Tysk EM-profil kan komme i vejen for Dovbyk-skifte

Niclas Füllkrug er senest blevet sat i forbindelse med et skifte til Atletico Madrid.



Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.

Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.

Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.

Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.

I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.

Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.

Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen