Afsløring: Solskjær afviser dansk landstrænerjob

DBU har rakt ud til den norske legende Ole Gunnar Solskjær, der har takket nej til videre samtaler med det danske fodboldforbund om landstrænerjobbet. Det kan Tipsbladet afsløre.



DBU er gået efter et meget stort navn som afløser for Kasper Hjulmand på landstrænerposten.

Tipsbladet kan afsløre, at DBU har rakt ud til Ole Gunnar Solskjær om det ledige landstrænerjob, men den norske stjernetræner har takket nej til videre samtaler med det danske fodboldforbund.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Ole Gunnar Solskjær i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob, og han ville derfor ikke gå i jobsamtale med Peter Møller og DBU.

51-årige Ole Gunnar Solskjær kunne altså ligne en drømmesigning for DBU, og håbet var, at man kunne lokke ham til at overtage landstrænertjansen i Danmark som det næste step i trænerkarrieren efter farvellet til mægtige Manchester United.

Det var i slutningen af 2018, at den engelske storklub lokkede sin tidligere profil tilbage til Old Trafford som midlertidig manager efter et succesfuldt ophold i Molde, og få måneder efter var ledelsen overbevist om at give Ole Gunnar Solskjær en fast kontrakt i et af de absolut største stillinger i fodboldverdenen.

Peter Møller og DBU har rettet henvendelse til Ole Gunnar Solskjær i forbindelse med det danske landstrænerjob. Foto: Alamy

Nordmanden, der afløste José Mourinho, var manager i Manchester United frem til slutningen af 2021, og siden har han ikke været i job, men det er altså ikke, fordi mulighederne mangler.

DBU har i hvert fald været tændte på idéen om, at han kunne være den nye danske landstræner.

– Som vi har sagt fra starten af og gentaget flere gange kommer vi selvfølgelig ikke til at kommentere på de personer, vi taler med eller ikke taler med i processen med at finde en ny landstræner, lyder det i en skriftlig kommentar fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU. 

Tipsbladet har også forsøgt at nå Ole Gunnar Solskjærs agent, Jim Solbakken, uden at få et svar.

Heller ikke Allan Gaarde, der gennem sit firma OneNexus har hjulpet adskillige klubber med at finde nye trænere og også her har arbejdet for DBU, har villet svare på, om Solskjær har forladt samtalerne om det ledige job som dansk landstræner.

Dammark spiller lørdag landskamp i Nations League mod Spanien – endnu en gang med den midlertidige landstræner Lars Knudsen ved roret. 





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Kræver flere hold i Superligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem