Alle hylder Superliga-stjerne

Jon Dahl Tomasson, Anthony Elanga og de svenske medier har alle ros til overs for FC Nordsjælland-spilleren.



Jon Dahl Tomasson og Sverige løb ind i decideret fiasko i weekenden med en nederlag til upåagtede Luxembourg, og kritikken haglede efterfølgende ned. Nu er de tilbage på sporet.

Tirsdag aften bankede mandskabet nemlig Nordirland sønder og sammen. En dominerende offensiv indsats resulterede i en 5-1-sejr til Tomassons mandskab. 

Blandt andre stjerner som Alexander Isak og Anthony Elanga fra Premier League imponerede, men hos Fotbollskanalen er det en tredje spiller, der fremhæves. Og det er en, danske fans kender godt. Det er nemlig FC Nordsjælland-angriber Benjamin Nygren. 

– Det var en anden spiller, der stjal rampelyset. Nogle af os blev overraskede, da Benjamin Nygren blev udtaget til truppen som Hugo Larssons afløser… 

– Nygren, der har spillet en masse U21-landskampe for Sverige, fik en indskifterrolle mod Luxembourg, men han fik lov til at starte mod Nordirland. Han fik chancen. Og han tog den. Ikke bare fordi han scorede til 2-0, men fordi han var overalt og skabte chancer for sig selv og sine holdkammerater, skriver Olof Lundh i en kommentar hos Fotbollskanalen

Den store avis Expressen roser også Benjamin Nygren: 

– Og hvis man vil starte med de positive dele af den type hold, som Sverige er blevet til, kan det for eksempel være, at en fyr, der forsvandt fra Allsvenskan som teenager og driblede afsted til Belgien, kan komme på landsholdet fem år senere som anfører i den danske Superliga og puste liv i slutningen af ​​en halvdød landsholdsperiode. Vække yderligere begejstring omkring “projektet”, skriver mediet med henvisning til FC Nordsjælland-bomberen.

FotbollDirekt kalder ham “den store overraskelse” og skriver:

– Den 23-årige var fyldt med selvtillid, skar ind fra højre og så generelt farlig ud… Det lover godt og vær sikker på, at det næppe var det sidste landsholdsudtagelse for Nygren.

Anthony Elanga og Jon Dahl roser også 

Og det er desuden ikke kun medierne, der er imponeret af Benjamin Nygrens præstation. Det er også holdkammeraterne og Jon Dahl Tomasson ifølge Sportbladet. 

– Vi kan ikke sige, at det var noget lort, vel…? Fyren var god. Vi ville teste det, for vi har brug for flere spillere. Vi bygger stadig. Han gjorde det meget godt og scorede også mål, siger Tomasson.

– Gennem hele samlingen har han været en topfyr og en topspiller. Han er meget talentfuld og også venlig. Forhåbentlig fortsætter han sådan, lyder det fra Premier League-stjernen Anthony Elanga.

Benjamin Nygren, 23 år, har også gang i sin bedste sæson i FC Nordsjælland med 10 mål i 22 kampe.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Video: Her kommer AGF bagud

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

OB – FC Midtjylland

Viborg FF – Brøndby IF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FC Fredericia – AGF

Sønderjyske – Silkeborg IF

Salah strålede for Liverpool

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Præsenterer Thomas Franks afløser

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer