Åge Hareide om Zanka-kritik: Vi er så helvedes skinhellige i Norden

Landstræner Åge Hareide har været i dialog med Mathias “Zanka” Jørgensen, der har været kraftigt udskældt på det seneste.



Den danske landsholdsspiller Mathias “Zanka” Jørgensen har været i vælten på det seneste, efter han i aktion for klubholdet Fenerbahce blev fotograferet iført en t-shirt, der hylder det tyrkiske militær for offensiven i Syrien – en t-shirt, alle Fenerbahce-spillere bar på kampdagen.

Den tyrkiske militæroffensiv strider imod manges moral og bør også stride imod Mathias “Zanka” Jørgensens, lyder kritikken, men under alle omstædigheder skiltede danskeren altså med en hyldest til militæret og præsident Recep Erdogan.

Mathias “Zanka” Jørgensen har endnu ikke forholdt sig til kritikken i pressen, men landstræner Åge Hareide har været i dialog med den tidligere FCK-spiller.

– Jeg har talt med “Zanka” om det. Jeg tror, at man skal se sådan på det, at han er en del af en klub, som bakker op om Tyrkiets øverste mand, og det kan være svært for “Zanka” ikke at stille op. Han er en del af et hold, og man må nok vente med at spørge ham om, hvad han tænkte i øjeblikket, til hans karriere er forbi. Man får nok ikke et klart svar fra “Zanka” nu, og det, synes jeg, er helt naturligt, siger Åge Hareide og tilføjer:

– Jeg tror ikke, han har haft noget valg. Det er ikke noget, “Zanka” har sagt til mig, men det er min personlige holdning. 

Landstræneren påpeger desuden, at man i denne del af verden ikke er sene til at ride på moralens høje hest i forhold til andre nationer.

– Vi i Norden er så helvedes skinhellige. Vi har demokrati, vi er så rare og fantastiske. Hver gang, der findes et sted, som ikke har demokrati eller ikke kan acceptere vores regler, skrives der om det i avisen. Vi har set det med Qatar og Dubai, og det var også oppe at vende med Rusland i forbindelse med VM. Man blander politik og idræt, og jeg vil gerne se, at man holder det adskilt.

– Når vi spiller en kamp mod Rusland eller et land fra Mellemøsten, møder vi fodboldspillere, præcis som vi selv er. De, som bor i de lande, er ikke repræsentanter for eller imod demokrati, når de spiller fodbold, siger Åge Hareide.

Har du selv stået i sådan en situation?

– Nej, men jeg kan huske, at jeg spillede sammen med Lars Bohinen på det norske landshold, og han nægtede at møde Frankrig, fordi de sprængte en atombombe i Stillehavet (i 1995, red.). Han tog afstand fra det og ville ikke være med på landsholdet. Det er den eneste gang, jeg har hørt om det. 

Kunne du selv finde på at tage et job i Tyrkiet?

– Det har jeg ikke tænkt over. Jeg synes, det er okay, at sagen tages op, og at man belyser det, men man skal passe på. Kina er blevet et hedt marked for både spillere og trænere, og det er jo ikke alt, der går efter bogen der, lyder det Åge Hareide.

Mathias “Zanka” Jørgensen blev mandag udtaget til det danske landshold med henblik på opgørene mod Gibraltar og Irland.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK sigter stadig efter 15. juni

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Michael Carrick bliver i Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Bayern München lurer på choktransfer

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu