– Ved I godt, at Lewandowski ikke kommer?

Barcelona-fansene skal indse, at den catalanske klub ikke får fingrene i Robert Lewandowski denne sommer. Sådan lyder det nu fra Toni Freixa, der i marts tabte præsidentvalget til Joan Laporta.



Toni Freixa tabte i foråret præsidentvalget i Barcelona til Joan Laporta, og den slagne kandidat lufter nu en kritik af klubpræsidenten, der denne sommer arbejder på at forstærke catalanernes spillertrup. 

Barcelona har i den seneste tid været kædet sammen med Robert Lewandowski og en række andre store navne, men ifølge Freixa bør den catalanske klubs tilhængere ikke tro på, at polakken rent faktisk ender på Camp Nou i denne sommer. 

– I ved godt, at hverken Lewandowski, Koundé, Raphinha eller Bernardo kommer? Det ved I godt, ikke? lyder det således på Twitter fra Freixa. 

Overfor mediet Cadena Cope har Freixa også advaret Barcelonas fans om, at Joan Laporta fører dem bag lyset ved at tale om stjerner, som klubben alligevel ikke kan hente. 

– Det er så åbenlyst et røgslør og tomme løfter. Det hænger ikke sammen med virkeligheden, og jeg har intet andet valg end at advare folk om, at det ikke kommer til at ske. Jeg ville ønske, at det kunne lade sig gøre, men det kan det ikke, lød det således, ifølge Mundo Deportivo, fra Freixa i interviewet.

I skrivende stund er der da heller ikke meget, der tyder på, at Barcelona lykkes med at hente Bernardo Silva, mens Raphinha meldes på vej til Arsenal.

Og hvad Robert Lewandowski angår, så virker det i øjeblikket ikke til, at Bayern München er klar til at slippe angriberen. Onsdag udtalte tyskernes sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, således, at han forventer at se Lewandowski den 12. juli, hvor Bayern München-spillerne vender tilbage fra sommerferie.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Succestræner død af kræft

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Usbekistan – Colombia

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Mexico – Sydkorea

Canada – Qatar

Portugal skuffede stort mod DR Congo

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan