Vil tale med Thomas Delaney om muligt sommerskifte

Klubben vil diskutere en potentiel transfer med Thomas Delaney, der stadig har to år tilbage af sin kontrakt.



Thomas Delaney skal efter planen tilbage til Sevilla denne sommer, hvor den danske midtbanespillers lejeophold i Hoffenheim udløber. 

I Sevilla er sportschef Monchi dog ikke sikker på, at Delaney har en fremtid i La Liga-klubben, selvom den 31-årige dansker stadig har to år tilbage af sin kontrakt. 

I et interview med TV 2 Sport peger Monchi nemlig på, at Thomas Delaneys ophold i Sevilla ikke helt har levet op til forventningerne, og at danskerens situation derfor skal drøftes med cheftræner José Luis Mendilibar. 

Monchi kan derfor ikke svare på, om han tror på et salg af Thomas Delaney i løbet af sommerens transfervindue. 

– Det ved jeg ikke. Det er for tidligt at sige. Vi skal også høre Thomas’ mening og finde den bedste løsning, lyder det, ifølge TV 2 Sport, fra Monchi. 

Thomas Delaney skiftede til Sevilla fra Dortmund i sommeren 2021, men blev efter et svært efterår udlejet til Hoffenheim i januar. 

Delaney har dog ikke spillet for Hoffenheim siden den 2. april, og Bundesliga-klubben meldte for nyligt ud, at den tidligere FC København-stjerne ikke fortsætter i klubben. 

Netop FC København har længe været nævnt som Thomas Delaneys næste destination. B.T. skrev for nogle uger siden, at Delaney dog ikke længere er førsteprioriteten i FC København. 





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under