Han har boet i London hele sit liv, men på fredag kan han få sin debut på Danmarks U21-landshold.
Mika Biereth, der i denne sæson er udlejet fra Arsenal til hollandske RKC Waalwijk, tog beslutningen om at tørne ud for Danmark sidste år.
– Min far er dansk – han er halvt dansk og halvt tysk – og min mor er bosnier. Så jeg er en god lille blanding. Jeg besluttede mig for at spille for Danmark sidste sommer, hvor jeg spillede et par kampe for U19-holdet, og nu er jeg her med U21-holdet, lyder det over en videoforbindelse fra den 20-årige Biereth, der i øjeblikket opholder sig i Tyrkiet med resten af U21-landsholdet.
Med sin opvækst i England havde Biereth dermed mulighed for at vælge mellem flere landshold, men forholdet til faderen betød, at valget faldt på Danmark.
– Situationen var den, at jeg føler den samme tilknytning til alle landene. Så det var ikke sådan, at ét land trak mere i mig. Men jeg tror, at mit forhold til min far fik betydning. Det var ham, der fik mig i gang med at spille fodbold, så jeg ville gerne gøre ham stolt, forklarer Mika Biereth.
– Jeg er født i London, og jeg har boet i London hele mit liv. Min far er dansker, og han boede der indtil for omtrent 20 år siden. Han flyttede over til London, da han var i tyverne, men min farfar og farmor bor stadig i Danmark. Jeg vil ikke sige, at jeg besøger dem hvert år, men jeg besøger dem jævnligt.
Selvom Mika Biereth har boet i England hele livet, så har angriberen haft flere danske traditioner i sin opvækst i London.
– Vores hjem er meget europæisk, der er ikke så mange engelske traditioner. Men i forhold til danske ting, så danser vi for eksempel stadig rundt om træet til jul, og den slags.
Sammenlignet med Bendtner
Tilbage i oktober blev Mika Biereth dobbelt målscorer i en ligakamp mod Groningen, men derudover har lejeopholdet i Holland været udfordret af en række forskellige skader, der har begrænset spilletiden betragteligt.
Biereth var for nyligt tilbage på Arsenals træningsanlæg for at få nogle injektioner, og her talte danskeren blandt andet med en af førsteholdets store stjerner.
– Jeg talte med flere af de unge spillere, da jeg vendte tilbage til Colney på grund af min skade. Bukayo (Saka, red.) spurgte mig om, hvordan det er at være udlejet, lyder det fra Biereth.
Mika Biereth har scoret 12 mål i 26 kampe for Arsenals U21-hold, og den unge dansker er ikke i tvivl om, hvad hans ambition er.
– Ambitionen er at spille regelmæssigt på førsteholdet i Arsenal. I sommer besluttede vi, at det ville være bedst for mig at blive udlejet og noget erfaring, og så vende tilbage til sommer og tage den derfra. Og det er stadig planen. Mit mål og min ambition er at blive førsteholdsspiller i Arsenal, lyder det fra Mika Biereth.
Arsenal har tidligere haft en anden dansk angriber i Nicklas Bendtner, og Mika Biereth har selv bemærket, at fans har sammenlignet ham med den tidligere danske landsholdsstjerne.
– Jeg har set online, at der er nogle ting og nogle sammenligninger. Han var faktisk på træningsbanen i Colney (Arsenals træningsanlæg, red.) sidste år – jeg tror, at de filmede en dokumentarfilm. Vi talte lidt sammen der. Men jeg vil sige, at jeg tager ikke selv sammenligningerne alt for seriøst, siger Mika Biereth.
Mika Biereth kan få sin debut for Danmarks U21-landshold på fredag, hvor der venter en venskabskamp mod Ukraine i Tyrkiet.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT