Det var ikke nødvendigt med en psykologisk baggrund for at regne ud, at det bestemt ikke behagede Åge Hareide, at DBU valgte at pege på Kasper Hjulmand som kommende landstræner, mens nordmanden stadig var ansat, men fortid er fortid, og Hareide er videre i livet. Det fastslår han i et stort interview med Politiken.
Åge Hareide skulle denne sommer have stået i spidsen for Danmark til EM, og det skulle have været hans svanesang som landstræner, men det satte udbruddet af coronavirus som bekendt en brat stopper for, og nu er han allerede fortid i jobbet, mens Kasper Hjulmand så småt har taget over.
Læs også:Medie: Åge Hareide topper listen i Rosenborg BK
En på alle måder trist afslutning for nordmanden, der dog har valgt at tage de positive briller på, når han ser tilbage på de fire år som landstræner. Også i forhold til DBU-ledelsen.
– DBU har selvfølgelig ret til at træffe det valg at finde på noget andet, når kontrakten med en træner løber ud. Det kan du ikke sætte dig og være sur over. Du kan være sur over tidspunktet og måden, det blev håndteret på, men det er jeg færdig med. Jeg har altid været god til at lægge ting bag mig. Det tror jeg, man er nødt til at kunne som træner. Hvis du får skyldfølelse – og det får du i jobbet – må du lægge den hurtigt bag dig og se fremad, siger Åge Hareide til Politiken.
Læs også:Tidligere profil: Håber, Åge Hareide bliver træner i Rosenborg
Den tidligere landstræner fastslår i samme interview, at han gerne vil have et nyt trænerjob, og i sidste uge blev Åge Hareide sat i forbindelse med Norges største klub Rosenborg, hvor han tidligere har været på lønningslisten.
66-årige Åge Hareide er for nyligt blevet opereret i knæet, og han har givet udtryk for, at han ikke er klar til et nyt trænerjob før til efteråret.
LIVE
LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
