Tysk EM-profil kan komme i vejen for Dovbyk-skifte

Niclas Füllkrug er senest blevet sat i forbindelse med et skifte til Atletico Madrid.



Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.

Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.

Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.

Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.

I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.

Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.

Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

De jagter Henrik Meister

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan kommer Danmark til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Benhård kritik af Danmark

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Rekorddyr lejeaftale

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Han var i spil som Brøndby-træner

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.