Arbejdernes Landsbank bekræfter over for Danmarks Radio, at man vil ud af sin aftale med Dansk Boldspil-Union (DBU).
Aftalen mellem de to parter står ellers først til at udløbe efter VM i Qatar i november og december 2022.
Årsagen, til at banken vil afbryde samarbejdet, er utilfredshed med den kviklånslov, som gør det det ulovligt for forbrugslånsudbydere som eksempelvis Arbejdernes Landsbank at reklamere side om side med spilreklamer.
DBU har Danske Spils Oddset som en anden stor samarbejdspartner, og i forbindelse med de seneste tre landskampe er det kun Oddset, der har prydet landsholdets træningstøj.
Arbejdernes Landsbank afviser, at ønsket om et brud har noget med VM i Qatar at gøre.
– Det handler om kviklånsloven og ikke om Qatar. Vi har ikke fået det ud af sponsoratet, vi havde håbet på, fordi vi ikke må stå på trøjerne sammen med Oddset. Derfor trækker vi os nu, siger Gert Jonassen, topchef i Arbejdernes Landsbank.
Kviklånsloven blev ændret så sent som i januar, men ændringen er endnu ikke trådt i kraft.
Ændringen betyder, at Arbejdernes Landsbank og Oddset gerne må pryde landsholdets træningstøj sammen.
Regeringen har lagt op til, at ændringen træder i kraft inden sommerferien. Det kræver, at sagen bliver behandlet i Folketinget.
Weekendavisen beskrev torsdag, at der i ledelsen hos Arbejdernes Landsbank har været ”dyb bekymring” over udsigten til det danske landsholds mulige deltagelse ved VM i Qatar næste år.
For nylig regnede den britiske avis The Guardian sig frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere er døde i Qatar, siden landet blev tildelt slutrunden i 2010.
En kilde på ledelsesniveau i Arbejdernes Landsbank mener ifølge Weekendavisen, at fodboldforbundet ikke tager nok ansvar for en mulig boykot og i stedet skubber ansvaret over til Christiansborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
