Ups, Jude: Det koster to karantænedage

Upassende sprogbrug over for dommeren medfører en straf på to karantænedage til Real Madrids Jude Bellingham.



To dages karantæne koster det Real Madrids Jude Bellingham, at midtbanespilleren tale grimt under lørdagens La Liga-kamp ude mod Osasuna.

Det bekræfter Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) onsdag.

21-årige Bellingham blev udvist af dommer José Luis Munuera Montero, som vurderede, at den engelske landsholdsspiller brugte skældsord og talte grimt direkte til ham.

Real Madrid-træner Carlo Ancelotti hævder, at dommeren misforstod de ytringer, der kom fra Bellinghams mund. Bellingham føler sig også misforstået.

Disciplinærkomitéen i det spanske forbund er uenig og har straffet Bellingham med to karantænedage for “foragt” over for samt “manglende hensyntagen” til dommeren.

Karantænen betyder, at Bellingham misser ligakampene mod Girona og Real Betis. Real Madrid har sagt, at klubben vil appellere afgørelsen.

Efter det røde kort til Bellingham har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager RFEF skarp afstand fra.

– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie.

– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, skrev forbundet tirsdag ifølge Reuters.

Bellingham, der fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen mod Osasuna, var efterfølgende uforstående over for dommerens beslutning.

– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde noget fornærmende til ham.

– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Bellingham ifølge AFP.

/ritzau/






Afslører: Storklub missede Højlund




LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj