100 procent sikker: Jeg kan overtale Jürgen Klopp

Den tidligere amerikanske landsholdsmålmand Tim Howard har tænkt sig at flyve til Spanien for at overtale Jürgen Klopp til at blive landstræner for USA.



Efter en årrække med et intenst arbejdspres valgte Jürgen Klopp denne sommer at trække stikket i Liverpool. 

Den tyske stjernetræner forklarede med sin beslutning med udmattelse og understregede i samme ombæring, at han ville tage minimum ét sabbatår efter afskeden med Liverpool. 

Alligevel føler den tidligere Everton- og Manchester United-målmand Tim Howard sig nu 100 procent sikker på, at han kan overtale Jürgen Klopp til at overtage jobbet som landstræner for USA. 

USA røg for et par dage siden ud af Copa America allerede i gruppespillet, og i en klumme for Daily Mail skriver Tim Howard nu, at han er villig til at gøre alt for at hjælpe sit land tilbage på ret kurs. 

– Efter skuffelsen ved Copa America, efter at USA tabte til Uruguay og røg ud i gruppespillet, vil jeg personligt flyve til Spanien (hvor Klopp bor nu, red.). Jeg mener det, skriver Tim Howard og fortsætter: 

– Jeg er med på, at Klopp kun har været på pension et par uger, og jeg ved, at han ønsker en pause. Men hvis vi kan sidde og snakke i hans villa i Spanien, så tror jeg, at jeg kan lokke ham herover. 100 procent. 

– Pengene er der utvivlsomt. Så mit pitch er simpelt: Han vil få en gruppe unge spillere, som kan spille progressiv, fremadrettet fodbold – præcis ligesom hans Liverpool-hold. Og om to år kan han tage til den største VM-slutrunde i historien. 

Tim Howard peger på, at jobbet som landstræner vil være mindre krævende end et klubhold, fordi Jürgen Klopp ikke skal ud på træningsbanen hver dag. Derudover er USA som værtsnation allerede automatisk kvalificeret til VM i 2026. 

Tim Howard peger i sin klumme også på, at det amerikanske fodboldforbund er nødt til at drømme stort, hvis man vælger at fyre den nuværende landstræner Gregg Berhalter efter den skuffende Copa America-slutrunde, hvor USA også tabte til Panama, der har dansk-spanske Thomas Christiansen som landstræner. 



Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfer på vej? AaB spørger på profil

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år