To dages karantæne koster det Real Madrids Jude Bellingham, at midtbanespilleren tale grimt under lørdagens La Liga-kamp ude mod Osasuna.
Det bekræfter Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) onsdag.
21-årige Bellingham blev udvist af dommer José Luis Munuera Montero, som vurderede, at den engelske landsholdsspiller brugte skældsord og talte grimt direkte til ham.
Real Madrid-træner Carlo Ancelotti hævder, at dommeren misforstod de ytringer, der kom fra Bellinghams mund. Bellingham føler sig også misforstået.
Disciplinærkomitéen i det spanske forbund er uenig og har straffet Bellingham med to karantænedage for “foragt” over for samt “manglende hensyntagen” til dommeren.
Karantænen betyder, at Bellingham misser ligakampene mod Girona og Real Betis. Real Madrid har sagt, at klubben vil appellere afgørelsen.
Efter det røde kort til Bellingham har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager RFEF skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, skrev forbundet tirsdag ifølge Reuters.
Bellingham, der fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen mod Osasuna, var efterfølgende uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde noget fornærmende til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Bellingham ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb