DBU er gået efter et meget stort navn som afløser for Kasper Hjulmand på landstrænerposten.
Tipsbladet kan afsløre, at DBU har rakt ud til Ole Gunnar Solskjær om det ledige landstrænerjob, men den norske stjernetræner har takket nej til videre samtaler med det danske fodboldforbund.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Ole Gunnar Solskjær i forhandlinger med en stor klub om et cheftrænerjob, og han ville derfor ikke gå i jobsamtale med Peter Møller og DBU.
51-årige Ole Gunnar Solskjær kunne altså ligne en drømmesigning for DBU, og håbet var, at man kunne lokke ham til at overtage landstrænertjansen i Danmark som det næste step i trænerkarrieren efter farvellet til mægtige Manchester United.
Det var i slutningen af 2018, at den engelske storklub lokkede sin tidligere profil tilbage til Old Trafford som midlertidig manager efter et succesfuldt ophold i Molde, og få måneder efter var ledelsen overbevist om at give Ole Gunnar Solskjær en fast kontrakt i et af de absolut største stillinger i fodboldverdenen.
Nordmanden, der afløste José Mourinho, var manager i Manchester United frem til slutningen af 2021, og siden har han ikke været i job, men det er altså ikke, fordi mulighederne mangler.
DBU har i hvert fald været tændte på idéen om, at han kunne være den nye danske landstræner.
– Som vi har sagt fra starten af og gentaget flere gange kommer vi selvfølgelig ikke til at kommentere på de personer, vi taler med eller ikke taler med i processen med at finde en ny landstræner, lyder det i en skriftlig kommentar fra Peter Møller, fodbolddirektør i DBU.
Tipsbladet har også forsøgt at nå Ole Gunnar Solskjærs agent, Jim Solbakken, uden at få et svar.
Heller ikke Allan Gaarde, der gennem sit firma OneNexus har hjulpet adskillige klubber med at finde nye trænere og også her har arbejdet for DBU, har villet svare på, om Solskjær har forladt samtalerne om det ledige job som dansk landstræner.
Dammark spiller lørdag landskamp i Nations League mod Spanien – endnu en gang med den midlertidige landstræner Lars Knudsen ved roret.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
OPTAKT
Qatar – Schweiz
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
OPTAKT