Århusianer scorede for Afghanistan: Fejrede det som Champions League

Arfan Habibi spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men mellem jul og nytår var han med Afghanistans landshold på træningslejr. Han kom endda på måltavlen i en uofficiel kamp, og det betød meget for ham.



Han kom til Danmark som helt lille og voksede op i Århus, fik sin fodboldopdragelse i AGF og fik i slutningen af december uofficiel debut for landsholdet. Bare ikke det danske, men snarere afghanske.

Arfan Habibi var tidligere samme måned med det danske futsal-landshold, og her fik den afghanske landstræner øje på ham. Han kunne lide, hvad han så, så meget, at den 21-årige offensivspiller mellem jul og nytår var med på træningslejr og debuterede med et mål.

Det var et stort øjeblik for den unge mand.

– Da jeg scorede dernede, jublede jeg, som om jeg havde scoret sejrsmålet i Champions League. Først der kunne jeg rigtig mærke, hvilken betydning det faktisk har. Min mor fældede et par tårer selvfølgelig, og min far var sådan: “Det var flot, min søn”, fortæller Arfan Habibi til DR.

Han spiller til daglig for Aarhus Fremad i 2. division, men har tidligere optrådt for AGF, Brabrand og Vatanspor, alle sammen klubber i Århus.

Habibi er ikke den eneste dansk-afghaner, der var med Afghanistans landshold i 2018. Også Fremad Amagers Jabar Sharza og Ovays Azizi, der spiller i Kastrup Boldklub, har været med.

I november fortalte tipsbladet.dk historien om Adnan Mohammed, der netop havde debuteret for nabolandet Pakistan. Den artikel kan læses her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job