– Ved I godt, at Lewandowski ikke kommer?

Barcelona-fansene skal indse, at den catalanske klub ikke får fingrene i Robert Lewandowski denne sommer. Sådan lyder det nu fra Toni Freixa, der i marts tabte præsidentvalget til Joan Laporta.



Toni Freixa tabte i foråret præsidentvalget i Barcelona til Joan Laporta, og den slagne kandidat lufter nu en kritik af klubpræsidenten, der denne sommer arbejder på at forstærke catalanernes spillertrup. 

Barcelona har i den seneste tid været kædet sammen med Robert Lewandowski og en række andre store navne, men ifølge Freixa bør den catalanske klubs tilhængere ikke tro på, at polakken rent faktisk ender på Camp Nou i denne sommer. 

– I ved godt, at hverken Lewandowski, Koundé, Raphinha eller Bernardo kommer? Det ved I godt, ikke? lyder det således på Twitter fra Freixa. 

Overfor mediet Cadena Cope har Freixa også advaret Barcelonas fans om, at Joan Laporta fører dem bag lyset ved at tale om stjerner, som klubben alligevel ikke kan hente. 

– Det er så åbenlyst et røgslør og tomme løfter. Det hænger ikke sammen med virkeligheden, og jeg har intet andet valg end at advare folk om, at det ikke kommer til at ske. Jeg ville ønske, at det kunne lade sig gøre, men det kan det ikke, lød det således, ifølge Mundo Deportivo, fra Freixa i interviewet.

I skrivende stund er der da heller ikke meget, der tyder på, at Barcelona lykkes med at hente Bernardo Silva, mens Raphinha meldes på vej til Arsenal.

Og hvad Robert Lewandowski angår, så virker det i øjeblikket ikke til, at Bayern München er klar til at slippe angriberen. Onsdag udtalte tyskernes sportsdirektør, Hasan Salihamidzic, således, at han forventer at se Lewandowski den 12. juli, hvor Bayern München-spillerne vender tilbage fra sommerferie.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Født i Danmark og på vej til VM