Xavi drømmer: Vil have tidligere Superliga-spiller

Hvis Xavi kunne vælge en fra Napoli-holdet, der skulle tørne ud for Barcelona, så er der ingen tvivl.



Det står allerede klart, at Xavi stopper som cheftræner for Barcelona til sommer, men derfor kan han jo godt drømme om de spillere, som han gerne vil have på sit mandskab.

En af dem er den tidligere FC Nordsjælland-spiller Stanislav Lobotka. Det fortæller Barca-træneren ifølge catalanske Mundo Deportivo ved mandagens pressemøde før opgøret mod Napoli.

Her fik han fortalt, hvem fra modstanderholdet, han gerne ville have på sit hold, hvis han kunne vælge.

– Jeg kan lide Lobotka; han er god i opspillet og mister ikke bolden. Jeg vil gerne se ham i en klub som Barca, fortæller Xavi, som også fremhæver spillere som Politano, Kvaratskhelia og Osimhen fra deres offensiv.

Den første kamp i Champions League-ottendedelsfinalen i Napoli endte 1-1, og dermed er det helt åbent, når de skal mødes igen i Barcelona tirsdag aften. Forud for kampen har Xavi også en klar idé om, hvad der møder dem.

– Der er ingen favoritter, det er 50-50. Publikum må støtte os og tænke på, at stadion skal være som en trykkoger. Vi skal vise vores identitet og have personlighed, siger han og fortsætter:

– De har forbedret sig med en ny træner, de er mere dynamiske. Vi håndterer vigtige skader, men vi skal konkurrere. Vi var bedre end dem i Napoli og skal være bedre her, lyder det fra Xavi.

Førnævnte Lobotka spillede for FCN tilbage i perioden mellem 2015 og 2017, hvorefter han rykkede til Celta Vigo. I januar 2020 tog han videre til Napoli, som han senest vandt det italienske mesterskab med i sidste sæson.

I alt blev det til 62 kampe for Lobotka i Nordsjælland-trøjen, hvor han leverede ni assister.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske