Tidl. FCM-stjerne chokerede Barcelona

På et mål i sidste tillægsminut vandt Atlético Madrid med 2-1 på udebane i La Ligas topbrag mod FC Barcelona.



FC Barcelona var klart bedst set over 90 minutter i lørdagens spanske topbrag mod Atlético Madrid, men tabte alligevel med 1-2.

Den norske angriber Alexander Sørloth med fortid i FC Midtjylland blev den store Atlético-helt med sit mål efter 96 minutter.

Barcelona førte 1-0 ved pausen, og ud fra spil og chancer var det ufortjent i sig selv, at Atlético i anden halvleg havde kurs mod uafgjort, og så endte udeholdet endda med at løbe med det hele.

Dermed er Atlético i spidsen for La Liga med 41 point for 18 kampe foran Barcelona med 38 point for 19 kampe. Real Madrid er treer med 37 point for 17 kampe.

Atlético er nu oppe på 12 sejre i træk på tværs af alle turneringer. Og holdet fik stoppet en negativ stime mod Barcelona, der havde vundet de fem seneste indbyrdes kampe.

Barcelona leverede en kamp på højt niveau, men det rakte til nul og niks.

På forhånd havde det vakt bekymring, at den unge superstjerne Lamine Yamal, men andre unge tog over i hans fravær.

Da Barcelona efter en halv time kom foran, tog 22-årige Pedri sagen i egen hånd. Foran det kompakte Atlético-forsvar brugte han 20-årige Gavi som bande til at komme på skudhold og score.

Atlético havde intet og var knap nok i boldbesiddelse på den sidste tredjedel af banen i første halvleg. Ikke en eneste afslutning blev det til, før udeholdet i tillægstiden skabte en farlig situation, der blev reddet til hjørne.

Barcelona-chancerne blev flere fra starten af anden halvleg. Jan Oblak reddede flot, da Fermin Lopez var fri, og overliggeren var i vejen for Raphinhas lob efter en genial aflevering fra Pedri.

Man fornemmede, det var et spørgsmål om tid, før Barcelona ville fordoble føringen, men i stedet huggede Atlético til i en sjælden kontra.

Marc Casado lavede en skidt clearing i Barcelona-feltet, og fra feltets bue fandt Rodrigo de Paul netmaskerne til udligning.

I de sidste minutter var Barcelona flere gange nærgående, men Oblak reddede for Madrid-klubben.

Man begyndte at indstille sig på uafgjort, da Atlético udførte et kontraangreb til perfektion. Nahuel Molina førte bolden frem i højre side og serverede for Sørloth, der resolut hamrede bolden ind højt i målet til 2-1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender