‘Ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?’

Christian Nørgaard opfattede til tider spanierne som lettere ufine - men han anerkender fuldt ud, at det nok er en del af EM-vindernes succesopskrift.



PARKEN (Tipsbladet): Christian Nørgaard er noget nær verdens venligste mand, som umuligt kan have skabt sig ret mange uvenskaber i løbet af sine 30 år på denne jord. 

Rade Obrenovič skal dog ikke forvente et julekort fra den danske landsholdsspiller.

Den slovenske dommer fik flere gange Christian Nørgaard til at slå opgivende ud med armene fredag aften. Så gav han ham et gult kort. Så stod han i vejen. Og sådan var der så meget.

Christian Nørgaard, tager jeg helt fejl, hvis du ikke rigtigt blev gode venner med dommeren?

– Nej, der tror jeg, du rammer hovedet på sømmet. Jeg var lidt uforstående over mit gule kort. Jeg gik måske hårdt ind i tacklingen, men jeg ramte bolden meget klart, og det var sådan set kun, fordi han skreg, som han gjorde, at der blev dømt frispark og gult kort.

– Det samme i nogle andre situationer, hvor de bare smed sig, og dommeren hoppede på den. Det var lidt ærgerligt, men det er nogle gange, hvad man kan forvente i de her internationale kampe, siger Christian Nørgaard.

Der var en situation ikke længe efter dit gult kort, hvor en spanier forsøgte at få tildelt dig det andet gule kort?

– Ja, Zubimendi smed sig. Merino havde også én i anden halvleg, hvor jeg simpelthen ikke rørte ham. Det er sådan lidt ærgerligt, for så bliver man ham, der stopper spillet, og jeg prøvede bare at være lidt aggressiv, siger Nørgaard.

Han fastslår, at han ikke er kæmpe fan af den spanske tilgang, men samtidig anerkender han den fuldt ud.

– Måske er det også derfor de er europamestre – fordi de kan den del af det. Jeg talte lige med Yussuf (Poulsen, red.) efter kampen, hvor vi var sådan "ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?". Men igen; det er måske derfor, de også er europamestre. Jeg synes, de var gode til at sparke bolden væk og være provokerende i attituden.

– Men det er topspillere, det må jeg bare sige. 

Savner du klasse hos dem?

– Det er måske at stramme den. Jeg tror mest, at jeg anerkender dem for den del af det, for jeg tror, at det kræves for at være de bedste i verden, slutter Christian Nørgaard. 

Spanien vandt 2-1 i Parken. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor nedtur for Superliga-komet

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

VM-spiller alvorligt skadet

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Medie: FCK-spiller enig med ny klub