Den danske landsholdsspiller Mathias “Zanka” Jørgensen har været i vælten på det seneste, efter han i aktion for klubholdet Fenerbahce blev fotograferet iført en t-shirt, der hylder det tyrkiske militær for offensiven i Syrien – en t-shirt, alle Fenerbahce-spillere bar på kampdagen.
Den tyrkiske militæroffensiv strider imod manges moral og bør også stride imod Mathias “Zanka” Jørgensens, lyder kritikken, men under alle omstædigheder skiltede danskeren altså med en hyldest til militæret og præsident Recep Erdogan.
Mathias “Zanka” Jørgensen har endnu ikke forholdt sig til kritikken i pressen, men landstræner Åge Hareide har været i dialog med den tidligere FCK-spiller.
– Jeg har talt med “Zanka” om det. Jeg tror, at man skal se sådan på det, at han er en del af en klub, som bakker op om Tyrkiets øverste mand, og det kan være svært for “Zanka” ikke at stille op. Han er en del af et hold, og man må nok vente med at spørge ham om, hvad han tænkte i øjeblikket, til hans karriere er forbi. Man får nok ikke et klart svar fra “Zanka” nu, og det, synes jeg, er helt naturligt, siger Åge Hareide og tilføjer:
– Jeg tror ikke, han har haft noget valg. Det er ikke noget, “Zanka” har sagt til mig, men det er min personlige holdning.
Landstræneren påpeger desuden, at man i denne del af verden ikke er sene til at ride på moralens høje hest i forhold til andre nationer.
– Vi i Norden er så helvedes skinhellige. Vi har demokrati, vi er så rare og fantastiske. Hver gang, der findes et sted, som ikke har demokrati eller ikke kan acceptere vores regler, skrives der om det i avisen. Vi har set det med Qatar og Dubai, og det var også oppe at vende med Rusland i forbindelse med VM. Man blander politik og idræt, og jeg vil gerne se, at man holder det adskilt.
– Når vi spiller en kamp mod Rusland eller et land fra Mellemøsten, møder vi fodboldspillere, præcis som vi selv er. De, som bor i de lande, er ikke repræsentanter for eller imod demokrati, når de spiller fodbold, siger Åge Hareide.
Har du selv stået i sådan en situation?
– Nej, men jeg kan huske, at jeg spillede sammen med Lars Bohinen på det norske landshold, og han nægtede at møde Frankrig, fordi de sprængte en atombombe i Stillehavet (i 1995, red.). Han tog afstand fra det og ville ikke være med på landsholdet. Det er den eneste gang, jeg har hørt om det.
Kunne du selv finde på at tage et job i Tyrkiet?
– Det har jeg ikke tænkt over. Jeg synes, det er okay, at sagen tages op, og at man belyser det, men man skal passe på. Kina er blevet et hedt marked for både spillere og trænere, og det er jo ikke alt, der går efter bogen der, lyder det Åge Hareide.
Mathias “Zanka” Jørgensen blev mandag udtaget til det danske landshold med henblik på opgørene mod Gibraltar og Irland.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Henter FC København-spiller
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæmpe stjerne besøger København
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
NYHEDER
Trænerlegende stopper
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
