Trods rekord-pris: Dovbyk føler ikke pres

Ukrainske Artem Dovbyk, der har en fortid i FC Midtjylland, har en klar plan for sin tid i Girona.



FC Midtjyllands tidligere ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig det store hit på heden, men efterfølgende har karrieren både ført ham til landsholdet, hvor han har scoret ved EM – og nu er han skiftet til spanske Girona fra Dnipro i hjemlandet.

Nu fortæller han ved præsentationen af ham, at han ikke føler det store pres trods prisen på omkring de 50 millioner kroner, som den catalanske klub har betalt for at få 50 procent af spillerens rettigheder.

– Jeg er klar over, hvad jeg har kostet, men jeg føler ikke noget pres. Jeg sætter ikke et specifikt antal mål som mål, men jeg vil arbejde fra det første øjeblik for at bevise mit niveau og være i stand til at konkurrere på højeste niveau for at hjælpe holdet, siger Dovbyk.

Prisen er desuden rekord for Girona.

I Girona kommer han desuden til at spille sammen med sin landsmand Viktor Tsygankov, og han slår fast, at han gerne vil klare sig ligeså godt som ham, ligesom Dovbyk fortæller, at der har været kontakt mellem dem forud for skiftet.

– Jeg har talt med ham, og jeg ved mere eller mindre, hvad han ønsker. Han viste mig, at han ønskede mig her, og jeg kan helt sikkert bidrage til holdet, siger han og fortsætter:

– Nu har jeg trænet et par gange med holdet. Jeg skal skridt for skridt fremad og øge tempoet, men jeg er klar til at kunne konkurrere på lørdag i den første ligakamp, lyder det fra den tidligere FCM-angriber.

FC Midtjylland havde sikret sig en videresalgsklausul på 50 procent af Artem Dovbyk. 

Der er desuden flere penge på vej til midtjyderne via et andet stort millionskifte. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’