Århusianer scorede for Afghanistan: Fejrede det som Champions League

Arfan Habibi spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men mellem jul og nytår var han med Afghanistans landshold på træningslejr. Han kom endda på måltavlen i en uofficiel kamp, og det betød meget for ham.



Han kom til Danmark som helt lille og voksede op i Århus, fik sin fodboldopdragelse i AGF og fik i slutningen af december uofficiel debut for landsholdet. Bare ikke det danske, men snarere afghanske.

Arfan Habibi var tidligere samme måned med det danske futsal-landshold, og her fik den afghanske landstræner øje på ham. Han kunne lide, hvad han så, så meget, at den 21-årige offensivspiller mellem jul og nytår var med på træningslejr og debuterede med et mål.

Det var et stort øjeblik for den unge mand.

– Da jeg scorede dernede, jublede jeg, som om jeg havde scoret sejrsmålet i Champions League. Først der kunne jeg rigtig mærke, hvilken betydning det faktisk har. Min mor fældede et par tårer selvfølgelig, og min far var sådan: “Det var flot, min søn”, fortæller Arfan Habibi til DR.

Han spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men har tidligere optrådt for AGF, Brabrand og Vatanspor, alle sammen klubber i Århus.

Habibi er ikke den eneste dansk-afghaner, der var med Afghanistans landshold i 2018. Også Fremad Amagers Jabar Sharza og Ovays Azizi, der spiller i Kastrup Boldklub, har været med.

I november fortalte tipsbladet.dk historien om Adnan Mohammed, der netop havde debuteret for nabolandet Pakistan. Den artikel kan læses her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

FC Barcelona køber VM-angriber

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Ecuador – Tyskland

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Paraguay – Australien

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Sydafrika – Sydkorea



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?