80er-helt: Jeg ville rive min højre arm af for at spille på landsholdet igen

John Lauridsen fik nogle af sit livs største oplevelser, da han var med til landsholdets folkelige gennembrud i 1980’erne. Dem gad han godt opleve igen.



Han var ikke det største navn på 1980’ernes landshold, men i nærmest alle andre æraer ville John Lauridsen have været en dansk fodboldstjerne. Han scorede mod Barcelona og Real Madrid, spillede UEFA Cup-finale og blev kåret til den bedste udlænding i La Liga i 1987. 

Lauridsen er desuden stadig den dansker, der har spillet flest kampe i den bedste spanske række. Hans 272 af slagsen overgår selv Michael Laudrups 228.

Den vestjyske spilstyrer var også en del af det landshold, der fik sit folkelige gennembrud i starten og midten af 80’erne. Han kom blandt andet på måltavlen, da Danmark bankede Jugoslavien 5-0 ved EM i 1984.

Den tid bød på nogle af de største oplevelser i John Lauridsens liv, hvilket han får genopfrisket i denne tid, hvor han er med i TV2-programmet Kampklar.

– Landsholdstiden i 1980’erne var en speciel tid, og det er nogle år, jeg aldrig vil glemme. Vi fik mange store oplevelser, så det at være med i Kampklar handlede nok om muligheden for at blive lidt nostalgisk. Jeg ville rive min højre arm af for igen at kunne spille på landsholdet, siger han ifølge Ritzau.

Den nu 60-årige John Lauridsen spillede på landsholdet fra 1981 til ’88 og nåede i alt 27 kampe for Danmark. Han havde sin storhedstid på klubplan i samme periode for Espanyol, mens han herhjemme primært var kendt for sin tid i Esbjerg fB.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-spiller åben for transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Jonas Lössl stopper karrieren

VM-powerranking: En guddommelig præstation



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er FCK’s modstander i Conference League

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tjekkiet – Sydafrika

Fremhæver Bodø/Glimt