FC Barcelona var klart bedst set over 90 minutter i lørdagens spanske topbrag mod Atlético Madrid, men tabte alligevel med 1-2.
Den norske angriber Alexander Sørloth med fortid i FC Midtjylland blev den store Atlético-helt med sit mål efter 96 minutter.
Barcelona førte 1-0 ved pausen, og ud fra spil og chancer var det ufortjent i sig selv, at Atlético i anden halvleg havde kurs mod uafgjort, og så endte udeholdet endda med at løbe med det hele.
Dermed er Atlético i spidsen for La Liga med 41 point for 18 kampe foran Barcelona med 38 point for 19 kampe. Real Madrid er treer med 37 point for 17 kampe.
Atlético er nu oppe på 12 sejre i træk på tværs af alle turneringer. Og holdet fik stoppet en negativ stime mod Barcelona, der havde vundet de fem seneste indbyrdes kampe.
Barcelona leverede en kamp på højt niveau, men det rakte til nul og niks.
På forhånd havde det vakt bekymring, at den unge superstjerne Lamine Yamal, men andre unge tog over i hans fravær.
Da Barcelona efter en halv time kom foran, tog 22-årige Pedri sagen i egen hånd. Foran det kompakte Atlético-forsvar brugte han 20-årige Gavi som bande til at komme på skudhold og score.
Atlético havde intet og var knap nok i boldbesiddelse på den sidste tredjedel af banen i første halvleg. Ikke en eneste afslutning blev det til, før udeholdet i tillægstiden skabte en farlig situation, der blev reddet til hjørne.
Barcelona-chancerne blev flere fra starten af anden halvleg. Jan Oblak reddede flot, da Fermin Lopez var fri, og overliggeren var i vejen for Raphinhas lob efter en genial aflevering fra Pedri.
Man fornemmede, det var et spørgsmål om tid, før Barcelona ville fordoble føringen, men i stedet huggede Atlético til i en sjælden kontra.
Marc Casado lavede en skidt clearing i Barcelona-feltet, og fra feltets bue fandt Rodrigo de Paul netmaskerne til udligning.
I de sidste minutter var Barcelona flere gange nærgående, men Oblak reddede for Madrid-klubben.
Man begyndte at indstille sig på uafgjort, da Atlético udførte et kontraangreb til perfektion. Nahuel Molina førte bolden frem i højre side og serverede for Sørloth, der resolut hamrede bolden ind højt i målet til 2-1.
/ritzau/
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner