– Ved I godt, at Lewandowski ikke kommer?

Barcelona-fansene skal indse, at den catalanske klub ikke får fingrene i Robert Lewandowski denne sommer. Sådan lyder det nu fra Toni Freixa, der i marts tabte præsidentvalget til Joan Laporta.



Toni Freixa tabte i foråret præsidentvalget i Barcelona til Joan Laporta, og den slagne kandidat lufter nu en kritik af klubpræsidenten, der denne sommer arbejder på at forstærke catalanernes spillertrup. 

Barcelona har i den seneste tid været kædet sammen med Robert Lewandowski og en række andre store navne, men ifølge Freixa bør den catalanske klubs tilhængere ikke tro på, at polakken rent faktisk ender på Camp Nou i denne sommer. 

– I ved godt, at hverken Lewandowski, Koundé, Raphinha eller Bernardo kommer? Det ved I godt, ikke? lyder det således på Twitter fra Freixa. 

Overfor mediet Cadena Cope har Freixa også advaret Barcelonas fans om, at Joan Laporta fører dem bag lyset ved at tale om stjerner, som klubben alligevel ikke kan hente. 

– Det er så åbenlyst et røgslør og tomme løfter. Det hænger ikke sammen med virkeligheden, og jeg har intet andet valg end at advare folk om, at det ikke kommer til at ske. Jeg ville ønske, at det kunne lade sig gøre, men det kan det ikke, lød det således, ifølge Mundo Deportivo, fra Freixa i interviewet.

I skrivende stund er der da heller ikke meget, der tyder på, at Barcelona lykkes med at hente Bernardo Silva, mens Raphinha meldes på vej til Arsenal.

Og hvad Robert Lewandowski angår, så virker det i øjeblikket ikke til, at Bayern München er klar til at slippe angriberen. Onsdag udtalte tyskernes sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, således, at han forventer at se Lewandowski den 12. juli, hvor Bayern München-spillerne vender tilbage fra sommerferie.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC København slagter Randers

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sønderjyske – FC Nordsjælland

AGF – Viborg FF

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Transferbombe i Real Madrid?

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere