Aral Simsir må ikke spille for Danmark

FCM's Aral Simsir kan ikke blive aktuel for det danske landshold, siger fodbolddirektør i DBU, Peter Møller.



FC Midtjyllands Aral Simsir har fået en forrygende start på sæsonen, og flere danske medier og fodboldeksperter har omtalt ham som en, landstræner Kasper Hjulmand burde kigge nærmere på.

Men det vil være spild af tid for Hjulmand, slår Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør Peter Møller fast.

Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) regler gør, at det ikke er muligt for offensivspilleren Simsir i fremtiden at tørne ud for det danske landshold.

– Det korte af det lange er, at det simpelthen ikke kan lade sig gøre for Aral Simsir at komme på det danske landshold, siger fodbolddirektøren.

FCM-profilens gode sæsonstart fik ellers Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen til at lufte muligheden for, at Simsir kunne være landsholdsaktuel.

Men ifølge Peter Møller er der to årsager til, at det ikke muligt for Aral Simsir at iklæde sig den røde landsholdstrøje.

Den ene årsag er, at han allerede har spillet på et dansk ungdomslandshold, inden han efterfølgende er skiftet til at spille på tyrkiske ungdomslandshold.

– Når han har gjort det, så er han låst. Så kan han ikke skifte retur til Danmark, siger Peter Møller.

Derudover har han også allerede spillet U21-kvalifikationskampe for Tyrkiet, hvilket også gør, at han ikke må trække den danske landsholdstrøje over hovedet.

/ritzau/





TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”