Yamal kan se frem til vild 18-års fødselsdagsgave

FC Barcelona skulle verbalt være blevet enige med stortalentet om en lang forlængelse af kontrakten, når han til sommer fylder 18 år.



Han var sommerens helt store oplevelse under EM i Tyskland, hvor han driblede sig ind i hjerterne hos mange fodboldfans verden over.

Siden har der været stort fokus på den nu 17-årige Lamine Yamal, der også er blevet en af Barcelonas allerstørste stjerner i denne sæson, hvor han også scorede sit første mål i et El Clásico.

Det er blot et år siden, at kantspilleren satte sin underskrift på en forlængelse med FC Barcelona frem til 2026, men siden har den catalanske storklub arbejdet i kulisserne på at få forlænget kontrakten, når muligheden byder sig.

Ifølge UEFAs reglement kan man kun lave 3-årige kontrakter med spillere, der endnu ikke er fyldt 18 år, hvilket er årsagen til, at forlængelsen sidste år 'kun' løb til sommeren 2026.

Nu skulle der være kommet et gennembrud i de pågående forhandlinger mellem Lamine Yamals bagland og FC Barcelona, der ifølge mediet El Chiringuito TV verbalt er blevet enige om en forlængelse på intet mindre end seks år, når kæmpetalentet den 13. juli 2025 fylder 18 år.

Mediet skriver også, at ifølge deres oplysninger vil der være en frikøbsklausul i aftalen på intet mindre end en milliard euro, hvis nogen skulle have interesse i at købe spanieren fri fra den kontrakt, der angiveligt skulle være en verbal aftale omkring.

På trods af sin unge alder har Lamine Yamal allerede spillet 67 kampe for FC Barcelona og 17 for det spanske landshold.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Frankrig – Sverige

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby