– Ved I godt, at Lewandowski ikke kommer?

Barcelona-fansene skal indse, at den catalanske klub ikke får fingrene i Robert Lewandowski denne sommer. Sådan lyder det nu fra Toni Freixa, der i marts tabte præsidentvalget til Joan Laporta.



Toni Freixa tabte i foråret præsidentvalget i Barcelona til Joan Laporta, og den slagne kandidat lufter nu en kritik af klubpræsidenten, der denne sommer arbejder på at forstærke catalanernes spillertrup. 

Barcelona har i den seneste tid været kædet sammen med Robert Lewandowski og en række andre store navne, men ifølge Freixa bør den catalanske klubs tilhængere ikke tro på, at polakken rent faktisk ender på Camp Nou i denne sommer. 

– I ved godt, at hverken Lewandowski, Koundé, Raphinha eller Bernardo kommer? Det ved I godt, ikke? lyder det således på Twitter fra Freixa. 

Overfor mediet Cadena Cope har Freixa også advaret Barcelonas fans om, at Joan Laporta fører dem bag lyset ved at tale om stjerner, som klubben alligevel ikke kan hente. 

– Det er så åbenlyst et røgslør og tomme løfter. Det hænger ikke sammen med virkeligheden, og jeg har intet andet valg end at advare folk om, at det ikke kommer til at ske. Jeg ville ønske, at det kunne lade sig gøre, men det kan det ikke, lød det således, ifølge Mundo Deportivo, fra Freixa i interviewet.

I skrivende stund er der da heller ikke meget, der tyder på, at Barcelona lykkes med at hente Bernardo Silva, mens Raphinha meldes på vej til Arsenal.

Og hvad Robert Lewandowski angår, så virker det i øjeblikket ikke til, at Bayern München er klar til at slippe angriberen. Onsdag udtalte tyskernes sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, således, at han forventer at se Lewandowski den 12. juli, hvor Bayern München-spillerne vender tilbage fra sommerferie.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

England – DR Congo

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er Jonas Winds nye klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM