Tysk EM-profil kan komme i vejen for Dovbyk-skifte

Niclas Füllkrug er senest blevet sat i forbindelse med et skifte til Atletico Madrid.



Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.

Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.

Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.

Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.

I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.

Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.

Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCK lurer på landsholdsspiller

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers FC – Vejle Boldklub

Et markant problem for Silkeborg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass