Agger med klar opfordring til Bendtner

Daniel Agger tror på, at Nicklas Bendtner kan få en god trænerkarriere, men gør det samtidig klart, at det kræver masser af viljestyrke og hårdt arbejde at få succes i trænerverdenen.



ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner. 

Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen. 

– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger. 

I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold. 

– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.

– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger. 

Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller. 

– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger. 

At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger. 

– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.

– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger. 

Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’