Han var ikke det største navn på 1980’ernes landshold, men i nærmest alle andre æraer ville John Lauridsen have været en dansk fodboldstjerne. Han scorede mod Barcelona og Real Madrid, spillede UEFA Cup-finale og blev kåret til den bedste udlænding i La Liga i 1987.
Lauridsen er desuden stadig den dansker, der har spillet flest kampe i den bedste spanske række. Hans 272 af slagsen overgår selv Michael Laudrups 228.
Den vestjyske spilstyrer var også en del af det landshold, der fik sit folkelige gennembrud i starten og midten af 80’erne. Han kom blandt andet på måltavlen, da Danmark bankede Jugoslavien 5-0 ved EM i 1984.
Den tid bød på nogle af de største oplevelser i John Lauridsens liv, hvilket han får genopfrisket i denne tid, hvor han er med i TV2-programmet Kampklar.
– Landsholdstiden i 1980’erne var en speciel tid, og det er nogle år, jeg aldrig vil glemme. Vi fik mange store oplevelser, så det at være med i Kampklar handlede nok om muligheden for at blive lidt nostalgisk. Jeg ville rive min højre arm af for igen at kunne spille på landsholdet, siger han ifølge Ritzau.
Den nu 60-årige John Lauridsen spillede på landsholdet fra 1981 til ’88 og nåede i alt 27 kampe for Danmark. Han havde sin storhedstid på klubplan i samme periode for Espanyol, mens han herhjemme primært var kendt for sin tid i Esbjerg fB.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
City holder liv i mesterskabsdrømmen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
OPTAKT
