Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





LIVE

LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Langer ud efter Peter Sørensen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Bayern München – Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Nu reagerer Morten Krogh

Tidligere FCK-spiller skal for retten

22 millioner kroner!

Arsenal – Sporting CP

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst fuldstændig omkuld

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Øjner europæisk trofæ

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Legende stopper som cheftræner for Messi

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det