Aral Simsir må ikke spille for Danmark

FCM's Aral Simsir kan ikke blive aktuel for det danske landshold, siger fodbolddirektør i DBU, Peter Møller.



FC Midtjyllands Aral Simsir har fået en forrygende start på sæsonen, og flere danske medier og fodboldeksperter har omtalt ham som en, landstræner Kasper Hjulmand burde kigge nærmere på.

Men det vil være spild af tid for Hjulmand, slår Dansk Boldspil-Unions (DBU) fodbolddirektør Peter Møller fast.

Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) regler gør, at det ikke er muligt for offensivspilleren Simsir i fremtiden at tørne ud for det danske landshold.

– Det korte af det lange er, at det simpelthen ikke kan lade sig gøre for Aral Simsir at komme på det danske landshold, siger fodbolddirektøren.

FCM-profilens gode sæsonstart fik ellers Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen til at lufte muligheden for, at Simsir kunne være landsholdsaktuel.

Men ifølge Peter Møller er der to årsager til, at det ikke muligt for Aral Simsir at iklæde sig den røde landsholdstrøje.

Den ene årsag er, at han allerede har spillet på et dansk ungdomslandshold, inden han efterfølgende er skiftet til at spille på tyrkiske ungdomslandshold.

– Når han har gjort det, så er han låst. Så kan han ikke skifte retur til Danmark, siger Peter Møller.

Derudover har han også allerede spillet U21-kvalifikationskampe for Tyrkiet, hvilket også gør, at han ikke må trække den danske landsholdstrøje over hovedet.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Grønbæk hylder dansker

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt