Åge Hareide slår fast: Jeg er færdig med at være sur

Åge Hareide har flere gange kritiseret DBU for timingen af Kasper Hjulmands ansættelse, men han gider ikke gå rundt og være bitter.



Det var ikke nødvendigt med en psykologisk baggrund for at regne ud, at det bestemt ikke behagede Åge Hareide, at DBU valgte at pege på Kasper Hjulmand som kommende landstræner, mens nordmanden stadig var ansat, men fortid er fortid, og Hareide er videre i livet. Det fastslår han i et stort interview med Politiken.

Åge Hareide skulle denne sommer have stået i spidsen for Danmark til EM, og det skulle have været hans svanesang som landstræner, men det satte udbruddet af coronavirus som bekendt en brat stopper for, og nu er han allerede fortid i jobbet, mens Kasper Hjulmand så småt har taget over.

Læs også:Medie: Åge Hareide topper listen i Rosenborg BK

En på alle måder trist afslutning for nordmanden, der dog har valgt at tage de positive briller på, når han ser tilbage på de fire år som landstræner. Også i forhold til DBU-ledelsen.

– DBU har selvfølgelig ret til at træffe det valg at finde på noget andet, når kontrakten med en træner løber ud. Det kan du ikke sætte dig og være sur over. Du kan være sur over tidspunktet og måden, det blev håndteret på, men det er jeg færdig med. Jeg har altid været god til at lægge ting bag mig. Det tror jeg, man er nødt til at kunne som træner. Hvis du får skyldfølelse – og det får du i jobbet – må du lægge den hurtigt bag dig og se fremad, siger Åge Hareide til Politiken.

Læs også:Tidligere profil: Håber, Åge Hareide bliver træner i Rosenborg

Den tidligere landstræner fastslår i samme interview, at han gerne vil have et nyt trænerjob, og i sidste uge blev Åge Hareide sat i forbindelse med Norges største klub Rosenborg, hvor han tidligere har været på lønningslisten.

66-årige Åge Hareide er for nyligt blevet opereret i knæet, og han har givet udtryk for, at han ikke er klar til et nyt trænerjob før til efteråret. 







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gaveregn over FC Midtjylland

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen