Van der Vaart slagter Barca-boss: Lidt af en idiot

Rafael van der Vaart er meget forarget over Barcelonas behandling af Frenkie de Jong denne sommer.



Frenkie de Jong har denne sommer været rygtet væk fra Barcelona, idet den spanske klub ikke har råd til hollænderens løn, og det har nu fået Rafael van der Vaart til at harcelere over Barcelonas præsident, Joan Laporta. 

Ifølge den tidligere FC Midtjylland-spiller er Laporta, der har brugt over en milliard kroner på nye spillere denne sommer, således 'lidt af en idiot'. 

– Hvordan i alverden kan du købe nye spillere, hvis du ikke har nogen penge? Det er skamfuldt, synes jeg. Laporta, der går og griner allevegne med sit store hoved. Manden tror, at han er en konge. Men jeg synes, at han er lidt af en idiot, lyder det således, ifølge Sport Bild, fra Rafael van der Vaart. 

Frenkie de Jong står i denne sæson til at få udbetalt en markant højere løn end i sidste sæson, idet midtbanespilleren under coronapandemien accepterede at gå midlertidigt ned i løn. Ifølge Rafael van der Vaart er det derfor noget svineri, at Barcelona nu tilsyneladende forsøger at presse hollænderen ud af klubben. 

– Man kan ikke behandle folk på den måde. Tjener Frenkie for meget? Man underskriver en kontrakt, og den respekterer man, eller også finder man en god løsning. Man gør ikke sådan her. Det her er mafia-opførsel, og de er nødt til at blive straffet for det, siger Rafael van der Vaart således. 

– Barças omdømme har taget et hårdt slag. Det er en stor klub, og alle ønsker at spille for dem. Men fra nu af ser vi anderledes på den, og det synes jeg er en skam for dem, der spiller for klubben. 

Også Martin Braithwaite er angiveligt kommet på kollisionskurs med Barcelona-ledelsen. Det kan du læse meget mere om HER.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han tager hjem fra VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber