Austria Wien-dansker: Jeg har niveau til en større liga

Landsholdsspiller Jens Stryger Larsen er i gang med en vigtig sommer, hvor han skal have et klubskifte trumfet igennem.



En fodboldkarriere kan være kort, og derfor er det for nogle spillere også vigtigt at prøve sig af, opleve noget nyt og tage en chance med karrieren.

Efter tre år i østrigsk fodbold er den danske landsholdsspiller Jens Stryger Larsen klar til at tage skridtet videre i karrieren, og med kun et år igen af aftalen med Austria Wien er denne sommer logisk for både den 26-årige højre back og for den østrigske klub.

Derfor er Jens Stryger Larsen også tæt på at udstede en garanti, når snakken falder på et transferskifte denne sommer.

– Det kommer til at ske – det skal ske.

– Mine agenter og rådgivere har talt med klubben om det, og klubben kender min holdning til det. I sidste ende er det jo også en forretning. Der er en gensidig respekt for hinanden, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk.

Jens Stryger Larsen har en fortid i Brøndby og FC Nordsjælland, men det er ikke en retur til dansk fodbold, der er på bedding i denne omgang.

– Som fodboldspiller har du også en mulighed, som de fleste ikke har, med at opleve at bo i et andet land og opleve en anden kultur, og det er helt klart mit mål, at jeg skal blive i udlandet. Hvor præcist er svært at sige – så langt er jeg ikke henne i processen.

– Men jeg skal til en større liga, og jeg mener helt klart, at jeg har niveau til det og har bevist det i denne sæson. Det er også derfor, at jeg er på landsholdet. Så må jeg jo have gjort noget rigtigt, siger Jens Stryger Larsen.

Jens Stryger Larsen og Austria Wien sluttede som nummer to i den østrigske række i denne sæson, og danskeren har været fast mand i hele sæsonen.







LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

AGF køber ham

Raser over VM-tiltag

Stolt over dansk transfer

Iran – New Zealand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Spanien – Kap Verde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De vil have Victor Nelsson

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet