Trænersnak var åbenbaring for Mtiliga

Danske Patrick Mtiliga stortrives i Sydspanien, men succesen på banen kom først efter en længere snak med træneren, der åbnede hans øjne, for det han er bedst til.



Patrick Mtiliga skiftede i sommer fra hollandske NAC Breda til Malaga på den spanske solkyst. Den 28-årige back var uheldig i sin debutkamp, hvor han blev skadet efter et kvarters spil, og efterfølgende havde han svært ved at tilspille sig en fast plads. Men i midten af efteråret åbnede en snak hans øjne og porten til spilletid.

– Lige nu går det rigtig godt, og spillestilen passer mig helt perfekt, fordi de kan godt lide at spille fodbold. Efter jeg havde en periode på bænken, fik jeg snakket med træneren om, hvordan jeg skulle udfylde rollen på venstre back, og der gik det op for mig, at de ville have mig frem over flankerne, og det er netop, hvad jeg er god til. Siden har jeg gjort det, og det er gået godt, siger Patrick Mtiliga til tipsbladet.dk.

Vendepunktet kom i pokalkampen 28. oktober mod Zaragoza, hvor danskeren fik chancen fra start. Siden har han – med få undtagelser i et par pokalkampe – været en fast del af Malaga-holdet, som i weekenden fik deres kun tredje sejr i sæsonen, og derfor slås for overlevelse i bunden.

Trængslerne i La Primera Divisions nedre halvdel påvirker dog ikke humøret udenfor banen, hvor det sydspanske klima gør lykke hos familien Mtiliga:

– Udenfor banen er det helt fantastisk, og det har også givet et ekstra skub. Min kæreste og mine børn stortrives hernede, og der er massere af danskere på kysten, hvilket har været perfekt for familien. Vejret gør, at vi kan være udenfor meget af tiden, og vi sidder ikke lukket inde i en lejlighed hele dagen. Vi kan være ude og lege på stranden og spise på restaurant, og det gør bare noget ved en, siger den danske back.

Sproget, den nye liga og holdkammeraterne er efterhånden også på plads, nu mangler resultaterne i på banen kun at følge med.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Magiske Messi slår til igen

Daniel Wass stopper karrieren om et år

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne