To dages karantæne koster det Real Madrids Jude Bellingham, at midtbanespilleren tale grimt under lørdagens La Liga-kamp ude mod Osasuna.
Det bekræfter Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) onsdag.
21-årige Bellingham blev udvist af dommer José Luis Munuera Montero, som vurderede, at den engelske landsholdsspiller brugte skældsord og talte grimt direkte til ham.
Real Madrid-træner Carlo Ancelotti hævder, at dommeren misforstod de ytringer, der kom fra Bellinghams mund. Bellingham føler sig også misforstået.
Disciplinærkomitéen i det spanske forbund er uenig og har straffet Bellingham med to karantænedage for “foragt” over for samt “manglende hensyntagen” til dommeren.
Karantænen betyder, at Bellingham misser ligakampene mod Girona og Real Betis. Real Madrid har sagt, at klubben vil appellere afgørelsen.
Efter det røde kort til Bellingham har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager RFEF skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, skrev forbundet tirsdag ifølge Reuters.
Bellingham, der fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen mod Osasuna, var efterfølgende uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde noget fornærmende til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Bellingham ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT