Angriber Hummel: Har ikke styr på symboler

NGO’en Transparency International Danmark er ikke imponeret over Hummel, der sælger tøj i Saudi-Arabien.



Efterhånden er det gået det meste af verden rundt, at Hummel havde gemt et slet skjult budskab i de danske landsholdstrøjer.

Den helt sorte farve på tredjetrøjen var nemlig en form for omvandrende sørgebind for at mindes alle de migrantarbejdere, der har mistet livet, mens de arbejdede for at gøre Qatar klar til VM i november og december, lød forklaringen fra Hummel.

En tanke, der er fin, mener NGO’en Transparency International Danmark, der til gengæld ikke er imponerede over Hummels egen ageren. I følge DR Sporten får Hummel nemlig produceret langt størstedelen af deres tøj i lande som Kina, Bangladesh og Pakistan.

Sidste år blev virksomheden af Danwatch spurgt direkte til, om tøjets bomuld kom fra den omdiskuterede Xinjiang-provins, hvor det muslimske mindretal systematisk bliver forfulgt af den kinesiske regering. Det kunne Hummel dengang ikke afvise.

Samtidig findes der også en Hummel-butik i Riyadh Park, der ligger i nabolandet Saudi-Arabien. Et land, der også har et tvivlsomt forhold til menneskerettigheder.

Derfor begynder det at klinge en smule hult, når virksomheden brander sig på at sørge over migrantarbejdere, lyder det fra Jesper Olsen, der er formand i Transparency International Danmark.

– Men når man griber ned i den værktøjskasse i forhold til Qatar, der hedder symbolpolitiske handlinger, er man også nødt til at have styr på sine symboler. Og det er fuldstændig ligegyldigt, om det er Hummel, Nike eller en hvilken som helst anden trøjesponsor, der laver det her stunt, siger formanden til DR Sporten.

Også torsdag blev Hummels trøje udsat fra kritik af Supreme Committee for Delivery & Legacy (SC), der er komitéen for planlægning af VM i Qatar. Komitéen mener nemlig ikke, at slutrunden har kostet tusindvis af mennesker livet.

Det fik Hummels direktør Christian Stadil til at forsvare trøjen i et interview med TV2, hvor han sagde, at det 'ikke kom bag på ham, at der kom kritik af Hummel'.

– De har et stort fokus på det her antal af døde. Nu er jeg fyldt 50 år, og med alderen finder man også ud af, at der sjældent er noget, der er sort og hvidt. Og det gælder også i forhold til nogle af de ting her. Det er også derfor, at vi med vilje ikke har sagt, at der er 6500 gæstearbejdere, der er døde, eller 8500 gæstearbejdere, som også har været i spil, sagde han i Go' aften Danmark.



Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Her trækkes der lod til VM

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Riemer svarer på Tøftings kritik

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Mål i luften i London

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads