Ups, Jude: Det koster to karantænedage

Upassende sprogbrug over for dommeren medfører en straf på to karantænedage til Real Madrids Jude Bellingham.



To dages karantæne koster det Real Madrids Jude Bellingham, at midtbanespilleren tale grimt under lørdagens La Liga-kamp ude mod Osasuna.

Det bekræfter Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) onsdag.

21-årige Bellingham blev udvist af dommer José Luis Munuera Montero, som vurderede, at den engelske landsholdsspiller brugte skældsord og talte grimt direkte til ham.

Real Madrid-træner Carlo Ancelotti hævder, at dommeren misforstod de ytringer, der kom fra Bellinghams mund. Bellingham føler sig også misforstået.

Disciplinærkomitéen i det spanske forbund er uenig og har straffet Bellingham med to karantænedage for “foragt” over for samt “manglende hensyntagen” til dommeren.

Karantænen betyder, at Bellingham misser ligakampene mod Girona og Real Betis. Real Madrid har sagt, at klubben vil appellere afgørelsen.

Efter det røde kort til Bellingham har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager RFEF skarp afstand fra.

– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie.

– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, skrev forbundet tirsdag ifølge Reuters.

Bellingham, der fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen mod Osasuna, var efterfølgende uforstående over for dommerens beslutning.

– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde noget fornærmende til ham.

– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Bellingham ifølge AFP.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Et ‘angreb’ på Superligaen