Tysk EM-profil kan komme i vejen for Dovbyk-skifte

Niclas Füllkrug er senest blevet sat i forbindelse med et skifte til Atletico Madrid.



Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.

Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.

Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.

Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.

I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.

Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.

Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB henter forsvarstalent i Brøndby

FC København interesseret i Jonas Kersken

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fin lodtrækning for FCK

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil