Det danske U21-landshold missede tidligere på ugen kvalifikationen til sommerens EM-slutrunde. Det skete efter to playoff-opgør mod Kroatien, som endte med at skulle afgøres med en straffesparkskonkurrence.
Her brændte AGF's Thomas T. Kristensen og den nye Galatasaray-spiller Mathias Ross for danskerne, mens kroaterne kun brændte ét spark. For førstnævnte har det handlet om at kunne komme videre. Det fortæller han i et interview med Århus Stiftstidende.
– Nu var jeg så heldig, at kroaterne brændte lige efter mig. Det havde betydet mere, hvis jeg havde brændt det afgørende spark og havde stået bag hele lortet. Men det er en situation, hvor det er 50/50. Jeg tager sparket og brænder, siger han og fortsætter:
– Det er sur røv lige i sekundet, og det var selvfølgelig ikke det, man havde lyst til. Men sådan er det nogle gange, så jeg er sgu videre, og det er ikke noget, som går mig på nu, lyder det fra Kristensen.
AGF'eren peger desuden på, at han er vokset op med, at man hurtigt kommer videre, men det hang alligevel stadig i hovedet på ham morgenen efter, og det gjorde ondt på ham. Han bemærker dog også, at det nok ikke er første eller sidste gang, at sådan noget kommer til at ske.
Derfor vil Thomas T. Kristensen ikke lade sig hænge for meget i det.
Midterforsvareren fortæller dog endvidere, at det var en tung aften om tirsdagen, da man røg ud, hvor de ikke bare havde misset EM, men at det for manges vedkommende var den sidste kamp som U21-spillere.
I DBU er man ikke sikre på, at man vil beholde den nuværende U21-landstræner. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Arlington
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny kontrakt før VM-åbner
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER