‘Ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?’

Christian Nørgaard opfattede til tider spanierne som lettere ufine - men han anerkender fuldt ud, at det nok er en del af EM-vindernes succesopskrift.



PARKEN (Tipsbladet): Christian Nørgaard er noget nær verdens venligste mand, som umuligt kan have skabt sig ret mange uvenskaber i løbet af sine 30 år på denne jord. 

Rade Obrenovič skal dog ikke forvente et julekort fra den danske landsholdsspiller.

Den slovenske dommer fik flere gange Christian Nørgaard til at slå opgivende ud med armene fredag aften. Så gav han ham et gult kort. Så stod han i vejen. Og sådan var der så meget.

Christian Nørgaard, tager jeg helt fejl, hvis du ikke rigtigt blev gode venner med dommeren?

– Nej, der tror jeg, du rammer hovedet på sømmet. Jeg var lidt uforstående over mit gule kort. Jeg gik måske hårdt ind i tacklingen, men jeg ramte bolden meget klart, og det var sådan set kun, fordi han skreg, som han gjorde, at der blev dømt frispark og gult kort.

– Det samme i nogle andre situationer, hvor de bare smed sig, og dommeren hoppede på den. Det var lidt ærgerligt, men det er nogle gange, hvad man kan forvente i de her internationale kampe, siger Christian Nørgaard.

Der var en situation ikke længe efter dit gult kort, hvor en spanier forsøgte at få tildelt dig det andet gule kort?

– Ja, Zubimendi smed sig. Merino havde også én i anden halvleg, hvor jeg simpelthen ikke rørte ham. Det er sådan lidt ærgerligt, for så bliver man ham, der stopper spillet, og jeg prøvede bare at være lidt aggressiv, siger Nørgaard.

Han fastslår, at han ikke er kæmpe fan af den spanske tilgang, men samtidig anerkender han den fuldt ud.

– Måske er det også derfor de er europamestre – fordi de kan den del af det. Jeg talte lige med Yussuf (Poulsen, red.) efter kampen, hvor vi var sådan "ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?". Men igen; det er måske derfor, de også er europamestre. Jeg synes, de var gode til at sparke bolden væk og være provokerende i attituden.

– Men det er topspillere, det må jeg bare sige. 

Savner du klasse hos dem?

– Det er måske at stramme den. Jeg tror mest, at jeg anerkender dem for den del af det, for jeg tror, at det kræves for at være de bedste i verden, slutter Christian Nørgaard. 

Spanien vandt 2-1 i Parken. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Historisk påsætning undrer dommerekspert

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard