Valencia-boss udtaler sig efter Billing-rygte

Philip Billing rygtes i disse dage til Valencia, og i den spanske storklub vil cheftræneren ikke lægge skjul på, at han meget gerne vil have en ny midtbanespiller.



La Liga kan muligvis blive en dansk profil rigere i løbet af januar, idet Bournemouths Philip Billing i weekenden blev rygtet til Valencia af en fremtrædende tysk journalist. 

Og noget tyder på, at den spanske storklub er interesseret i den danske landsholdsspiller. Få timer efter historien fra den tyske journalist Florian Plettenberg bekræftede Valencia-cheftræner Gennaro Gattuso i hvert fald, at han er på udkig efter en central midtbanespiller, der også kan bruges som defensiv midtbanespiller. 

– Vi har ledt længe, men man skal betale godt for gode spillere, der har erfaring. Det er ikke nemt. Vi har ventet og ventet i næsten en måned. Vi leder ikke kun efter en central midtbanespiller. Hvis vi henter en spiller, så skal han være dygtig. Vi leder efter en midtbanespiller, der kan spille på begge positioner, lyder det, ifølge den spanske avis El Desmarque, fra Gennaro Gattuso. 

El Desmarque peger på, at Gattusos beskrivelse passer fint til Philip Billing, der angiveligt jagtes af flere klubber i det indeværende transfervindue. 

Den 26-årige Philip Billing, der har spillet i engelsk fodbold siden skiftet fra Esbjerg i 2013, har i denne sæson scoret fire mål i 19 Premier League-kampe. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’