PARKEN (Tipsbladet): Christian Nørgaard er noget nær verdens venligste mand, som umuligt kan have skabt sig ret mange uvenskaber i løbet af sine 30 år på denne jord.
Rade Obrenovič skal dog ikke forvente et julekort fra den danske landsholdsspiller.
Den slovenske dommer fik flere gange Christian Nørgaard til at slå opgivende ud med armene fredag aften. Så gav han ham et gult kort. Så stod han i vejen. Og sådan var der så meget.
Christian Nørgaard, tager jeg helt fejl, hvis du ikke rigtigt blev gode venner med dommeren?
– Nej, der tror jeg, du rammer hovedet på sømmet. Jeg var lidt uforstående over mit gule kort. Jeg gik måske hårdt ind i tacklingen, men jeg ramte bolden meget klart, og det var sådan set kun, fordi han skreg, som han gjorde, at der blev dømt frispark og gult kort.
– Det samme i nogle andre situationer, hvor de bare smed sig, og dommeren hoppede på den. Det var lidt ærgerligt, men det er nogle gange, hvad man kan forvente i de her internationale kampe, siger Christian Nørgaard.
Der var en situation ikke længe efter dit gult kort, hvor en spanier forsøgte at få tildelt dig det andet gule kort?
– Ja, Zubimendi smed sig. Merino havde også én i anden halvleg, hvor jeg simpelthen ikke rørte ham. Det er sådan lidt ærgerligt, for så bliver man ham, der stopper spillet, og jeg prøvede bare at være lidt aggressiv, siger Nørgaard.
Han fastslår, at han ikke er kæmpe fan af den spanske tilgang, men samtidig anerkender han den fuldt ud.
– Måske er det også derfor de er europamestre – fordi de kan den del af det. Jeg talte lige med Yussuf (Poulsen, red.) efter kampen, hvor vi var sådan "ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?". Men igen; det er måske derfor, de også er europamestre. Jeg synes, de var gode til at sparke bolden væk og være provokerende i attituden.
– Men det er topspillere, det må jeg bare sige.
Savner du klasse hos dem?
– Det er måske at stramme den. Jeg tror mest, at jeg anerkender dem for den del af det, for jeg tror, at det kræves for at være de bedste i verden, slutter Christian Nørgaard.
Spanien vandt 2-1 i Parken.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT