Århusianer scorede for Afghanistan: Fejrede det som Champions League

Arfan Habibi spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men mellem jul og nytår var han med Afghanistans landshold på træningslejr. Han kom endda på måltavlen i en uofficiel kamp, og det betød meget for ham.



Han kom til Danmark som helt lille og voksede op i Århus, fik sin fodboldopdragelse i AGF og fik i slutningen af december uofficiel debut for landsholdet. Bare ikke det danske, men snarere afghanske.

Arfan Habibi var tidligere samme måned med det danske futsal-landshold, og her fik den afghanske landstræner øje på ham. Han kunne lide, hvad han så, så meget, at den 21-årige offensivspiller mellem jul og nytår var med på træningslejr og debuterede med et mål.

Det var et stort øjeblik for den unge mand.

– Da jeg scorede dernede, jublede jeg, som om jeg havde scoret sejrsmålet i Champions League. Først der kunne jeg rigtig mærke, hvilken betydning det faktisk har. Min mor fældede et par tårer selvfølgelig, og min far var sådan: “Det var flot, min søn”, fortæller Arfan Habibi til DR.

Han spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men har tidligere optrådt for AGF, Brabrand og Vatanspor, alle sammen klubber i Århus.

Habibi er ikke den eneste dansk-afghaner, der var med Afghanistans landshold i 2018. Også Fremad Amagers Jabar Sharza og Ovays Azizi, der spiller i Kastrup Boldklub, har været med.

I november fortalte tipsbladet.dk historien om Adnan Mohammed, der netop havde debuteret for nabolandet Pakistan. Den artikel kan læses her.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

AGF – Sønderjyske

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Et markant problem for Silkeborg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid