ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner.
Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen.
– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger.
I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold.
– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.
– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger.
Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller.
– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger.
At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger.
– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.
– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger.
Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Transferbombe på vej
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED