Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

De vil have Jelert

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer

Har budt en milliard

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Jagter dansk landsholdsspiller

Revser FC København: ‘Arrogant’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret