Han har boet i London hele sit liv, men på fredag kan han få sin debut på Danmarks U21-landshold.
Mika Biereth, der i denne sæson er udlejet fra Arsenal til hollandske RKC Waalwijk, tog beslutningen om at tørne ud for Danmark sidste år.
– Min far er dansk – han er halvt dansk og halvt tysk – og min mor er bosnier. Så jeg er en god lille blanding. Jeg besluttede mig for at spille for Danmark sidste sommer, hvor jeg spillede et par kampe for U19-holdet, og nu er jeg her med U21-holdet, lyder det over en videoforbindelse fra den 20-årige Biereth, der i øjeblikket opholder sig i Tyrkiet med resten af U21-landsholdet.
Med sin opvækst i England havde Biereth dermed mulighed for at vælge mellem flere landshold, men forholdet til faderen betød, at valget faldt på Danmark.
– Situationen var den, at jeg føler den samme tilknytning til alle landene. Så det var ikke sådan, at ét land trak mere i mig. Men jeg tror, at mit forhold til min far fik betydning. Det var ham, der fik mig i gang med at spille fodbold, så jeg ville gerne gøre ham stolt, forklarer Mika Biereth.
– Jeg er født i London, og jeg har boet i London hele mit liv. Min far er dansker, og han boede der indtil for omtrent 20 år siden. Han flyttede over til London, da han var i tyverne, men min farfar og farmor bor stadig i Danmark. Jeg vil ikke sige, at jeg besøger dem hvert år, men jeg besøger dem jævnligt.
Selvom Mika Biereth har boet i England hele livet, så har angriberen haft flere danske traditioner i sin opvækst i London.
– Vores hjem er meget europæisk, der er ikke så mange engelske traditioner. Men i forhold til danske ting, så danser vi for eksempel stadig rundt om træet til jul, og den slags.
Sammenlignet med Bendtner
Tilbage i oktober blev Mika Biereth dobbelt målscorer i en ligakamp mod Groningen, men derudover har lejeopholdet i Holland været udfordret af en række forskellige skader, der har begrænset spilletiden betragteligt.
Biereth var for nyligt tilbage på Arsenals træningsanlæg for at få nogle injektioner, og her talte danskeren blandt andet med en af førsteholdets store stjerner.
– Jeg talte med flere af de unge spillere, da jeg vendte tilbage til Colney på grund af min skade. Bukayo (Saka, red.) spurgte mig om, hvordan det er at være udlejet, lyder det fra Biereth.
Mika Biereth har scoret 12 mål i 26 kampe for Arsenals U21-hold, og den unge dansker er ikke i tvivl om, hvad hans ambition er.
– Ambitionen er at spille regelmæssigt på førsteholdet i Arsenal. I sommer besluttede vi, at det ville være bedst for mig at blive udlejet og noget erfaring, og så vende tilbage til sommer og tage den derfra. Og det er stadig planen. Mit mål og min ambition er at blive førsteholdsspiller i Arsenal, lyder det fra Mika Biereth.
Arsenal har tidligere haft en anden dansk angriber i Nicklas Bendtner, og Mika Biereth har selv bemærket, at fans har sammenlignet ham med den tidligere danske landsholdsstjerne.
– Jeg har set online, at der er nogle ting og nogle sammenligninger. Han var faktisk på træningsbanen i Colney (Arsenals træningsanlæg, red.) sidste år – jeg tror, at de filmede en dokumentarfilm. Vi talte lidt sammen der. Men jeg vil sige, at jeg tager ikke selv sammenligningerne alt for seriøst, siger Mika Biereth.
Mika Biereth kan få sin debut for Danmarks U21-landshold på fredag, hvor der venter en venskabskamp mod Ukraine i Tyrkiet.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern slår rekord i ny storsejr
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Tottenham under stregen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FC København med overtidssejr over Randers
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART