Han var sommerens helt store oplevelse under EM i Tyskland, hvor han driblede sig ind i hjerterne hos mange fodboldfans verden over.
Siden har der været stort fokus på den nu 17-årige Lamine Yamal, der også er blevet en af Barcelonas allerstørste stjerner i denne sæson, hvor han også scorede sit første mål i et El Clásico.
Det er blot et år siden, at kantspilleren satte sin underskrift på en forlængelse med FC Barcelona frem til 2026, men siden har den catalanske storklub arbejdet i kulisserne på at få forlænget kontrakten, når muligheden byder sig.
Ifølge UEFAs reglement kan man kun lave 3-årige kontrakter med spillere, der endnu ikke er fyldt 18 år, hvilket er årsagen til, at forlængelsen sidste år 'kun' løb til sommeren 2026.
Nu skulle der være kommet et gennembrud i de pågående forhandlinger mellem Lamine Yamals bagland og FC Barcelona, der ifølge mediet El Chiringuito TV verbalt er blevet enige om en forlængelse på intet mindre end seks år, når kæmpetalentet den 13. juli 2025 fylder 18 år.
Mediet skriver også, at ifølge deres oplysninger vil der være en frikøbsklausul i aftalen på intet mindre end en milliard euro, hvis nogen skulle have interesse i at købe spanieren fri fra den kontrakt, der angiveligt skulle være en verbal aftale omkring.
På trods af sin unge alder har Lamine Yamal allerede spillet 67 kampe for FC Barcelona og 17 for det spanske landshold.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE