Islands Fodboldforbund har i disse dage ekstra meget at se til, da de skal finde en ny landstræner efter Åge Hareides stop i november.
Navne som Freyr Alexandersson, der tidligere er blevet nævnt som en mulighed, Kasper Hjulmand og Janne Andersson, som i flere år stod i spidsen for Sveriges landshold, bliver der hvisket om i krogene ifølge Fótbolti.net.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der i dag er træner for KR Reykjavik i hjemlandet, ønsker at se en udlænding som ny landstræner og afskriver hurtigt, at han selv kan være en kandidat til jobbet.
Det er der flere årsager til, men en særlig aftale han lavede med sin søn Orri Oskarsson, da han tog fra barndomsklubben IF Grotta til FC København i sommeren 2020, giver benspænd.
– Jeg passer ikke på nogen måde til jobbet udover, at jeg har en P-licens og er islænding. Min måde at spille fodbold på passer ikke ind på det islandske landshold. Derudover går jeg ud fra og håber på, at min søn har en del år tilbage på landsholdet. Vi lavede en aftale i 2019, inden han forlod Grotta, om, at vores forhold som spiller og træner var forbi. Herfra ville jeg fokusere på at være hans far, siger han til Fótbolti.net.
Under Óskar Hrafn Thorvaldsson fik Orri Oskarsson seniordebut for IF Grotta tilbage i 2019. Men det var altså sidste gang, de to skulle være træner og spiller samme sted.
Nu håber islændingen i stedet, at man kigger efter en trænerkapacitet med stor erfaring.
– Folk har nævnt Kasper Hjulmand, men jeg mener, det er urealistisk. Jeg tror, han kan lande et stort job, selvom han ikke lykkedes i Mainz. Jeg tænker på sådan en som Janne Andersson. Han ville være stærk. Uanset om det bliver Freyr (Alexandersson), Arnar (Gunnlaugsson) eller en udlænding skal vedkommende finde ud af at bringe en masse talent uden, at det går ud over balancen på holdet.
Selvom Óskar Hrafn Thorvaldsson og Orri Oskarsson har en særlig aftale om ikke at være træner og spiller samme sted, så har de faktisk stået overfor hinanden som modstandere.
Det skete sidste år, da FC København mødte Breidablik i kvalifikationen til Champions League Her stod Óskar Hrafn Thorvaldsson i spidsen for det islandske hold, mens Orri Oskarsson var på kontrakt i FCK.
Angriberen, der i sommer landede et kæmpeskifte til Real Sociedad, scorede tilmed tre gange i returopgøret i Parken. FCK avancerede med samlet 8-3 og nåede hele vejen til gruppespillet, som man også gik videre fra.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Bayern tromler sig videre
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW