‘Ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?’

Christian Nørgaard opfattede til tider spanierne som lettere ufine - men han anerkender fuldt ud, at det nok er en del af EM-vindernes succesopskrift.



PARKEN (Tipsbladet): Christian Nørgaard er noget nær verdens venligste mand, som umuligt kan have skabt sig ret mange uvenskaber i løbet af sine 30 år på denne jord. 

Rade Obrenovič skal dog ikke forvente et julekort fra den danske landsholdsspiller.

Den slovenske dommer fik flere gange Christian Nørgaard til at slå opgivende ud med armene fredag aften. Så gav han ham et gult kort. Så stod han i vejen. Og sådan var der så meget.

Christian Nørgaard, tager jeg helt fejl, hvis du ikke rigtigt blev gode venner med dommeren?

– Nej, der tror jeg, du rammer hovedet på sømmet. Jeg var lidt uforstående over mit gule kort. Jeg gik måske hårdt ind i tacklingen, men jeg ramte bolden meget klart, og det var sådan set kun, fordi han skreg, som han gjorde, at der blev dømt frispark og gult kort.

– Det samme i nogle andre situationer, hvor de bare smed sig, og dommeren hoppede på den. Det var lidt ærgerligt, men det er nogle gange, hvad man kan forvente i de her internationale kampe, siger Christian Nørgaard.

Der var en situation ikke længe efter dit gult kort, hvor en spanier forsøgte at få tildelt dig det andet gule kort?

– Ja, Zubimendi smed sig. Merino havde også én i anden halvleg, hvor jeg simpelthen ikke rørte ham. Det er sådan lidt ærgerligt, for så bliver man ham, der stopper spillet, og jeg prøvede bare at være lidt aggressiv, siger Nørgaard.

Han fastslår, at han ikke er kæmpe fan af den spanske tilgang, men samtidig anerkender han den fuldt ud.

– Måske er det også derfor de er europamestre – fordi de kan den del af det. Jeg talte lige med Yussuf (Poulsen, red.) efter kampen, hvor vi var sådan "ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?". Men igen; det er måske derfor, de også er europamestre. Jeg synes, de var gode til at sparke bolden væk og være provokerende i attituden.

– Men det er topspillere, det må jeg bare sige. 

Savner du klasse hos dem?

– Det er måske at stramme den. Jeg tror mest, at jeg anerkender dem for den del af det, for jeg tror, at det kræves for at være de bedste i verden, slutter Christian Nørgaard. 

Spanien vandt 2-1 i Parken. 





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

Norge – Frankrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?