Afsløring: Solskjær afviser dansk landstrænerjob

DBU har rakt ud til den norske legende Ole Gunnar Solskjær, der har takket nej til videre samtaler med det danske fodboldforbund om landstrænerjobbet. Det kan Tipsbladet afsløre.



DBU er gået efter et meget stort navn som afløser for Kasper Hjulmand på landstrænerposten.

Tipsbladet kan afsløre, at DBU har rakt ud til Ole Gunnar Solskjær om det ledige landstrænerjob, men den norske stjernetræner har takket nej til videre samtaler med det danske fodboldforbund.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Ole Gunnar Solskjær i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob, og han ville derfor ikke gå i jobsamtale med Peter Møller og DBU.

51-årige Ole Gunnar Solskjær kunne altså ligne en drømmesigning for DBU, og håbet var, at man kunne lokke ham til at overtage landstrænertjansen i Danmark som det næste step i trænerkarrieren efter farvellet til mægtige Manchester United.

Det var i slutningen af 2018, at den engelske storklub lokkede sin tidligere profil tilbage til Old Trafford som midlertidig manager efter et succesfuldt ophold i Molde, og få måneder efter var ledelsen overbevist om at give Ole Gunnar Solskjær en fast kontrakt i et af de absolut største stillinger i fodboldverdenen.

Peter Møller og DBU har rettet henvendelse til Ole Gunnar Solskjær i forbindelse med det danske landstrænerjob. Foto: Alamy

Nordmanden, der afløste José Mourinho, var manager i Manchester United frem til slutningen af 2021, og siden har han ikke været i job, men det er altså ikke, fordi mulighederne mangler.

DBU har i hvert fald været tændte på idéen om, at han kunne være den nye danske landstræner.

– Som vi har sagt fra starten af og gentaget flere gange kommer vi selvfølgelig ikke til at kommentere på de personer, vi taler med eller ikke taler med i processen med at finde en ny landstræner, lyder det i en skriftlig kommentar fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU. 

Tipsbladet har også forsøgt at nå Ole Gunnar Solskjærs agent, Jim Solbakken, uden at få et svar.

Heller ikke Allan Gaarde, der gennem sit firma OneNexus har hjulpet adskillige klubber med at finde nye trænere og også her har arbejdet for DBU, har villet svare på, om Solskjær har forladt samtalerne om det ledige job som dansk landstræner.

Dammark spiller lørdag landskamp i Nations League mod Spanien – endnu en gang med den midlertidige landstræner Lars Knudsen ved roret. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Christian Nørgaard tæt på skifte

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dansker scorer mod Barcelona

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen