Tidl. FCM-stjerne chokerede Barcelona

På et mål i sidste tillægsminut vandt Atlético Madrid med 2-1 på udebane i La Ligas topbrag mod FC Barcelona.



FC Barcelona var klart bedst set over 90 minutter i lørdagens spanske topbrag mod Atlético Madrid, men tabte alligevel med 1-2.

Den norske angriber Alexander Sørloth med fortid i FC Midtjylland blev den store Atlético-helt med sit mål efter 96 minutter.

Barcelona førte 1-0 ved pausen, og ud fra spil og chancer var det ufortjent i sig selv, at Atlético i anden halvleg havde kurs mod uafgjort, og så endte udeholdet endda med at løbe med det hele.

Dermed er Atlético i spidsen for La Liga med 41 point for 18 kampe foran Barcelona med 38 point for 19 kampe. Real Madrid er treer med 37 point for 17 kampe.

Atlético er nu oppe på 12 sejre i træk på tværs af alle turneringer. Og holdet fik stoppet en negativ stime mod Barcelona, der havde vundet de fem seneste indbyrdes kampe.

Barcelona leverede en kamp på højt niveau, men det rakte til nul og niks.

På forhånd havde det vakt bekymring, at den unge superstjerne Lamine Yamal, men andre unge tog over i hans fravær.

Da Barcelona efter en halv time kom foran, tog 22-årige Pedri sagen i egen hånd. Foran det kompakte Atlético-forsvar brugte han 20-årige Gavi som bande til at komme på skudhold og score.

Atlético havde intet og var knap nok i boldbesiddelse på den sidste tredjedel af banen i første halvleg. Ikke en eneste afslutning blev det til, før udeholdet i tillægstiden skabte en farlig situation, der blev reddet til hjørne.

Barcelona-chancerne blev flere fra starten af anden halvleg. Jan Oblak reddede flot, da Fermin Lopez var fri, og overliggeren var i vejen for Raphinhas lob efter en genial aflevering fra Pedri.

Man fornemmede, det var et spørgsmål om tid, før Barcelona ville fordoble føringen, men i stedet huggede Atlético til i en sjælden kontra.

Marc Casado lavede en skidt clearing i Barcelona-feltet, og fra feltets bue fandt Rodrigo de Paul netmaskerne til udligning.

I de sidste minutter var Barcelona flere gange nærgående, men Oblak reddede for Madrid-klubben.

Man begyndte at indstille sig på uafgjort, da Atlético udførte et kontraangreb til perfektion. Nahuel Molina førte bolden frem i højre side og serverede for Sørloth, der resolut hamrede bolden ind højt i målet til 2-1.

/ritzau/





Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!




Optakt til mandagens Premier League-kamp mellem Everton og West Ham LIVE

LIVE: Drama – nægter at spille for træneren

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Bekymring om Lionel Messi før VM



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Topboss sviner Barça til

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Her er FC Københavns vej i Europa