Yamal kan se frem til vild 18-års fødselsdagsgave

FC Barcelona skulle verbalt være blevet enige med stortalentet om en lang forlængelse af kontrakten, når han til sommer fylder 18 år.



Han var sommerens helt store oplevelse under EM i Tyskland, hvor han driblede sig ind i hjerterne hos mange fodboldfans verden over.

Siden har der været stort fokus på den nu 17-årige Lamine Yamal, der også er blevet en af Barcelonas allerstørste stjerner i denne sæson, hvor han også scorede sit første mål i et El Clásico.

Det er blot et år siden, at kantspilleren satte sin underskrift på en forlængelse med FC Barcelona frem til 2026, men siden har den catalanske storklub arbejdet i kulisserne på at få forlænget kontrakten, når muligheden byder sig.

Ifølge UEFAs reglement kan man kun lave 3-årige kontrakter med spillere, der endnu ikke er fyldt 18 år, hvilket er årsagen til, at forlængelsen sidste år 'kun' løb til sommeren 2026.

Nu skulle der være kommet et gennembrud i de pågående forhandlinger mellem Lamine Yamals bagland og FC Barcelona, der ifølge mediet El Chiringuito TV verbalt er blevet enige om en forlængelse på intet mindre end seks år, når kæmpetalentet den 13. juli 2025 fylder 18 år.

Mediet skriver også, at ifølge deres oplysninger vil der være en frikøbsklausul i aftalen på intet mindre end en milliard euro, hvis nogen skulle have interesse i at købe spanieren fri fra den kontrakt, der angiveligt skulle være en verbal aftale omkring.

På trods af sin unge alder har Lamine Yamal allerede spillet 67 kampe for FC Barcelona og 17 for det spanske landshold.







LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Barcelona-stjerne får stor hæder

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Benhård kritik af Danmark

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne