Valencia-boss udtaler sig efter Billing-rygte

Philip Billing rygtes i disse dage til Valencia, og i den spanske storklub vil cheftræneren ikke lægge skjul på, at han meget gerne vil have en ny midtbanespiller.



La Liga kan muligvis blive en dansk profil rigere i løbet af januar, idet Bournemouths Philip Billing i weekenden blev rygtet til Valencia af en fremtrædende tysk journalist. 

Og noget tyder på, at den spanske storklub er interesseret i den danske landsholdsspiller. Få timer efter historien fra den tyske journalist Florian Plettenberg bekræftede Valencia-cheftræner Gennaro Gattuso i hvert fald, at han er på udkig efter en central midtbanespiller, der også kan bruges som defensiv midtbanespiller. 

– Vi har ledt længe, men man skal betale godt for gode spillere, der har erfaring. Det er ikke nemt. Vi har ventet og ventet i næsten en måned. Vi leder ikke kun efter en central midtbanespiller. Hvis vi henter en spiller, så skal han være dygtig. Vi leder efter en midtbanespiller, der kan spille på begge positioner, lyder det, ifølge den spanske avis El Desmarque, fra Gennaro Gattuso. 

El Desmarque peger på, at Gattusos beskrivelse passer fint til Philip Billing, der angiveligt jagtes af flere klubber i det indeværende transfervindue. 

Den 26-årige Philip Billing, der har spillet i engelsk fodbold siden skiftet fra Esbjerg i 2013, har i denne sæson scoret fire mål i 19 Premier League-kampe. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Sender stikpille til FC København-flop

Tottenham henter forløsende sejr

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade