To dages karantæne koster det Real Madrids Jude Bellingham, at midtbanespilleren tale grimt under lørdagens La Liga-kamp ude mod Osasuna.
Det bekræfter Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) onsdag.
21-årige Bellingham blev udvist af dommer José Luis Munuera Montero, som vurderede, at den engelske landsholdsspiller brugte skældsord og talte grimt direkte til ham.
Real Madrid-træner Carlo Ancelotti hævder, at dommeren misforstod de ytringer, der kom fra Bellinghams mund. Bellingham føler sig også misforstået.
Disciplinærkomitéen i det spanske forbund er uenig og har straffet Bellingham med to karantænedage for “foragt” over for samt “manglende hensyntagen” til dommeren.
Karantænen betyder, at Bellingham misser ligakampene mod Girona og Real Betis. Real Madrid har sagt, at klubben vil appellere afgørelsen.
Efter det røde kort til Bellingham har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager RFEF skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, skrev forbundet tirsdag ifølge Reuters.
Bellingham, der fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen mod Osasuna, var efterfølgende uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde noget fornærmende til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Bellingham ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job