FC Barcelona fik lørdag en gylden mulighed for at øge forspringet i La Liga, da Real Madrid tabte til Valencia.
Catalanerne brændte dog matchbolden og måtte nøjes med uafgjort hjemme mod Real Betis. Det fik frustrationerne til at få frit løb hos klubbens store stjerne Raphinha.
Efter slutfløjt beklagede han sig til kampens dommer Jesús Gil Manzano. TV-billeder afslører, at brasilianeren talte med store bogstaver.
– Du skal ikke bede mig om at holde kæft. Det skal du ikke. Du er ondskabsfuld, citerer Mundo Deportivo ham for at sige.
For at undgå efterfølgende sanktioner forsøgte Robert Lewandowski at sende ham i retning af omklædningsrummet. Det samme gjorde cheftræner Hansi Flick, der lagde armen omkring ham, men efterfølgende blev viftet væk af brasilianeren.
Han var altså ikke kølet ned endnu.
Det fandt Marc-André ter Stegen, som er ved at kæmpe sig retur fra en knæskade, ud af. Han forsøgte nemlig også at lægge en dæmper på Raphinha, da han på vej væk fra banen ville tale alvorsord med fjerdedommeren.
Barcelona-stjernerne røg i stedet i totterne på hinanden, hvorefter Raphinha forsvandt ned i omklædningsrummet.
Det kan du se herunder:
Ifølge spanske medier har kampens dommer Jesús Gil Manzano ikke noteret noget om hændelsen i sin rapport fra kampen.
På trods af uafgjort er FC Barcelona fortsat førerhold i La Liga med 67 point. Real Madrid er de nærmeste forfølgere med 63. Der resterer otte spillerunder, så intet er endnu afgjort.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT