Trænersnak var åbenbaring for Mtiliga

Danske Patrick Mtiliga stortrives i Sydspanien, men succesen på banen kom først efter en længere snak med træneren, der åbnede hans øjne, for det han er bedst til.



Patrick Mtiliga skiftede i sommer fra hollandske NAC Breda til Malaga på den spanske solkyst. Den 28-årige back var uheldig i sin debutkamp, hvor han blev skadet efter et kvarters spil, og efterfølgende havde han svært ved at tilspille sig en fast plads. Men i midten af efteråret åbnede en snak hans øjne og porten til spilletid.

– Lige nu går det rigtig godt, og spillestilen passer mig helt perfekt, fordi de kan godt lide at spille fodbold. Efter jeg havde en periode på bænken, fik jeg snakket med træneren om, hvordan jeg skulle udfylde rollen på venstre back, og der gik det op for mig, at de ville have mig frem over flankerne, og det er netop, hvad jeg er god til. Siden har jeg gjort det, og det er gået godt, siger Patrick Mtiliga til tipsbladet.dk.

Vendepunktet kom i pokalkampen 28. oktober mod Zaragoza, hvor danskeren fik chancen fra start. Siden har han – med få undtagelser i et par pokalkampe – været en fast del af Malaga-holdet, som i weekenden fik deres kun tredje sejr i sæsonen, og derfor slås for overlevelse i bunden.

Trængslerne i La Primera Divisions nedre halvdel påvirker dog ikke humøret udenfor banen, hvor det sydspanske klima gør lykke hos familien Mtiliga:

– Udenfor banen er det helt fantastisk, og det har også givet et ekstra skub. Min kæreste og mine børn stortrives hernede, og der er massere af danskere på kysten, hvilket har været perfekt for familien. Vejret gør, at vi kan være udenfor meget af tiden, og vi sidder ikke lukket inde i en lejlighed hele dagen. Vi kan være ude og lege på stranden og spise på restaurant, og det gør bare noget ved en, siger den danske back.

Sproget, den nye liga og holdkammeraterne er efterhånden også på plads, nu mangler resultaterne i på banen kun at følge med.







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Italiensk skandale afblæst

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte