Argentina er millimeter fra VM

Lionel Messi var fraværende med en skade, da Argentina slog Uruguay 1-0 og kom et stort skridt tættere på VM.



Alt tyder på, at Argentina næste år får mulighed for at forsvare sit verdensmesterskab ved VM i USA, Mexico og Canada.

Uden anfører Lionel Messi, der plejer en mindre muskelskade, vandt argentinerne natten til lørdag dansk tid 1-0 i Uruguay.

Lyon-spilleren Thiago Almada blev matchvinder midtvejs i anden halvleg, hvor han langt udefra kanonerede bolden op i fjerneste målhjørne.

Eneste minus var, at Nicolas Gonzalez dybt i tillægstiden fik rødt kort for voldsomt spil. Han misser derfor onsdagens kamp mod Brasilien, hvor Argentina med en sejr kan spille sig til VM.

Nattens sejr bringer Argentina op på 28 point i den sydamerikanske VM-kvalifikation, der modsat den europæiske strækker sig over to år.

Argentina fører kvalifikationen, og selv om der mangler fem spillerunder, kan landstræner Lionel Scaloni så småt begynde at finde champagnen frem.

– Hvordan kan jeg ikke være tilfreds? siger Scaloni ifølge nyhedsbureauet AFP efter kampen.

– Ikke kun med resultatet, men også med, hvordan spillerne gav alt. Det gør mig tilfreds, at holdet spillede en helstøbt kamp.

Han var ikke bekymret for fraværet af profilen Messi.

– Når en spiller mangler, kommer en anden ind. Vi har nok til at gå ud på banen med ro i sindet, siger han efter sejren.

Også Uruguay, der stillede med stjerner som Darwin Núñez og Federico Valverde i opgøret, ligger til at indløse billet til slutrunden i 2026.

Holdet er på fjerdepladsen og har godt med luft ned til Bolivia på syvendepladsen. De seks bedste hold fra kvalifikationen går direkte videre til VM, mens nummer syv skal spille playoff om at få adgang.

/ritzau/





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million