For godt og vel en måned siden stjal stortalentet Hugo Larsson en del overskrifter i Sverige, da han offentligt beklagede sig over manglende spilletid på det svenske landshold.
En kritik direkte rettet mod landstræner Jon Dahl Tomasson, der i starten af måneden til gengæld meldte, at stridsøksen mellem de to var godt og grundigt begravet.
Men helt død er den nu ikke. Det kan man konstatere efter mandagens Nations League-sejr over Estland, hvor Hugo Larsson var dybt skuffet over kun at få otte minutter som indskifter. Det gjode han klart efter kampen i mixed zone, melder flere medier, herunder Fotbollskanalen.
– Jeg kom her med en forhåbning om at spille mere, end jeg har gjort, men jeg tror, at alle her håber håber at spille så mange minutter som muligt. Det er der ikke noget mærkeligt i.
– Vi (ham og Tomasson) fik en god snak. Jeg håbede på at få mere spilletid, og jeg er lidt skuffet over det. Men jeg må kæmpe mig tilbage, er det ikke det, man plejer at sige, spørger han og fortsætter:
– Det er Jon, der udtager holdet, og det må jeg acceptere. Selvfølgelig er det trist, og at acceptere sådan noget er ikke nemt, når jeg har kæmpet hele mit liv for at komme hertil, og når jeg et eller andet sted føler, at jeg fortjener at spille, lyder det fra det svenske stortalent
Han påpeger, at han nok har haft sin bedste måned i karrieren rent spillemæssigt inden denne samling.
Det har da også set godt ud for Hugo Larsson, der er fast starter på Eintracht Frankfurts midtbane, hvor han allerede har sat et stærkt præg i denne Bundesliga-sæson.
Foreløbig er det blevet til to scoringer, men der skal altså mere til at overbevise Sveriges danske landstræner om et startplads.
I sidste uge fik Larsson 28 minutter som indskifter mod Slovakiet.
LIVE
LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
INTERVIEW