Det har været en hektisk sommer i FC Barcelona, hvor klubledelsen trods tunge økonomiske problemer har valgt at bruge over én milliard kroner i transferbetalinger for at hente Robert Lewandowski, Julen Koundé og Raphinha.
Danske Andreas Christensen og franske Franck Kessié har også sluttet sig til klubben, og her i Danmark har interessen især samlet sig om den danske landsholdsspiller.
Sportsmediet ESPN skrev tidligere på ugen en opsigtsvækkende artikel om, at ‘AC’ og den ny holdkammerat Kessié ifølge mediets oplysninger har en mulighed for at opsige samarbejdet, hvis det ikke lykkes FC Barcelona at få de to spillere registreret, og såvel i Spanien som i store dele af det øvrige Fodboldeuropa er fokus lige nu rettet meget skarpt mod Catalonien og mod ligaorganisationen La Liga.
På grund af FC Barcelonas dårlige økonomi har klubledelsen anført af præsident Joan Laporta nemlig belånt en række af klubbens mest værdifulde rettigheder i mange år fremover eller solgt en betydelig del af dem, mod at man har fået penge her og nu af de investorer, man har indgået aftaler med.
Der er kommet flere milliarder kroner i kassen, og ud over at betale regninger, styrke førsteholdet og forberede flere meget ambitiøse udviklingsprojekter, skal de nye penge også bruges til at overbevise La Liga om, at man har så meget styr på økonomien og derfor skal have så meget økonomisk råderum i forhold til de spanske licensregler, at klubben kan få lov at registrere ‘AC’, Kessié og de andre nyindkøb.
Ifølge Tipsbladets oplysninger sidder La Ligas eksperter netop nu og gransker de oplysninger, man har fået fra FC Barcelona, oplysninger som klubben håber kan overtale La Liga til at godkende FC Barcelonas planer for økonomien og give grønt lys til, at de nye spillere må registreres.
At få et stjernekøb som Robert Lewandowski på banen fra første kamp vil være god PR for Laporta og Barcelona-ledelsen efter en meget hektisk sommer, men også Andreas Christensens situation er der betydelig interesse i, ikke mindst efter ESPN’s opsigtsvækkende historie, om end det dog virker usandsynligt, at danskeren skulle trække stikket før sin første officielle kamp.
‘AC’, Kessié og de andre nye profiler kan FC Barcelona som sådan sagtens vente med at registrere, indtil transfervinduet er lukket, hvor La Ligas formelle deadline for registrering ligger ved midnat mellem 1. og 2. september.

Men hvis FC Barcelona skal have ‘AC’ og de andre med mod Rayo Vallecano, skal der i sagens natur anderledes fart på med kickoff 21.00 lørdag aften.
Ifølge en talsperson fra La Liga har FC Barcelona frem til omtrent halvanden før kampstart lørdag til at få alt papirarbejdet godkendt og spillerne registreret, hvilket altså vil sige indtil omkring 19.30 lørdag aften.
FC Barcelona solgte tidligere i dag 24,5 procent af ejerskabet over firmaet Barca Studios, hvor FC Barcelona har placeret nogle af klubbens digitale rettigheder.
Den handel fik FC Barcelona 100 millioner euro for, omtrent 750 millioner kroner, penge der i klubbens optik givetvis skal være med til at overbevise La Liga om, at man skal nikke ja til klubbens ønske om at registrere de nye spillere.
FC Barcelona sættes i forbindelse med yderligere spillerkøb i de sidste uger af transfervinduet.
Således har Barcelona et godt øje til Manchester Citys dygtige midtbanespiller Bernardo Silva, der kan blive sommerens hidtil dyreste køb med spekulationer om en pris på den dyre side af 500 millioner kroner.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se Debrecen mod FC København
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
