en klub, som spiller på nogle ting, der slet ikke hører hjemme med den forventning, vi alle har til Real Madrid.
– Det, der foregår lige nu, er så ukarakteristisk, at man slet ikke kan forstå det. Det, vi er vidne til i øjeblikket, er en skamplet omkring Real Madrids renommé.
Viaplays mangeårige korrespondent, Luna Christofi, er helt på højde med Thomas Gravesen.
– De er simpelthen ude i så mange kampe, og jeg synes, at klubben ofte opfører sig som et barn, der bliver fornærmet, når man ikke får sin vilje. Det klæder slet ikke så stor og prægtig en klub som Real Madrid, lyder det fra Christofi, der til dagligt er bosiddende i Spanien.
Du kan se hele debatten om Real Madrid i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
FCK-direktør får job i West Ham
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER