Afslører særlig aftale inden FCK-skifte

Den tidligere FC København-stjerne Orri Oskarsson og hans far lavede en særlig aftale i 2019.



Islands Fodboldforbund har i disse dage ekstra meget at se til, da de skal finde en ny landstræner efter Åge Hareides stop i november.

Navne som Freyr Alexandersson, der tidligere er blevet nævnt som en mulighed, Kasper Hjulmand og Janne Andersson, som i flere år stod i spidsen for Sveriges landshold, bliver der hvisket om i krogene ifølge Fótbolti.net.

Óskar Hrafn Thorvaldsson, der i dag er træner for KR Reykjavik i hjemlandet, ønsker at se en udlænding som ny landstræner og afskriver hurtigt, at han selv kan være en kandidat til jobbet.

Det er der flere årsager til, men en særlig aftale han lavede med sin søn Orri Oskarsson, da han tog fra barndomsklubben IF Grotta til FC København i sommeren 2020, giver benspænd.

– Jeg passer ikke på nogen måde til jobbet udover, at jeg har en P-licens og er islænding. Min måde at spille fodbold på passer ikke ind på det islandske landshold. Derudover går jeg ud fra og håber på, at min søn har en del år tilbage på landsholdet. Vi lavede en aftale i 2019, inden han forlod Grotta, om, at vores forhold som spiller og træner var forbi. Herfra ville jeg fokusere på at være hans far, siger han til Fótbolti.net.

Under Óskar Hrafn Thorvaldsson fik Orri Oskarsson seniordebut for IF Grotta tilbage i 2019. Men det var altså sidste gang, de to skulle være træner og spiller samme sted.

Nu håber islændingen i stedet, at man kigger efter en trænerkapacitet med stor erfaring.

– Folk har nævnt Kasper Hjulmand, men jeg mener, det er urealistisk. Jeg tror, han kan lande et stort job, selvom han ikke lykkedes i Mainz. Jeg tænker på sådan en som Janne Andersson. Han ville være stærk. Uanset om det bliver Freyr (Alexandersson), Arnar (Gunnlaugsson) eller en udlænding skal vedkommende finde ud af at bringe en masse talent uden, at det går ud over balancen på holdet.

Selvom Óskar Hrafn Thorvaldsson og Orri Oskarsson har en særlig aftale om ikke at være træner og spiller samme sted, så har de faktisk stået overfor hinanden som modstandere.

Det skete sidste år, da FC København mødte Breidablik i kvalifikationen til Champions League Her stod Óskar Hrafn Thorvaldsson i spidsen for det islandske hold, mens Orri Oskarsson var på kontrakt i FCK.

Angriberen, der i sommer landede et kæmpeskifte til Real Sociedad, scorede tilmed tre gange i returopgøret i Parken. FCK avancerede med samlet 8-3 og nåede hele vejen til gruppespillet, som man også gik videre fra.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Andreas Christensen skriver snart under

Nyt nederlag til Thomas Frank

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neestrup reagerer på brudt aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Stor ydmygelse

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Går langt ned i løn

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham