En fodboldkarriere kan være kort, og derfor er det for nogle spillere også vigtigt at prøve sig af, opleve noget nyt og tage en chance med karrieren.
Efter tre år i østrigsk fodbold er den danske landsholdsspiller Jens Stryger Larsen klar til at tage skridtet videre i karrieren, og med kun et år igen af aftalen med Austria Wien er denne sommer logisk for både den 26-årige højre back og for den østrigske klub.
Derfor er Jens Stryger Larsen også tæt på at udstede en garanti, når snakken falder på et transferskifte denne sommer.
– Det kommer til at ske – det skal ske.
– Mine agenter og rådgivere har talt med klubben om det, og klubben kender min holdning til det. I sidste ende er det jo også en forretning. Der er en gensidig respekt for hinanden, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk.
Jens Stryger Larsen har en fortid i Brøndby og FC Nordsjælland, men det er ikke en retur til dansk fodbold, der er på bedding i denne omgang.
– Som fodboldspiller har du også en mulighed, som de fleste ikke har, med at opleve at bo i et andet land og opleve en anden kultur, og det er helt klart mit mål, at jeg skal blive i udlandet. Hvor præcist er svært at sige – så langt er jeg ikke henne i processen.
– Men jeg skal til en større liga, og jeg mener helt klart, at jeg har niveau til det og har bevist det i denne sæson. Det er også derfor, at jeg er på landsholdet. Så må jeg jo have gjort noget rigtigt, siger Jens Stryger Larsen.
Jens Stryger Larsen og Austria Wien sluttede som nummer to i den østrigske række i denne sæson, og danskeren har været fast mand i hele sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT
