Arbejdernes Landsbank bekræfter over for Danmarks Radio, at man vil ud af sin aftale med Dansk Boldspil-Union (DBU).
Aftalen mellem de to parter står ellers først til at udløbe efter VM i Qatar i november og december 2022.
Årsagen, til at banken vil afbryde samarbejdet, er utilfredshed med den kviklånslov, som gør det det ulovligt for forbrugslånsudbydere som eksempelvis Arbejdernes Landsbank at reklamere side om side med spilreklamer.
DBU har Danske Spils Oddset som en anden stor samarbejdspartner, og i forbindelse med de seneste tre landskampe er det kun Oddset, der har prydet landsholdets træningstøj.
Arbejdernes Landsbank afviser, at ønsket om et brud har noget med VM i Qatar at gøre.
– Det handler om kviklånsloven og ikke om Qatar. Vi har ikke fået det ud af sponsoratet, vi havde håbet på, fordi vi ikke må stå på trøjerne sammen med Oddset. Derfor trækker vi os nu, siger Gert Jonassen, topchef i Arbejdernes Landsbank.
Kviklånsloven blev ændret så sent som i januar, men ændringen er endnu ikke trådt i kraft.
Ændringen betyder, at Arbejdernes Landsbank og Oddset gerne må pryde landsholdets træningstøj sammen.
Regeringen har lagt op til, at ændringen træder i kraft inden sommerferien. Det kræver, at sagen bliver behandlet i Folketinget.
Weekendavisen beskrev torsdag, at der i ledelsen hos Arbejdernes Landsbank har været ”dyb bekymring” over udsigten til det danske landsholds mulige deltagelse ved VM i Qatar næste år.
For nylig regnede den britiske avis The Guardian sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere er døde i Qatar, siden landet blev tildelt slutrunden i 2010.
En kilde på ledelsesniveau i Arbejdernes Landsbank mener ifølge Weekendavisen, at fodboldforbundet ikke tager nok ansvar for en mulig boykot og i stedet skubber ansvaret over til Christiansborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
CUSTOM
Mexico – England
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
