Fredag debuterede han som finsk landstræner med en 1-0-sejr over Malta, og mandag havde Jacob Friis kurs mod endnu en sejr i udekampen mod Litauen i VM-kvalifikationen.
Her fik Finland nemlig bragt sig foran med 2-0 efter blot 16 minutter, blandt andet på en straffesparksscoring af Venezia-angriberen Joel Pohjanpalo.
Hjemmeholdet fik dog reduceret inden pausen og i anden halvleg fik Litauen så også udlignet til slutresultatet 2-2.
– Jeg er skuffet. Jeg synes, at vi gjorde mange ting godt. Men sådan er fodbold. Sikke et mål de scorede. Det er en skam for vores hold, for præstationen var god, selvom resultatet ikke er det, lød det, ifølge Yle, fra den tidligere Superliga-træner, der ikke mener, at hans mandskab mangler selvtillid:
– Jeg tror, at mål altid ændrer momentum, men det handler ikke om selvtillid. Jeg synes, at vi spillede godt defensivt, men vi er nødt til at respektere modstanderen, der ikke stillede sig tilfreds med kampbilledet.
Jacob Friis og co. ligger på andenpladsen i gruppe G med fire point, hvor Polen topper gruppen med seks point. Holland mangler dog stadig at spille en kamp, da de har spillet Nations League-kvartfinaler.
Der venter en vanskelig opgave for Jacob Friis i næste runde i juni, hvor Finland får besøg af Holland.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE