Agger med klar opfordring til Bendtner

Daniel Agger tror på, at Nicklas Bendtner kan få en god trænerkarriere, men gør det samtidig klart, at det kræver masser af viljestyrke og hårdt arbejde at få succes i trænerverdenen.



ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner. 

Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen. 

– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger. 

I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold. 

– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.

– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger. 

Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller. 

– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger. 

At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger. 

– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.

– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger. 

Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

631 millioner kroner

FCM henter svensk forsvarstalent

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Newcastle – Manchester United



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

I chok over Manchester United

Nu er Dreyer historisk

Skræmmende Chido Obi-scener

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Det må for alt i verden ikke ske!

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

‘Han tisser isterninger’

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM