Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘En trøstepræmie af en turnering’

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han