For godt og vel en måned siden stjal stortalentet Hugo Larsson en del overskrifter i Sverige, da han offentligt beklagede sig over manglende spilletid på det svenske landshold.
En kritik direkte rettet mod landstræner Jon Dahl Tomasson, der i starten af måneden til gengæld meldte, at stridsøksen mellem de to var godt og grundigt begravet.
Men helt død er den nu ikke. Det kan man konstatere efter mandagens Nations League-sejr over Estland, hvor Hugo Larsson var dybt skuffet over kun at få otte minutter som indskifter. Det gjode han klart efter kampen i mixed zone, melder flere medier, herunder Fotbollskanalen.
– Jeg kom her med en forhåbning om at spille mere, end jeg har gjort, men jeg tror, at alle her håber håber at spille så mange minutter som muligt. Det er der ikke noget mærkeligt i.
– Vi (ham og Tomasson) fik en god snak. Jeg håbede på at få mere spilletid, og jeg er lidt skuffet over det. Men jeg må kæmpe mig tilbage, er det ikke det, man plejer at sige, spørger han og fortsætter:
– Det er Jon, der udtager holdet, og det må jeg acceptere. Selvfølgelig er det trist, og at acceptere sådan noget er ikke nemt, når jeg har kæmpet hele mit liv for at komme hertil, og når jeg et eller andet sted føler, at jeg fortjener at spille, lyder det fra det svenske stortalent
Han påpeger, at han nok har haft sin bedste måned i karrieren rent spillemæssigt inden denne samling.
Det har da også set godt ud for Hugo Larsson, der er fast starter på Eintracht Frankfurts midtbane, hvor han allerede har sat et stærkt præg i denne Bundesliga-sæson.
Foreløbig er det blevet til to scoringer, men der skal altså mere til at overbevise Sveriges danske landstræner om et startplads.
I sidste uge fik Larsson 28 minutter som indskifter mod Slovakiet.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sverige med drømmestart på VM
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT