Agger med klar opfordring til Bendtner

Daniel Agger tror på, at Nicklas Bendtner kan få en god trænerkarriere, men gør det samtidig klart, at det kræver masser af viljestyrke og hårdt arbejde at få succes i trænerverdenen.



ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner. 

Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen. 

– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger. 

I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold. 

– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.

– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger. 

Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller. 

– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger. 

At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger. 

– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.

– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger. 

Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge. 



Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Har talt med Ferguson om United-job

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Manchester United overvejer ham

Her er Ajax-danskers millionløn

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Rygter om AC Horsens-legende

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel