Den tyske angriber Niclas Füllkrug var en af de angribere, som fik vist sig særdeles flot frem under sommerens EM-slutrunde med scoringer mod både Skotland og Schweiz. Sidstnævnte sikrede dem endda førstepladsen i deres pulje.
Han er en spiller, som Atletico Madrid nu efter sigende har fået øjnene op for. Det melder den spanske sportsavis AS.
Her bliver der peget på, at han trods sine 31 år er en spiller, der passer perfekt ind i den stil, som Atletico-cheftræner Diego Simeone, da han spiller godt med ryggen til mål, og er stærk i luftduellerne og generelt arbejdsom.
Prisen på ham skulle desuden være på omkring 112 millioner kroner, som vil være en fordobling af den pris, som hans nuværende klub Dortmund betalte for ham for et år siden, da de hentede ham i Werder Bremen.
Hvorvidt det er skidt nyt for Artem Dovbyks muligheder for at komme til Madrid-klubben er givetvis for tidligt at sige, men det er to spillere, som har nogle af de samme karakteristika. Desuden vil det være en klart lavere pris end de 300 millioner kroner, som ukrainerens frikøbsklausul er på.
I den seneste sæson lavede Füllkrug 15 mål i 43 kampe på tværs af alle kampe for Champions League-finalisterne, hvoraf et af dem var en scoring mod netop Atletico Madrid i kvartfinalen i turneringen.
Hjemme i Dortmund er Serhou Guirassy kommet på plads, og det er en ankomst, som Füllkrug ikke skulle være så tilfreds med.
Atletico Madrids angriber-jagt kommer særligt som følge af, at Alvaro Morata, der er skiftet til Milan.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla