Islands Fodboldforbund har i disse dage ekstra meget at se til, da de skal finde en ny landstræner efter Åge Hareides stop i november.
Navne som Freyr Alexandersson, der tidligere er blevet nævnt som en mulighed, Kasper Hjulmand og Janne Andersson, som i flere år stod i spidsen for Sveriges landshold, bliver der hvisket om i krogene ifølge Fótbolti.net.
Óskar Hrafn Thorvaldsson, der i dag er træner for KR Reykjavik i hjemlandet, ønsker at se en udlænding som ny landstræner og afskriver hurtigt, at han selv kan være en kandidat til jobbet.
Det er der flere årsager til, men en særlig aftale han lavede med sin søn Orri Oskarsson, da han tog fra barndomsklubben IF Grotta til FC København i sommeren 2020, giver benspænd.
– Jeg passer ikke på nogen måde til jobbet udover, at jeg har en P-licens og er islænding. Min måde at spille fodbold på passer ikke ind på det islandske landshold. Derudover går jeg ud fra og håber på, at min søn har en del år tilbage på landsholdet. Vi lavede en aftale i 2019, inden han forlod Grotta, om, at vores forhold som spiller og træner var forbi. Herfra ville jeg fokusere på at være hans far, siger han til Fótbolti.net.
Under Óskar Hrafn Thorvaldsson fik Orri Oskarsson seniordebut for IF Grotta tilbage i 2019. Men det var altså sidste gang, de to skulle være træner og spiller samme sted.
Nu håber islændingen i stedet, at man kigger efter en trænerkapacitet med stor erfaring.
– Folk har nævnt Kasper Hjulmand, men jeg mener, det er urealistisk. Jeg tror, han kan lande et stort job, selvom han ikke lykkedes i Mainz. Jeg tænker på sådan en som Janne Andersson. Han ville være stærk. Uanset om det bliver Freyr (Alexandersson), Arnar (Gunnlaugsson) eller en udlænding skal vedkommende finde ud af at bringe en masse talent uden, at det går ud over balancen på holdet.
Selvom Óskar Hrafn Thorvaldsson og Orri Oskarsson har en særlig aftale om ikke at være træner og spiller samme sted, så har de faktisk stået overfor hinanden som modstandere.
Det skete sidste år, da FC København mødte Breidablik i kvalifikationen til Champions League Her stod Óskar Hrafn Thorvaldsson i spidsen for det islandske hold, mens Orri Oskarsson var på kontrakt i FCK.
Angriberen, der i sommer landede et kæmpeskifte til Real Sociedad, scorede tilmed tre gange i returopgøret i Parken. FCK avancerede med samlet 8-3 og nåede hele vejen til gruppespillet, som man også gik videre fra.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
OPTAKT
FC København – Randers FC
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Sønderjyske – OB
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
Bayern München besejrer Dortmund i drama
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!