Van der Vaart slagter Barca-boss: Lidt af en idiot

Rafael van der Vaart er meget forarget over Barcelonas behandling af Frenkie de Jong denne sommer.



Frenkie de Jong har denne sommer været rygtet væk fra Barcelona, idet den spanske klub ikke har råd til hollænderens løn, og det har nu fået Rafael van der Vaart til at harcelere over Barcelonas præsident, Joan Laporta. 

Ifølge den tidligere FC Midtjylland-spiller er Laporta, der har brugt over en milliard kroner på nye spillere denne sommer, således 'lidt af en idiot'. 

– Hvordan i alverden kan du købe nye spillere, hvis du ikke har nogen penge? Det er skamfuldt, synes jeg. Laporta, der går og griner allevegne med sit store hoved. Manden tror, at han er en konge. Men jeg synes, at han er lidt af en idiot, lyder det således, ifølge Sport Bild, fra Rafael van der Vaart. 

Frenkie de Jong står i denne sæson til at få udbetalt en markant højere løn end i sidste sæson, idet midtbanespilleren under coronapandemien accepterede at gå midlertidigt ned i løn. Ifølge Rafael van der Vaart er det derfor noget svineri, at Barcelona nu tilsyneladende forsøger at presse hollænderen ud af klubben. 

– Man kan ikke behandle folk på den måde. Tjener Frenkie for meget? Man underskriver en kontrakt, og den respekterer man, eller også finder man en god løsning. Man gør ikke sådan her. Det her er mafia-opførsel, og de er nødt til at blive straffet for det, siger Rafael van der Vaart således. 

– Barças omdømme har taget et hårdt slag. Det er en stor klub, og alle ønsker at spille for dem. Men fra nu af ser vi anderledes på den, og det synes jeg er en skam for dem, der spiller for klubben. 

Også Martin Braithwaite er angiveligt kommet på kollisionskurs med Barcelona-ledelsen. Det kan du læse meget mere om HER.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Italiensk skandale afblæst