Valencia-boss udtaler sig efter Billing-rygte

Philip Billing rygtes i disse dage til Valencia, og i den spanske storklub vil cheftræneren ikke lægge skjul på, at han meget gerne vil have en ny midtbanespiller.



La Liga kan muligvis blive en dansk profil rigere i løbet af januar, idet Bournemouths Philip Billing i weekenden blev rygtet til Valencia af en fremtrædende tysk journalist. 

Og noget tyder på, at den spanske storklub er interesseret i den danske landsholdsspiller. Få timer efter historien fra den tyske journalist Florian Plettenberg bekræftede Valencia-cheftræner Gennaro Gattuso i hvert fald, at han er på udkig efter en central midtbanespiller, der også kan bruges som defensiv midtbanespiller. 

– Vi har ledt længe, men man skal betale godt for gode spillere, der har erfaring. Det er ikke nemt. Vi har ventet og ventet i næsten en måned. Vi leder ikke kun efter en central midtbanespiller. Hvis vi henter en spiller, så skal han være dygtig. Vi leder efter en midtbanespiller, der kan spille på begge positioner, lyder det, ifølge den spanske avis El Desmarque, fra Gennaro Gattuso. 

El Desmarque peger på, at Gattusos beskrivelse passer fint til Philip Billing, der angiveligt jagtes af flere klubber i det indeværende transfervindue. 

Den 26-årige Philip Billing, der har spillet i engelsk fodbold siden skiftet fra Esbjerg i 2013, har i denne sæson scoret fire mål i 19 Premier League-kampe. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

OB – Vejle Boldklub

Salah sender særlig besked

Teaser for ny AGF-aftale

Arsenal – Burnley



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF – Viborg FF

Ny offensiv transfer i FCN?