Han var sommerens helt store oplevelse under EM i Tyskland, hvor han driblede sig ind i hjerterne hos mange fodboldfans verden over.
Siden har der været stort fokus på den nu 17-årige Lamine Yamal, der også er blevet en af Barcelonas allerstørste stjerner i denne sæson, hvor han også scorede sit første mål i et El Clásico.
Det er blot et år siden, at kantspilleren satte sin underskrift på en forlængelse med FC Barcelona frem til 2026, men siden har den catalanske storklub arbejdet i kulisserne på at få forlænget kontrakten, når muligheden byder sig.
Ifølge UEFAs reglement kan man kun lave 3-årige kontrakter med spillere, der endnu ikke er fyldt 18 år, hvilket er årsagen til, at forlængelsen sidste år 'kun' løb til sommeren 2026.
Nu skulle der være kommet et gennembrud i de pågående forhandlinger mellem Lamine Yamals bagland og FC Barcelona, der ifølge mediet El Chiringuito TV verbalt er blevet enige om en forlængelse på intet mindre end seks år, når kæmpetalentet den 13. juli 2025 fylder 18 år.
Mediet skriver også, at ifølge deres oplysninger vil der være en frikøbsklausul i aftalen på intet mindre end en milliard euro, hvis nogen skulle have interesse i at købe spanieren fri fra den kontrakt, der angiveligt skulle være en verbal aftale omkring.
På trods af sin unge alder har Lamine Yamal allerede spillet 67 kampe for FC Barcelona og 17 for det spanske landshold.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER