Tidl. FCM-stjerne chokerede Barcelona

På et mål i sidste tillægsminut vandt Atlético Madrid med 2-1 på udebane i La Ligas topbrag mod FC Barcelona.



FC Barcelona var klart bedst set over 90 minutter i lørdagens spanske topbrag mod Atlético Madrid, men tabte alligevel med 1-2.

Den norske angriber Alexander Sørloth med fortid i FC Midtjylland blev den store Atlético-helt med sit mål efter 96 minutter.

Barcelona førte 1-0 ved pausen, og ud fra spil og chancer var det ufortjent i sig selv, at Atlético i anden halvleg havde kurs mod uafgjort, og så endte udeholdet endda med at løbe med det hele.

Dermed er Atlético i spidsen for La Liga med 41 point for 18 kampe foran Barcelona med 38 point for 19 kampe. Real Madrid er treer med 37 point for 17 kampe.

Atlético er nu oppe på 12 sejre i træk på tværs af alle turneringer. Og holdet fik stoppet en negativ stime mod Barcelona, der havde vundet de fem seneste indbyrdes kampe.

Barcelona leverede en kamp på højt niveau, men det rakte til nul og niks.

På forhånd havde det vakt bekymring, at den unge superstjerne Lamine Yamal, men andre unge tog over i hans fravær.

Da Barcelona efter en halv time kom foran, tog 22-årige Pedri sagen i egen hånd. Foran det kompakte Atlético-forsvar brugte han 20-årige Gavi som bande til at komme på skudhold og score.

Atlético havde intet og var knap nok i boldbesiddelse på den sidste tredjedel af banen i første halvleg. Ikke en eneste afslutning blev det til, før udeholdet i tillægstiden skabte en farlig situation, der blev reddet til hjørne.

Barcelona-chancerne blev flere fra starten af anden halvleg. Jan Oblak reddede flot, da Fermin Lopez var fri, og overliggeren var i vejen for Raphinhas lob efter en genial aflevering fra Pedri.

Man fornemmede, det var et spørgsmål om tid, før Barcelona ville fordoble føringen, men i stedet huggede Atlético til i en sjælden kontra.

Marc Casado lavede en skidt clearing i Barcelona-feltet, og fra feltets bue fandt Rodrigo de Paul netmaskerne til udligning.

I de sidste minutter var Barcelona flere gange nærgående, men Oblak reddede for Madrid-klubben.

Man begyndte at indstille sig på uafgjort, da Atlético udførte et kontraangreb til perfektion. Nahuel Molina førte bolden frem i højre side og serverede for Sørloth, der resolut hamrede bolden ind højt i målet til 2-1.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Chelsea – Tottenham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!