Agger med klar opfordring til Bendtner

Daniel Agger tror på, at Nicklas Bendtner kan få en god trænerkarriere, men gør det samtidig klart, at det kræver masser af viljestyrke og hårdt arbejde at få succes i trænerverdenen.



ALGORFA (Tipsbladet): Daniel Agger er gået trænervejen efter at have lagt støvlerne på hylden, og i øjeblikket arbejder en anden tidligere dansk landsholdsstjerne også på at blive træner. 

Nicklas Bendtner er nemlig i gang med at suge trænererfaring til sig i den norske klub Ranheim, og ifølge Daniel Agger har den tidligere angriber mange af de nødvendige kvaliteter til at gå trænervejen. 

– Nicklas er jo sådan en type, som fodbolden higer efter, synes jeg. En mangelvare. En med kant, en med et anderledes mindset, som jeg også synes, at fodbolden higer efter på banen. Jeg håber da, at han vil tage det seriøst og give det en chance, siger Daniel Agger. 

I Ranheim har cheftræner Kåre Ingebrigtsen undret sig over, at ingen danske klubber har valgt at gøre brug af Bendtners erfaring. Ifølge Daniel Agger er der ingen tvivl om, at Nicklas Bendtner ved meget om fodbold. 

– Man kan jo sige, at han i løbet af sin karriere gjorde rigtigt mange ting rigtigt. Der var selvfølgelig fokus på nogle af de ting, han ikke gjorde så rigtigt, men han gjorde faktisk mange ting rigtigt. Man kan sige, at han i hvert fald på banen havde nogle fodboldkloge egenskaber, som man kan håbe, at han kan videreføre på et eller andet tidspunkt.

– Men det er jo op til ham, om han vil yde det, der skal til, for at kunne være noget sted, siger Daniel Agger. 

Kræver viljestyrke
At få succes som træner kræver dog også viljestyrke, understreger den tidligere forsvarsspiller. 

– Jeg tror, at Bendtner har klassen og kvaliteterne til at begå sig på et højt niveau, men det kræver simpelthen også, at man har viljen til det. Én ting er, at man har kvaliteterne, men du skal også have viljen og hovedet til det. Og det kan godt være to vidt forskellige ting, siger Daniel Agger. 

At gå fra at være spiller til at blive træner er ikke nemt, understreger Agger. 

– Det er jo, at hvis du syntes, at du brugte rigtigt meget tid på det som spiller, så bruger du dobbelt tid på det som træner. Du har svært ved at lægge de ting fra dig i løbet af ugen. Du tænker konstant over det.

– Som spiller skulle du bare lægge det væk med det samme og bearbejde det hurtigt, men som træner kører det næsten hele vejen til næste kamp, hvor du prøver at finde bedre løsninger. Og det kan også godt være lidt hårdt nogle gange, men jeg er ikke i tvivl om, at han har det, der skal til, hvis han vil det, lyder det afslutningsvist fra Daniel Agger. 

Inden jobbet som assistenttræner for Danmark har Daniel Agger været cheftræner i HB Køge. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

VM-spiller får fem karantænedage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Marokko – Haiti

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Chokskifte på vej?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tjekkiet – Mexico

FC Barcelona køber VM-angriber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

Tyrkiet – USA

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Tunesien – Holland

Sydafrika – Sydkorea

Lurer på Superliga-stjerne

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny bejler til dansk guldfugl

Curaçao – Elfenbenskysten

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse