Patrick Mtiliga skiftede i sommer fra hollandske NAC Breda til Malaga på den spanske solkyst. Den 28-årige back var uheldig i sin debutkamp, hvor han blev skadet efter et kvarters spil, og efterfølgende havde han svært ved at tilspille sig en fast plads. Men i midten af efteråret åbnede en snak hans øjne og porten til spilletid.
– Lige nu går det rigtig godt, og spillestilen passer mig helt perfekt, fordi de kan godt lide at spille fodbold. Efter jeg havde en periode på bænken, fik jeg snakket med træneren om, hvordan jeg skulle udfylde rollen på venstre back, og der gik det op for mig, at de ville have mig frem over flankerne, og det er netop, hvad jeg er god til. Siden har jeg gjort det, og det er gået godt, siger Patrick Mtiliga til tipsbladet.dk.
Vendepunktet kom i pokalkampen 28. oktober mod Zaragoza, hvor danskeren fik chancen fra start. Siden har han – med få undtagelser i et par pokalkampe – været en fast del af Malaga-holdet, som i weekenden fik deres kun tredje sejr i sæsonen, og derfor slås for overlevelse i bunden.
Trængslerne i La Primera Divisions nedre halvdel påvirker dog ikke humøret udenfor banen, hvor det sydspanske klima gør lykke hos familien Mtiliga:
– Udenfor banen er det helt fantastisk, og det har også givet et ekstra skub. Min kæreste og mine børn stortrives hernede, og der er massere af danskere på kysten, hvilket har været perfekt for familien. Vejret gør, at vi kan være udenfor meget af tiden, og vi sidder ikke lukket inde i en lejlighed hele dagen. Vi kan være ude og lege på stranden og spise på restaurant, og det gør bare noget ved en, siger den danske back.
Sproget, den nye liga og holdkammeraterne er efterhånden også på plads, nu mangler resultaterne i på banen kun at følge med.
LIVE
TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT