Det står allerede klart, at Xavi stopper som cheftræner for Barcelona til sommer, men derfor kan han jo godt drømme om de spillere, som han gerne vil have på sit mandskab.
En af dem er den tidligere FC Nordsjælland-spiller Stanislav Lobotka. Det fortæller Barca-træneren ifølge catalanske Mundo Deportivo ved mandagens pressemøde før opgøret mod Napoli.
Her fik han fortalt, hvem fra modstanderholdet, han gerne ville have på sit hold, hvis han kunne vælge.
– Jeg kan lide Lobotka; han er god i opspillet og mister ikke bolden. Jeg vil gerne se ham i en klub som Barca, fortæller Xavi, som også fremhæver spillere som Politano, Kvaratskhelia og Osimhen fra deres offensiv.
Den første kamp i Champions League-ottendedelsfinalen i Napoli endte 1-1, og dermed er det helt åbent, når de skal mødes igen i Barcelona tirsdag aften. Forud for kampen har Xavi også en klar idé om, hvad der møder dem.
– Der er ingen favoritter, det er 50-50. Publikum må støtte os og tænke på, at stadion skal være som en trykkoger. Vi skal vise vores identitet og have personlighed, siger han og fortsætter:
– De har forbedret sig med en ny træner, de er mere dynamiske. Vi håndterer vigtige skader, men vi skal konkurrere. Vi var bedre end dem i Napoli og skal være bedre her, lyder det fra Xavi.
Førnævnte Lobotka spillede for FCN tilbage i perioden mellem 2015 og 2017, hvorefter han rykkede til Celta Vigo. I januar 2020 tog han videre til Napoli, som han senest vandt det italienske mesterskab med i sidste sæson.
I alt blev det til 62 kampe for Lobotka i Nordsjælland-trøjen, hvor han leverede ni assister.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Her er FCK’s næste modstander i Europa
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
OPTAKT