100 procent sikker: Jeg kan overtale Jürgen Klopp

Den tidligere amerikanske landsholdsmålmand Tim Howard har tænkt sig at flyve til Spanien for at overtale Jürgen Klopp til at blive landstræner for USA.



Efter en årrække med et intenst arbejdspres valgte Jürgen Klopp denne sommer at trække stikket i Liverpool. 

Den tyske stjernetræner forklarede med sin beslutning med udmattelse og understregede i samme ombæring, at han ville tage minimum ét sabbatår efter afskeden med Liverpool. 

Alligevel føler den tidligere Everton- og Manchester United-målmand Tim Howard sig nu 100 procent sikker på, at han kan overtale Jürgen Klopp til at overtage jobbet som landstræner for USA. 

USA røg for et par dage siden ud af Copa America allerede i gruppespillet, og i en klumme for Daily Mail skriver Tim Howard nu, at han er villig til at gøre alt for at hjælpe sit land tilbage på ret kurs. 

– Efter skuffelsen ved Copa America, efter at USA tabte til Uruguay og røg ud i gruppespillet, vil jeg personligt flyve til Spanien (hvor Klopp bor nu, red.). Jeg mener det, skriver Tim Howard og fortsætter: 

– Jeg er med på, at Klopp kun har været på pension et par uger, og jeg ved, at han ønsker en pause. Men hvis vi kan sidde og snakke i hans villa i Spanien, så tror jeg, at jeg kan lokke ham herover. 100 procent. 

– Pengene er der utvivlsomt. Så mit pitch er simpelt: Han vil få en gruppe unge spillere, som kan spille progressiv, fremadrettet fodbold – præcis ligesom hans Liverpool-hold. Og om to år kan han tage til den største VM-slutrunde i historien. 

Tim Howard peger på, at jobbet som landstræner vil være mindre krævende end et klubhold, fordi Jürgen Klopp ikke skal ud på træningsbanen hver dag. Derudover er USA som værtsnation allerede automatisk kvalificeret til VM i 2026. 

Tim Howard peger i sin klumme også på, at det amerikanske fodboldforbund er nødt til at drømme stort, hvis man vælger at fyre den nuværende landstræner Gregg Berhalter efter den skuffende Copa America-slutrunde, hvor USA også tabte til Panama, der har dansk-spanske Thomas Christiansen som landstræner. 



AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Bekræftet: Færdig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Belønnes af FC København

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Stor ros til FC Midtjylland

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland