Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Den første i næsten 40 år



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Samler informationer om FCK’er

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bo Svensson i spil til stort job



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Sæsonens hurtigste hattrick

I svime over Højlund



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Choktransfer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Superliga-stortalenter topper international liste

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent

– Det er absolut bekymrende!