Trænersnak var åbenbaring for Mtiliga

Danske Patrick Mtiliga stortrives i Sydspanien, men succesen på banen kom først efter en længere snak med træneren, der åbnede hans øjne, for det han er bedst til.



Patrick Mtiliga skiftede i sommer fra hollandske NAC Breda til Malaga på den spanske solkyst. Den 28-årige back var uheldig i sin debutkamp, hvor han blev skadet efter et kvarters spil, og efterfølgende havde han svært ved at tilspille sig en fast plads. Men i midten af efteråret åbnede en snak hans øjne og porten til spilletid.

– Lige nu går det rigtig godt, og spillestilen passer mig helt perfekt, fordi de kan godt lide at spille fodbold. Efter jeg havde en periode på bænken, fik jeg snakket med træneren om, hvordan jeg skulle udfylde rollen på venstre back, og der gik det op for mig, at de ville have mig frem over flankerne, og det er netop, hvad jeg er god til. Siden har jeg gjort det, og det er gået godt, siger Patrick Mtiliga til tipsbladet.dk.

Vendepunktet kom i pokalkampen 28. oktober mod Zaragoza, hvor danskeren fik chancen fra start. Siden har han – med få undtagelser i et par pokalkampe – været en fast del af Malaga-holdet, som i weekenden fik deres kun tredje sejr i sæsonen, og derfor slås for overlevelse i bunden.

Trængslerne i La Primera Divisions nedre halvdel påvirker dog ikke humøret udenfor banen, hvor det sydspanske klima gør lykke hos familien Mtiliga:

– Udenfor banen er det helt fantastisk, og det har også givet et ekstra skub. Min kæreste og mine børn stortrives hernede, og der er massere af danskere på kysten, hvilket har været perfekt for familien. Vejret gør, at vi kan være udenfor meget af tiden, og vi sidder ikke lukket inde i en lejlighed hele dagen. Vi kan være ude og lege på stranden og spise på restaurant, og det gør bare noget ved en, siger den danske back.

Sproget, den nye liga og holdkammeraterne er efterhånden også på plads, nu mangler resultaterne i på banen kun at følge med.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona