Frenkie de Jong har denne sommer været rygtet væk fra Barcelona, idet den spanske klub ikke har råd til hollænderens løn, og det har nu fået Rafael van der Vaart til at harcelere over Barcelonas præsident, Joan Laporta.
Ifølge den tidligere FC Midtjylland-spiller er Laporta, der har brugt over en milliard kroner på nye spillere denne sommer, således 'lidt af en idiot'.
– Hvordan i alverden kan du købe nye spillere, hvis du ikke har nogen penge? Det er skamfuldt, synes jeg. Laporta, der går og griner allevegne med sit store hoved. Manden tror, at han er en konge. Men jeg synes, at han er lidt af en idiot, lyder det således, ifølge Sport Bild, fra Rafael van der Vaart.
Frenkie de Jong står i denne sæson til at få udbetalt en markant højere løn end i sidste sæson, idet midtbanespilleren under coronapandemien accepterede at gå midlertidigt ned i løn. Ifølge Rafael van der Vaart er det derfor noget svineri, at Barcelona nu tilsyneladende forsøger at presse hollænderen ud af klubben.
– Man kan ikke behandle folk på den måde. Tjener Frenkie for meget? Man underskriver en kontrakt, og den respekterer man, eller også finder man en god løsning. Man gør ikke sådan her. Det her er mafia-opførsel, og de er nødt til at blive straffet for det, siger Rafael van der Vaart således.
– Barças omdømme har taget et hårdt slag. Det er en stor klub, og alle ønsker at spille for dem. Men fra nu af ser vi anderledes på den, og det synes jeg er en skam for dem, der spiller for klubben.
Også Martin Braithwaite er angiveligt kommet på kollisionskurs med Barcelona-ledelsen. Det kan du læse meget mere om HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE