Åge Hareide om Zanka-kritik: Vi er så helvedes skinhellige i Norden

Landstræner Åge Hareide har været i dialog med Mathias “Zanka” Jørgensen, der har været kraftigt udskældt på det seneste.



Den danske landsholdsspiller Mathias “Zanka” Jørgensen har været i vælten på det seneste, efter han i aktion for klubholdet Fenerbahce blev fotograferet iført en t-shirt, der hylder det tyrkiske militær for offensiven i Syrien – en t-shirt, alle Fenerbahce-spillere bar på kampdagen.

Den tyrkiske militæroffensiv strider imod manges moral og bør også stride imod Mathias “Zanka” Jørgensens, lyder kritikken, men under alle omstædigheder skiltede danskeren altså med en hyldest til militæret og præsident Recep Erdogan.

Mathias “Zanka” Jørgensen har endnu ikke forholdt sig til kritikken i pressen, men landstræner Åge Hareide har været i dialog med den tidligere FCK-spiller.

– Jeg har talt med “Zanka” om det. Jeg tror, at man skal se sådan på det, at han er en del af en klub, som bakker op om Tyrkiets øverste mand, og det kan være svært for “Zanka” ikke at stille op. Han er en del af et hold, og man må nok vente med at spørge ham om, hvad han tænkte i øjeblikket, til hans karriere er forbi. Man får nok ikke et klart svar fra “Zanka” nu, og det, synes jeg, er helt naturligt, siger Åge Hareide og tilføjer:

– Jeg tror ikke, han har haft noget valg. Det er ikke noget, “Zanka” har sagt til mig, men det er min personlige holdning. 

Landstræneren påpeger desuden, at man i denne del af verden ikke er sene til at ride på moralens høje hest i forhold til andre nationer.

– Vi i Norden er så helvedes skinhellige. Vi har demokrati, vi er så rare og fantastiske. Hver gang, der findes et sted, som ikke har demokrati eller ikke kan acceptere vores regler, skrives der om det i avisen. Vi har set det med Qatar og Dubai, og det var også oppe at vende med Rusland i forbindelse med VM. Man blander politik og idræt, og jeg vil gerne se, at man holder det adskilt.

– Når vi spiller en kamp mod Rusland eller et land fra Mellemøsten, møder vi fodboldspillere, præcis som vi selv er. De, som bor i de lande, er ikke repræsentanter for eller imod demokrati, når de spiller fodbold, siger Åge Hareide.

Har du selv stået i sådan en situation?

– Nej, men jeg kan huske, at jeg spillede sammen med Lars Bohinen på det norske landshold, og han nægtede at møde Frankrig, fordi de sprængte en atombombe i Stillehavet (i 1995, red.). Han tog afstand fra det og ville ikke være med på landsholdet. Det er den eneste gang, jeg har hørt om det. 

Kunne du selv finde på at tage et job i Tyrkiet?

– Det har jeg ikke tænkt over. Jeg synes, det er okay, at sagen tages op, og at man belyser det, men man skal passe på. Kina er blevet et hedt marked for både spillere og trænere, og det er jo ikke alt, der går efter bogen der, lyder det Åge Hareide.

Mathias “Zanka” Jørgensen blev mandag udtaget til det danske landshold med henblik på opgørene mod Gibraltar og Irland.



Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Right to Dream vinder stor pris

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Fælder hård Schmeichel-dom

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Rangerer Eriksen over superstjerner

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Eriksen ude med hård kritik

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk