Tidspres: Barcas AC-deadline nærmer sig

Der er travlhed på La Ligas kontorer og i FC Barcelona, hvor man forsøger at få registeret Andreas Christensen og de nye holdkammerater før åbningskampen mod Rayo Vallecano.



Det har været en hektisk sommer i FC Barcelona, hvor klubledelsen trods tunge økonomiske problemer har valgt at bruge over én milliard kroner i transferbetalinger for at hente Robert Lewandowski, Julen Koundé og Raphinha.

Danske Andreas Christensen og franske Franck Kessié har også sluttet sig til klubben, og her i Danmark har interessen især samlet sig om den danske landsholdsspiller.

Sportsmediet ESPN skrev tidligere på ugen en opsigtsvækkende artikel om, at ‘AC’ og den ny holdkammerat Kessié ifølge mediets oplysninger har en mulighed for at opsige samarbejdet, hvis det ikke lykkes FC Barcelona at få de to spillere registreret, og såvel i Spanien som i store dele af det øvrige Fodboldeuropa er fokus lige nu rettet meget skarpt mod Catalonien og mod ligaorganisationen La Liga.

På grund af FC Barcelonas dårlige økonomi har klubledelsen anført af præsident Joan Laporta nemlig belånt en række af klubbens mest værdifulde rettigheder i mange år fremover eller solgt en betydelig del af dem, mod at man har fået penge her og nu af de investorer, man har indgået aftaler med.

Der er kommet flere milliarder kroner i kassen, og ud over at betale regninger, styrke førsteholdet og forberede flere meget ambitiøse udviklingsprojekter, skal de nye penge også bruges til at overbevise La Liga om, at man har så meget styr på økonomien og derfor skal have så meget økonomisk råderum i forhold til de spanske licensregler, at klubben kan få lov at registrere ‘AC’, Kessié og de andre nyindkøb.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sidder La Ligas eksperter netop nu og gransker de oplysninger, man har fået fra FC Barcelona, oplysninger som klubben håber kan overtale La Liga til at godkende FC Barcelonas planer for økonomien og give grønt lys til, at de nye spillere må registreres.

At få et stjernekøb som Robert Lewandowski på banen fra første kamp vil være god PR for Laporta og Barcelona-ledelsen efter en meget hektisk sommer, men også Andreas Christensens situation er der betydelig interesse i, ikke mindst efter ESPN’s opsigtsvækkende historie, om end det dog virker usandsynligt, at danskeren skulle trække stikket før sin første officielle kamp.

‘AC’, Kessié og de andre nye profiler kan FC Barcelona som sådan sagtens vente med at registrere, indtil transfervinduet er lukket, hvor La Ligas formelle deadline for registrering ligger ved midnat mellem 1. og 2. september.

172958

Men hvis FC Barcelona skal have ‘AC’ og de andre med mod Rayo Vallecano, skal der i sagens natur anderledes fart på med kickoff 21.00 lørdag aften.

Ifølge en talsperson fra La Liga har FC Barcelona frem til omtrent halvanden før kampstart lørdag til at få alt papirarbejdet godkendt og spillerne registreret, hvilket altså vil sige indtil omkring 19.30 lørdag aften.

FC Barcelona solgte tidligere i dag 24,5 procent af ejerskabet over firmaet Barca Studios, hvor FC Barcelona har placeret nogle af klubbens digitale rettigheder.

Den handel fik FC Barcelona 100 millioner euro for, omtrent 750 millioner kroner, penge der i klubbens optik givetvis skal være med til at overbevise La Liga om, at man skal nikke ja til klubbens ønske om at registrere de nye spillere.

FC Barcelona sættes i forbindelse med yderligere spillerkøb i de sidste uger af transfervinduet.

Således har Barcelona et godt øje til Manchester Citys dygtige midtbanespiller Bernardo Silva, der kan blive sommerens hidtil dyreste køb med spekulationer om en pris på den dyre side af 500 millioner kroner.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Stor hyldest af Mike Tullberg