Afslører særlig aftale inden FCK-skifte

Den tidligere FC København-stjerne Orri Oskarsson og hans far lavede en særlig aftale i 2019.



Islands Fodboldforbund har i disse dage ekstra meget at se til, da de skal finde en ny landstræner efter Åge Hareides stop i november.

Navne som Freyr Alexandersson, der tidligere er blevet nævnt som en mulighed, Kasper Hjulmand og Janne Andersson, som i flere år stod i spidsen for Sveriges landshold, bliver der hvisket om i krogene ifølge Fótbolti.net.

Óskar Hrafn Thorvaldsson, der i dag er træner for KR Reykjavik i hjemlandet, ønsker at se en udlænding som ny landstræner og afskriver hurtigt, at han selv kan være en kandidat til jobbet.

Det er der flere årsager til, men en særlig aftale han lavede med sin søn Orri Oskarsson, da han tog fra barndomsklubben IF Grotta til FC København i sommeren 2020, giver benspænd.

– Jeg passer ikke på nogen måde til jobbet udover, at jeg har en P-licens og er islænding. Min måde at spille fodbold på passer ikke ind på det islandske landshold. Derudover går jeg ud fra og håber på, at min søn har en del år tilbage på landsholdet. Vi lavede en aftale i 2019, inden han forlod Grotta, om, at vores forhold som spiller og træner var forbi. Herfra ville jeg fokusere på at være hans far, siger han til Fótbolti.net.

Under Óskar Hrafn Thorvaldsson fik Orri Oskarsson seniordebut for IF Grotta tilbage i 2019. Men det var altså sidste gang, de to skulle være træner og spiller samme sted.

Nu håber islændingen i stedet, at man kigger efter en trænerkapacitet med stor erfaring.

– Folk har nævnt Kasper Hjulmand, men jeg mener, det er urealistisk. Jeg tror, han kan lande et stort job, selvom han ikke lykkedes i Mainz. Jeg tænker på sådan en som Janne Andersson. Han ville være stærk. Uanset om det bliver Freyr (Alexandersson), Arnar (Gunnlaugsson) eller en udlænding skal vedkommende finde ud af at bringe en masse talent uden, at det går ud over balancen på holdet.

Selvom Óskar Hrafn Thorvaldsson og Orri Oskarsson har en særlig aftale om ikke at være træner og spiller samme sted, så har de faktisk stået overfor hinanden som modstandere.

Det skete sidste år, da FC København mødte Breidablik i kvalifikationen til Champions League Her stod Óskar Hrafn Thorvaldsson i spidsen for det islandske hold, mens Orri Oskarsson var på kontrakt i FCK.

Angriberen, der i sommer landede et kæmpeskifte til Real Sociedad, scorede tilmed tre gange i returopgøret i Parken. FCK avancerede med samlet 8-3 og nåede hele vejen til gruppespillet, som man også gik videre fra.







LIVE

LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Hård kritik af FCM-profil

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

AGF – FC Nordsjælland

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Chelsea – Manchester City

– Det er en katastrofe for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden