PARKEN (Tipsbladet): Christian Nørgaard er noget nær verdens venligste mand, som umuligt kan have skabt sig ret mange uvenskaber i løbet af sine 30 år på denne jord.
Rade Obrenovič skal dog ikke forvente et julekort fra den danske landsholdsspiller.
Den slovenske dommer fik flere gange Christian Nørgaard til at slå opgivende ud med armene fredag aften. Så gav han ham et gult kort. Så stod han i vejen. Og sådan var der så meget.
Christian Nørgaard, tager jeg helt fejl, hvis du ikke rigtigt blev gode venner med dommeren?
– Nej, der tror jeg, du rammer hovedet på sømmet. Jeg var lidt uforstående over mit gule kort. Jeg gik måske hårdt ind i tacklingen, men jeg ramte bolden meget klart, og det var sådan set kun, fordi han skreg, som han gjorde, at der blev dømt frispark og gult kort.
– Det samme i nogle andre situationer, hvor de bare smed sig, og dommeren hoppede på den. Det var lidt ærgerligt, men det er nogle gange, hvad man kan forvente i de her internationale kampe, siger Christian Nørgaard.
Der var en situation ikke længe efter dit gult kort, hvor en spanier forsøgte at få tildelt dig det andet gule kort?
– Ja, Zubimendi smed sig. Merino havde også én i anden halvleg, hvor jeg simpelthen ikke rørte ham. Det er sådan lidt ærgerligt, for så bliver man ham, der stopper spillet, og jeg prøvede bare at være lidt aggressiv, siger Nørgaard.
Han fastslår, at han ikke er kæmpe fan af den spanske tilgang, men samtidig anerkender han den fuldt ud.
– Måske er det også derfor de er europamestre – fordi de kan den del af det. Jeg talte lige med Yussuf (Poulsen, red.) efter kampen, hvor vi var sådan "ah, skulle de ikke have haft lidt mere klasse?". Men igen; det er måske derfor, de også er europamestre. Jeg synes, de var gode til at sparke bolden væk og være provokerende i attituden.
– Men det er topspillere, det må jeg bare sige.
Savner du klasse hos dem?
– Det er måske at stramme den. Jeg tror mest, at jeg anerkender dem for den del af det, for jeg tror, at det kræves for at være de bedste i verden, slutter Christian Nørgaard.
Spanien vandt 2-1 i Parken.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED