Yamal kan se frem til vild 18-års fødselsdagsgave

FC Barcelona skulle verbalt være blevet enige med stortalentet om en lang forlængelse af kontrakten, når han til sommer fylder 18 år.



Han var sommerens helt store oplevelse under EM i Tyskland, hvor han driblede sig ind i hjerterne hos mange fodboldfans verden over.

Siden har der været stort fokus på den nu 17-årige Lamine Yamal, der også er blevet en af Barcelonas allerstørste stjerner i denne sæson, hvor han også scorede sit første mål i et El Clásico.

Det er blot et år siden, at kantspilleren satte sin underskrift på en forlængelse med FC Barcelona frem til 2026, men siden har den catalanske storklub arbejdet i kulisserne på at få forlænget kontrakten, når muligheden byder sig.

Ifølge UEFAs reglement kan man kun lave 3-årige kontrakter med spillere, der endnu ikke er fyldt 18 år, hvilket er årsagen til, at forlængelsen sidste år 'kun' løb til sommeren 2026.

Nu skulle der være kommet et gennembrud i de pågående forhandlinger mellem Lamine Yamals bagland og FC Barcelona, der ifølge mediet El Chiringuito TV verbalt er blevet enige om en forlængelse på intet mindre end seks år, når kæmpetalentet den 13. juli 2025 fylder 18 år.

Mediet skriver også, at ifølge deres oplysninger vil der være en frikøbsklausul i aftalen på intet mindre end en milliard euro, hvis nogen skulle have interesse i at købe spanieren fri fra den kontrakt, der angiveligt skulle være en verbal aftale omkring.

På trods af sin unge alder har Lamine Yamal allerede spillet 67 kampe for FC Barcelona og 17 for det spanske landshold.





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!