Det står allerede klart, at Xavi stopper som cheftræner for Barcelona til sommer, men derfor kan han jo godt drømme om de spillere, som han gerne vil have på sit mandskab.
En af dem er den tidligere FC Nordsjælland-spiller Stanislav Lobotka. Det fortæller Barca-træneren ifølge catalanske Mundo Deportivo ved mandagens pressemøde før opgøret mod Napoli.
Her fik han fortalt, hvem fra modstanderholdet, han gerne ville have på sit hold, hvis han kunne vælge.
– Jeg kan lide Lobotka; han er god i opspillet og mister ikke bolden. Jeg vil gerne se ham i en klub som Barca, fortæller Xavi, som også fremhæver spillere som Politano, Kvaratskhelia og Osimhen fra deres offensiv.
Den første kamp i Champions League-ottendedelsfinalen i Napoli endte 1-1, og dermed er det helt åbent, når de skal mødes igen i Barcelona tirsdag aften. Forud for kampen har Xavi også en klar idé om, hvad der møder dem.
– Der er ingen favoritter, det er 50-50. Publikum må støtte os og tænke på, at stadion skal være som en trykkoger. Vi skal vise vores identitet og have personlighed, siger han og fortsætter:
– De har forbedret sig med en ny træner, de er mere dynamiske. Vi håndterer vigtige skader, men vi skal konkurrere. Vi var bedre end dem i Napoli og skal være bedre her, lyder det fra Xavi.
Førnævnte Lobotka spillede for FCN tilbage i perioden mellem 2015 og 2017, hvorefter han rykkede til Celta Vigo. I januar 2020 tog han videre til Napoli, som han senest vandt det italienske mesterskab med i sidste sæson.
I alt blev det til 62 kampe for Lobotka i Nordsjælland-trøjen, hvor han leverede ni assister.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Landsholdet forsinket
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW