Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.
Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab.
Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren.
– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser…
– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen.
Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren:
– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.
FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:
– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.
Anthony Elanga og Jon Dahl roser også
Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet.
– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.
– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.
Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OB siger farvel til seks spillere
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT