Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.
Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.
Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.
Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.
Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.
I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.
Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.
Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.
LIVE
LIVE: Her er Brøndbys startopstilling
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER