Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.
Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.
Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.
Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.
Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.
I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.
Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.
Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW