Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.
Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.
Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.
Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.
Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.
I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.
Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.
Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
AVIS