FC Midtjyllands tidligere ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig det store hit på heden, men efterfølgende har karrieren både ført ham til landsholdet, hvor han har scoret ved EM – og nu er han skiftet til spanske Girona fra Dnipro i hjemlandet.
Nu fortæller han ved præsentationen af ham, at han ikke føler det store pres trods prisen på omkring de 50 millioner kroner, som den catalanske klub har betalt for at få 50 procent af spillerens rettigheder.
– Jeg er klar over, hvad jeg har kostet, men jeg føler ikke noget pres. Jeg sætter ikke et specifikt antal mål som mål, men jeg vil arbejde fra det første øjeblik for at bevise mit niveau og være i stand til at konkurrere på højeste niveau for at hjælpe holdet, siger Dovbyk.
Prisen er desuden rekord for Girona.
I Girona kommer han desuden til at spille sammen med sin landsmand Viktor Tsygankov, og han slår fast, at han gerne vil klare sig ligeså godt som ham, ligesom Dovbyk fortæller, at der har været kontakt mellem dem forud for skiftet.
– Jeg har talt med ham, og jeg ved mere eller mindre, hvad han ønsker. Han viste mig, at han ønskede mig her, og jeg kan helt sikkert bidrage til holdet, siger han og fortsætter:
– Nu har jeg trænet et par gange med holdet. Jeg skal skridt for skridt fremad og øge tempoet, men jeg er klar til at kunne konkurrere på lørdag i den første ligakamp, lyder det fra den tidligere FCM-angriber.
FC Midtjylland havde sikret sig en videresalgsklausul på 50 procent af Artem Dovbyk.
Der er desuden flere penge på vej til midtjyderne via et andet stort millionskifte. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Brøler sender Mexico videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
