Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Frederik Birk bryder tavsheden

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering