FC Barcelona fik lørdag en gylden mulighed for at øge forspringet i La Liga, da Real Madrid tabte til Valencia.
Catalanerne brændte dog matchbolden og måtte nøjes med uafgjort hjemme mod Real Betis. Det fik frustrationerne til at få frit løb hos klubbens store stjerne Raphinha.
Efter slutfløjt beklagede han sig til kampens dommer Jesús Gil Manzano. TV-billeder afslører, at brasilianeren talte med store bogstaver.
– Du skal ikke bede mig om at holde kæft. Det skal du ikke. Du er ondskabsfuld, citerer Mundo Deportivo ham for at sige.
For at undgå efterfølgende sanktioner forsøgte Robert Lewandowski at sende ham i retning af omklædningsrummet. Det samme gjorde cheftræner Hansi Flick, der lagde armen omkring ham, men efterfølgende blev viftet væk af brasilianeren.
Han var altså ikke kølet ned endnu.
Det fandt Marc-André ter Stegen, som er ved at kæmpe sig retur fra en knæskade, ud af. Han forsøgte nemlig også at lægge en dæmper på Raphinha, da han på vej væk fra banen ville tale alvorsord med fjerdedommeren.
Barcelona-stjernerne røg i stedet i totterne på hinanden, hvorefter Raphinha forsvandt ned i omklædningsrummet.
Det kan du se herunder:
Ifølge spanske medier har kampens dommer Jesús Gil Manzano ikke noteret noget om hændelsen i sin rapport fra kampen.
På trods af uafgjort er FC Barcelona fortsat førerhold i La Liga med 67 point. Real Madrid er de nærmeste forfølgere med 63. Der resterer otte spillerunder, så intet er endnu afgjort.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER