Han har boet i London hele sit liv, men på fredag kan han få sin debut på Danmarks U21-landshold.
Mika Biereth, der i denne sæson er udlejet fra Arsenal til hollandske RKC Waalwijk, tog beslutningen om at tørne ud for Danmark sidste år.
– Min far er dansk – han er halvt dansk og halvt tysk – og min mor er bosnier. Så jeg er en god lille blanding. Jeg besluttede mig for at spille for Danmark sidste sommer, hvor jeg spillede et par kampe for U19-holdet, og nu er jeg her med U21-holdet, lyder det over en videoforbindelse fra den 20-årige Biereth, der i øjeblikket opholder sig i Tyrkiet med resten af U21-landsholdet.
Med sin opvækst i England havde Biereth dermed mulighed for at vælge mellem flere landshold, men forholdet til faderen betød, at valget faldt på Danmark.
– Situationen var den, at jeg føler den samme tilknytning til alle landene. Så det var ikke sådan, at ét land trak mere i mig. Men jeg tror, at mit forhold til min far fik betydning. Det var ham, der fik mig i gang med at spille fodbold, så jeg ville gerne gøre ham stolt, forklarer Mika Biereth.
– Jeg er født i London, og jeg har boet i London hele mit liv. Min far er dansker, og han boede der indtil for omtrent 20 år siden. Han flyttede over til London, da han var i tyverne, men min farfar og farmor bor stadig i Danmark. Jeg vil ikke sige, at jeg besøger dem hvert år, men jeg besøger dem jævnligt.
Selvom Mika Biereth har boet i England hele livet, så har angriberen haft flere danske traditioner i sin opvækst i London.
– Vores hjem er meget europæisk, der er ikke så mange engelske traditioner. Men i forhold til danske ting, så danser vi for eksempel stadig rundt om træet til jul, og den slags.
Sammenlignet med Bendtner
Tilbage i oktober blev Mika Biereth dobbelt målscorer i en ligakamp mod Groningen, men derudover har lejeopholdet i Holland været udfordret af en række forskellige skader, der har begrænset spilletiden betragteligt.
Biereth var for nyligt tilbage på Arsenals træningsanlæg for at få nogle injektioner, og her talte danskeren blandt andet med en af førsteholdets store stjerner.
– Jeg talte med flere af de unge spillere, da jeg vendte tilbage til Colney på grund af min skade. Bukayo (Saka, red.) spurgte mig om, hvordan det er at være udlejet, lyder det fra Biereth.
Mika Biereth har scoret 12 mål i 26 kampe for Arsenals U21-hold, og den unge dansker er ikke i tvivl om, hvad hans ambition er.
– Ambitionen er at spille regelmæssigt på førsteholdet i Arsenal. I sommer besluttede vi, at det ville være bedst for mig at blive udlejet og noget erfaring, og så vende tilbage til sommer og tage den derfra. Og det er stadig planen. Mit mål og min ambition er at blive førsteholdsspiller i Arsenal, lyder det fra Mika Biereth.
Arsenal har tidligere haft en anden dansk angriber i Nicklas Bendtner, og Mika Biereth har selv bemærket, at fans har sammenlignet ham med den tidligere danske landsholdsstjerne.
– Jeg har set online, at der er nogle ting og nogle sammenligninger. Han var faktisk på træningsbanen i Colney (Arsenals træningsanlæg, red.) sidste år – jeg tror, at de filmede en dokumentarfilm. Vi talte lidt sammen der. Men jeg vil sige, at jeg tager ikke selv sammenligningerne alt for seriøst, siger Mika Biereth.
Mika Biereth kan få sin debut for Danmarks U21-landshold på fredag, hvor der venter en venskabskamp mod Ukraine i Tyrkiet.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her Ruben Amorims løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Japan overrasker mod Holland
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
OPTAKT
Belgien – Egypten
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE