Højbjerg ny anfører: Det peger fremad med Pierre

Pierre-Emile Højbjerg kan spille på landsholdet mange år endnu og endte derfor med anførerbindet.



Det bliver 29-årige Pierre-Emile Højbjerg, der overtager det ledige anførerbind efter Simon Kjær.

Nyheden kom frem i forbindelse med tirsdagens trupudtagelse til de kommende landskampe, og her betonede midlertidig landstræner Lars Knudsen vigtigheden af, at en anfører skal kunne være med længe endnu.

– Pierre har gjort det virkelig godt og taget en stor lederrolle på landsholdet, og med Pierre peger det også fremad for vores anfører. En, som vi håber, kan være på landsholdet i mange år, siger han.

Under sommerens EM lå kaptajnrollen hos 37-årige Kasper Schmeichel, mens Kjær sad på bænken, men Knudsen ser i højere grad Højbjerg som fremtidens mand.

– Det er helt klart en af de ting, vi håber på med Pierre. Pierre har stor entusiasme og passion omkring landsholdet. Det har en som Kasper også, og vi har stadig Kasper og Christian Eriksen i vores viceanførergruppe.

– Det er to stærke personligheder med kæmpe erfaring, og de kommer til at støtte op omkring Pierre, så det er en stærk anførergruppe i det hele taget, siger han.

Før tirsdagens udmelding har Lars Knudsen og assistenten Daniel Agger fortalt både Højbjerg og Schmeichel om beslutningen.

Agger nåede selv at spille på landsholdet med Højbjerg som aktiv og kender alt til midtbanesliderens tilgang.

– Vi tror, at Pierre er en type, der kan vokse med opgaven. Han kan få en procent eller to mere i sit spil. Det er også vigtigt at kigge på.

– Pierre er en type, der hjælper andre og støtter de unge, der kommer ind i truppen. Han er velrespekteret, så det er en samlet pakke, siger den tidligere Liverpool-stopper.

Fra at tilbringe det meste af tiden som bænkevarmer i Tottenham i den forgangne sæson er Højbjerg kommet til franske Marseille, hvor han indtil videre har været fast mand.

– Det er måske ikke lige et klubskifte, der afgør det. Men hvis man ikke spiller, er det selvfølgelig uholdbart på den lange bane, siger Agger.

Højbjergs første opgave som anfører bliver næste uges Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Tager skylden for misset Champions League

Kommer med frækt bud på dansk mester

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning