Angriber Hummel: Har ikke styr på symboler

NGO’en Transparency International Danmark er ikke imponeret over Hummel, der sælger tøj i Saudi-Arabien.



Efterhånden er det gået det meste af verden rundt, at Hummel havde gemt et slet skjult budskab i de danske landsholdstrøjer.

Den helt sorte farve på tredjetrøjen var nemlig en form for omvandrende sørgebind for at mindes alle de migrantarbejdere, der har mistet livet, mens de arbejdede for at gøre Qatar klar til VM i november og december, lød forklaringen fra Hummel.

En tanke, der er fin, mener NGO’en Transparency International Danmark, der til gengæld ikke er imponerede over Hummels egen ageren. I følge DR Sporten får Hummel nemlig produceret langt størstedelen af deres tøj i lande som Kina, Bangladesh og Pakistan.

Sidste år blev virksomheden af Danwatch spurgt direkte til, om tøjets bomuld kom fra den omdiskuterede Xinjiang-provins, hvor det muslimske mindretal systematisk bliver forfulgt af den kinesiske regering. Det kunne Hummel dengang ikke afvise.

Samtidig findes der også en Hummel-butik i Riyadh Park, der ligger i nabolandet Saudi-Arabien. Et land, der også har et tvivlsomt forhold til menneskerettigheder.

Derfor begynder det at klinge en smule hult, når virksomheden brander sig på at sørge over migrantarbejdere, lyder det fra Jesper Olsen, der er formand i Transparency International Danmark.

– Men når man griber ned i den værktøjskasse i forhold til Qatar, der hedder symbolpolitiske handlinger, er man også nødt til at have styr på sine symboler. Og det er fuldstændig ligegyldigt, om det er Hummel, Nike eller en hvilken som helst anden trøjesponsor, der laver det her stunt, siger formanden til DR Sporten.

Også torsdag blev Hummels trøje udsat fra kritik af Supreme Committee for Delivery & Legacy (SC), der er komitéen for planlægning af VM i Qatar. Komitéen mener nemlig ikke, at slutrunden har kostet tusindvis af mennesker livet.

Det fik Hummels direktør Christian Stadil til at forsvare trøjen i et interview med TV2, hvor han sagde, at det 'ikke kom bag på ham, at der kom kritik af Hummel'.

– De har et stort fokus på det her antal af døde. Nu er jeg fyldt 50 år, og med alderen finder man også ud af, at der sjældent er noget, der er sort og hvidt. Og det gælder også i forhold til nogle af de ting her. Det er også derfor, at vi med vilje ikke har sagt, at der er 6500 gæstearbejdere, der er døde, eller 8500 gæstearbejdere, som også har været i spil, sagde han i Go' aften Danmark.



Andreas Christensen skriver snart under

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Wrexham slår Premier League-klub

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

– Lange forhandlinger med FC København

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United