Det engelske fodboldforbund har i dag præsenteret Thomas Tuchel som ny engelsk landstræner, og dermed bliver tyskeren den tredje udlænding i historien til at stå i spidsen for England.
Og det er ikke alle, der er glade for den beslutning. Blandt kritikerne er den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher.
– Jeg har altid haft den opfattelse, at Englands landstræner skal være engelsk. Og den opfattelse vil jeg aldrig ændre på, lyder det fra Carragher i podcasten The Overlap.
– Jeg synes, at det er pinligt, fra et engelsk perspektiv, at vi har en udenlandsk landstræner.
Jamie Carragher, der selv spillede 38 landskampe for England mellem 1999 og 2010, understreger dog, at Thomas Tuchel er en yderst kompetent træner.
– Der er ingen tvivl om, at han er en af de bedste trænere, især af dem, der er tilgængelige. Jeg vil tro, at han ville have været øverst på listen, hvis Manchester United skulle på jagt efter en cheftræner,
– Jeg vil tro, at enhver stor europæisk klub, hvis de skiftede træner, ville have Thomas Tuchel som et af de top to eller tre øverste navne på deres liste. Der er ingen tvivl om, at han er en af toptrænerne i verden, siger Jamie Carragher.
I podcasten ærgrer en anden tidligere engelsk landsholdsspiller, Gary Neville, sig over, et der lige nu ikke findes deciderede stjernetrænere med engelsk pas.
– Realiteten er, at vi ikke har en engelsk træner i spidsen for vores landshold, og vi har reelt kun Eddie Howe blandt toptrænerne i Premier League. Jeg siger ikke, at engelske trænere fortjener at være helt i toppen lige netop nu, men hvordan skal de nå dertil, hvis du ikke giver dem chancen på den største scene og i de største kampe, lyder det fra Gary Neville.
Thomas Tuchel træder til som Englands landstræner den 1. januar 2025.
Tyskeren bliver den tredje udlænding til at stå i spidsen for England efter Sven-Göran Eriksson og Fabio Capello.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Hvidovre
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT