Islands Fodboldforbund har i disse dage ekstra meget at se til, da de skal finde en ny landstræner efter Åge Hareides stop i november.
Navne som Freyr Alexandersson, der tidligere er blevet nævnt som en mulighed, Kasper Hjulmand og Janne Andersson, som i flere år stod i spidsen for Sveriges landshold, bliver der hvisket om i krogene ifølge Fótbolti.net.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der i dag er træner for KR Reykjavik i hjemlandet, ønsker at se en udlænding som ny landstræner og afskriver hurtigt, at han selv kan være en kandidat til jobbet.
Det er der flere årsager til, men en særlig aftale han lavede med sin søn Orri Oskarsson, da han tog fra barndomsklubben IF Grotta til FC København i sommeren 2020, giver benspænd.
– Jeg passer ikke på nogen måde til jobbet udover, at jeg har en P-licens og er islænding. Min måde at spille fodbold på passer ikke ind på det islandske landshold. Derudover går jeg ud fra og håber på, at min søn har en del år tilbage på landsholdet. Vi lavede en aftale i 2019, inden han forlod Grotta, om, at vores forhold som spiller og træner var forbi. Herfra ville jeg fokusere på at være hans far, siger han til Fótbolti.net.
Under Óskar Hrafn Thorvaldsson fik Orri Oskarsson seniordebut for IF Grotta tilbage i 2019. Men det var altså sidste gang, de to skulle være træner og spiller samme sted.
Nu håber islændingen i stedet, at man kigger efter en trænerkapacitet med stor erfaring.
– Folk har nævnt Kasper Hjulmand, men jeg mener, det er urealistisk. Jeg tror, han kan lande et stort job, selvom han ikke lykkedes i Mainz. Jeg tænker på sådan en som Janne Andersson. Han ville være stærk. Uanset om det bliver Freyr (Alexandersson), Arnar (Gunnlaugsson) eller en udlænding skal vedkommende finde ud af at bringe en masse talent uden, at det går ud over balancen på holdet.
Selvom Óskar Hrafn Thorvaldsson og Orri Oskarsson har en særlig aftale om ikke at være træner og spiller samme sted, så har de faktisk stået overfor hinanden som modstandere.
Det skete sidste år, da FC København mødte Breidablik i kvalifikationen til Champions League Her stod Óskar Hrafn Thorvaldsson i spidsen for det islandske hold, mens Orri Oskarsson var på kontrakt i FCK.
Angriberen, der i sommer landede et kæmpeskifte til Real Sociedad, scorede tilmed tre gange i returopgøret i Parken. FCK avancerede med samlet 8-3 og nåede hele vejen til gruppespillet, som man også gik videre fra.

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Eriksen-transfer er logisk

– Jeg har hørt historierne om Grabara

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen

Napoli vrager Jesper Lindstrøm

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen

Brøndby forfremmer stortalent

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

Kylian Mbappé efterforskes

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær

Mesterklub frygter FC København

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Knokler hvert minut for kæmpehandel

Sådan vandt FCK over Viborg

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Her er Nicolai Boilesens nye job

Utilfreds med Brøndby-tid

Vil gerne have Viborg-jobbet

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Newcastle er rasende på Liverpool

Tysk træner til Brøndby IF

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Hård kritik af Jon Dahl

Pelle Mattsson har tysk bejler

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss