Agger med klar opfordring til Bendtner

Daniel Agger tror på, at Nicklas Bendtner kan få en god trænerkarriere, men gør det samtidig klart, at det kræver masser af viljestyrke og hårdt arbejde at få succes i trænerverdenen.



ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner. 

Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen. 

– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger. 

I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold. 

– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.

– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger. 

Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller. 

– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger. 

At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger. 

– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.

– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger. 

Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge. 





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stopper alle forhandlinger

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Jagtet af FCK – nu skifter han

Frederik Birk bryder tavsheden

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej til storklub

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: FC København binder stortalent

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub