Tysk EM-profil kan komme i vejen for Dovbyk-skifte

Niclas Füllkrug er senest blevet sat i forbindelse med et skifte til Atletico Madrid.



Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.

Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.

Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.

Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.

I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.

Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.

Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

New Zealand – Belgien

Egypten – Iran

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag