Tidspres: Barcas AC-deadline nærmer sig

Der er travlhed på La Ligas kontorer og i FC Barcelona, hvor man forsøger at få registeret Andreas Christensen og de nye holdkammerater før åbningskampen mod Rayo Vallecano.



Det har været en hektisk sommer i FC Barcelona, hvor klubledelsen trods tunge økonomiske problemer har valgt at bruge over én milliard kroner i transferbetalinger for at hente Robert Lewandowski, Julen Koundé og Raphinha.

Danske Andreas Christensen og franske Franck Kessié har også sluttet sig til klubben, og her i Danmark har interessen især samlet sig om den danske landsholdsspiller.

Sportsmediet ESPN skrev tidligere på ugen en opsigtsvækkende artikel om, at ‘AC’ og den ny holdkammerat Kessié ifølge mediets oplysninger har en mulighed for at opsige samarbejdet, hvis det ikke lykkes FC Barcelona at få de to spillere registreret, og såvel i Spanien som i store dele af det øvrige Fodboldeuropa er fokus lige nu rettet meget skarpt mod Catalonien og mod ligaorganisationen La Liga.

På grund af FC Barcelonas dårlige økonomi har klubledelsen anført af præsident Joan Laporta nemlig belånt en række af klubbens mest værdifulde rettigheder i mange år fremover eller solgt en betydelig del af dem, mod at man har fået penge her og nu af de investorer, man har indgået aftaler med.

Der er kommet flere milliarder kroner i kassen, og ud over at betale regninger, styrke førsteholdet og forberede flere meget ambitiøse udviklingsprojekter, skal de nye penge også bruges til at overbevise La Liga om, at man har så meget styr på økonomien og derfor skal have så meget økonomisk råderum i forhold til de spanske licensregler, at klubben kan få lov at registrere ‘AC’, Kessié og de andre nyindkøb.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sidder La Ligas eksperter netop nu og gransker de oplysninger, man har fået fra FC Barcelona, oplysninger som klubben håber kan overtale La Liga til at godkende FC Barcelonas planer for økonomien og give grønt lys til, at de nye spillere må registreres.

At få et stjernekøb som Robert Lewandowski på banen fra første kamp vil være god PR for Laporta og Barcelona-ledelsen efter en meget hektisk sommer, men også Andreas Christensens situation er der betydelig interesse i, ikke mindst efter ESPN’s opsigtsvækkende historie, om end det dog virker usandsynligt, at danskeren skulle trække stikket før sin første officielle kamp.

‘AC’, Kessié og de andre nye profiler kan FC Barcelona som sådan sagtens vente med at registrere, indtil transfervinduet er lukket, hvor La Ligas formelle deadline for registrering ligger ved midnat mellem 1. og 2. september.

172958

Men hvis FC Barcelona skal have ‘AC’ og de andre med mod Rayo Vallecano, skal der i sagens natur anderledes fart på med kickoff 21.00 lørdag aften.

Ifølge en talsperson fra La Liga har FC Barcelona frem til omtrent halvanden før kampstart lørdag til at få alt papirarbejdet godkendt og spillerne registreret, hvilket altså vil sige indtil omkring 19.30 lørdag aften.

FC Barcelona solgte tidligere i dag 24,5 procent af ejerskabet over firmaet Barca Studios, hvor FC Barcelona har placeret nogle af klubbens digitale rettigheder.

Den handel fik FC Barcelona 100 millioner euro for, omtrent 750 millioner kroner, penge der i klubbens optik givetvis skal være med til at overbevise La Liga om, at man skal nikke ja til klubbens ønske om at registrere de nye spillere.

FC Barcelona sættes i forbindelse med yderligere spillerkøb i de sidste uger af transfervinduet.

Således har Barcelona et godt øje til Manchester Citys dygtige midtbanespiller Bernardo Silva, der kan blive sommerens hidtil dyreste køb med spekulationer om en pris på den dyre side af 500 millioner kroner.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blæst fuldstændig omkuld

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

Stjerne peger på Højlund

Har ondt af Steve Cooper

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Laver aftale med Frederik Birk

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb