Trænersnak var åbenbaring for Mtiliga

Danske Patrick Mtiliga stortrives i Sydspanien, men succesen på banen kom først efter en længere snak med træneren, der åbnede hans øjne, for det han er bedst til.



Patrick Mtiliga skiftede i sommer fra hollandske NAC Breda til Malaga på den spanske solkyst. Den 28-årige back var uheldig i sin debutkamp, hvor han blev skadet efter et kvarters spil, og efterfølgende havde han svært ved at tilspille sig en fast plads. Men i midten af efteråret åbnede en snak hans øjne og porten til spilletid.

– Lige nu går det rigtig godt, og spillestilen passer mig helt perfekt, fordi de kan godt lide at spille fodbold. Efter jeg havde en periode på bænken, fik jeg snakket med træneren om, hvordan jeg skulle udfylde rollen på venstre back, og der gik det op for mig, at de ville have mig frem over flankerne, og det er netop, hvad jeg er god til. Siden har jeg gjort det, og det er gået godt, siger Patrick Mtiliga til tipsbladet.dk.

Vendepunktet kom i pokalkampen 28. oktober mod Zaragoza, hvor danskeren fik chancen fra start. Siden har han – med få undtagelser i et par pokalkampe – været en fast del af Malaga-holdet, som i weekenden fik deres kun tredje sejr i sæsonen, og derfor slås for overlevelse i bunden.

Trængslerne i La Primera Divisions nedre halvdel påvirker dog ikke humøret udenfor banen, hvor det sydspanske klima gør lykke hos familien Mtiliga:

– Udenfor banen er det helt fantastisk, og det har også givet et ekstra skub. Min kæreste og mine børn stortrives hernede, og der er massere af danskere på kysten, hvilket har været perfekt for familien. Vejret gør, at vi kan være udenfor meget af tiden, og vi sidder ikke lukket inde i en lejlighed hele dagen. Vi kan være ude og lege på stranden og spise på restaurant, og det gør bare noget ved en, siger den danske back.

Sproget, den nye liga og holdkammeraterne er efterhånden også på plads, nu mangler resultaterne i på banen kun at følge med.





Skandaløse scener: Han er en skændsel!




LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Afsløring: FC København sælger Achouri

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber