FC Midtjyllands tidligere ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig det store hit på heden, men efterfølgende har karrieren både ført ham til landsholdet, hvor han har scoret ved EM – og nu er han skiftet til spanske Girona fra Dnipro i hjemlandet.
Nu fortæller han ved præsentationen af ham, at han ikke føler det store pres trods prisen på omkring de 50 millioner kroner, som den catalanske klub har betalt for at få 50 procent af spillerens rettigheder.
– Jeg er klar over, hvad jeg har kostet, men jeg føler ikke noget pres. Jeg sætter ikke et specifikt antal mål som mål, men jeg vil arbejde fra det første øjeblik for at bevise mit niveau og være i stand til at konkurrere på højeste niveau for at hjælpe holdet, siger Dovbyk.
Prisen er desuden rekord for Girona.
I Girona kommer han desuden til at spille sammen med sin landsmand Viktor Tsygankov, og han slår fast, at han gerne vil klare sig ligeså godt som ham, ligesom Dovbyk fortæller, at der har været kontakt mellem dem forud for skiftet.
– Jeg har talt med ham, og jeg ved mere eller mindre, hvad han ønsker. Han viste mig, at han ønskede mig her, og jeg kan helt sikkert bidrage til holdet, siger han og fortsætter:
– Nu har jeg trænet et par gange med holdet. Jeg skal skridt for skridt fremad og øge tempoet, men jeg er klar til at kunne konkurrere på lørdag i den første ligakamp, lyder det fra den tidligere FCM-angriber.
FC Midtjylland havde sikret sig en videresalgsklausul på 50 procent af Artem Dovbyk.
Der er desuden flere penge på vej til midtjyderne via et andet stort millionskifte. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
