Ærgrer sig over Tuchel-ansættelse: Det er pinligt

Den tidligere engelske landsholdsspiller Jamie Carragher er absolut ikke begejstret for, at en udlænding nu skal stå i spidsen for Englands landshold, selvom han ser Thomas Tuchel som en absolut toptræner.



Det engelske fodboldforbund har i dag præsenteret Thomas Tuchel som ny engelsk landstræner, og dermed bliver tyskeren den tredje udlænding i historien til at stå i spidsen for England. 

Og det er ikke alle, der er glade for den beslutning. Blandt kritikerne er den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher. 

– Jeg har altid haft den opfattelse, at Englands landstræner skal være engelsk. Og den opfattelse vil jeg aldrig ændre på, lyder det fra Carragher i podcasten The Overlap. 

– Jeg synes, at det er pinligt, fra et engelsk perspektiv, at vi har en udenlandsk landstræner.

Jamie Carragher, der selv spillede 38 landskampe for England mellem 1999 og 2010, understreger dog, at Thomas Tuchel er en yderst kompetent træner. 

– Der er ingen tvivl om, at han er en af de bedste trænere, især af dem, der er tilgængelige. Jeg vil tro, at han ville have været øverst på listen, hvis Manchester United skulle på jagt efter en cheftræner, 

– Jeg vil tro, at enhver stor europæisk klub, hvis de skiftede træner, ville have Thomas Tuchel som et af de top to eller tre øverste navne på deres liste. Der er ingen tvivl om, at han er en af toptrænerne i verden, siger Jamie Carragher. 

I podcasten ærgrer en anden tidligere engelsk landsholdsspiller, Gary Neville, sig over, et der lige nu ikke findes deciderede stjernetrænere med engelsk pas. 

– Realiteten er, at vi ikke har en engelsk træner i spidsen for vores landshold, og vi har reelt kun Eddie Howe blandt toptrænerne i Premier League. Jeg siger ikke, at engelske trænere fortjener at være helt i toppen lige netop nu, men hvordan skal de nå dertil, hvis du ikke giver dem chancen på den største scene og i de største kampe, lyder det fra Gary Neville. 

Thomas Tuchel træder til som Englands landstræner den 1. januar 2025. 

Tyskeren bliver den tredje udlænding til at stå i spidsen for England efter Sven-Göran Eriksson og Fabio Capello. 





Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Arsenal – Burnley

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

AGF sluttede af med et brag