En fodboldkarriere kan være kort, og derfor er det for nogle spillere også vigtigt at prøve sig af, opleve noget nyt og tage en chance med karrieren.
Efter tre år i østrigsk fodbold er den danske landsholdsspiller Jens Stryger Larsen klar til at tage skridtet videre i karrieren, og med kun et år igen af aftalen med Austria Wien er denne sommer logisk for både den 26-årige højre back og for den østrigske klub.
Derfor er Jens Stryger Larsen også tæt på at udstede en garanti, når snakken falder på et transferskifte denne sommer.
– Det kommer til at ske – det skal ske.
– Mine agenter og rådgivere har talt med klubben om det, og klubben kender min holdning til det. I sidste ende er det jo også en forretning. Der er en gensidig respekt for hinanden, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk.
Jens Stryger Larsen har en fortid i Brøndby og FC Nordsjælland, men det er ikke en retur til dansk fodbold, der er på bedding i denne omgang.
– Som fodboldspiller har du også en mulighed, som de fleste ikke har, med at opleve at bo i et andet land og opleve en anden kultur, og det er helt klart mit mål, at jeg skal blive i udlandet. Hvor præcist er svært at sige – så langt er jeg ikke henne i processen.
– Men jeg skal til en større liga, og jeg mener helt klart, at jeg har niveau til det og har bevist det i denne sæson. Det er også derfor, at jeg er på landsholdet. Så må jeg jo have gjort noget rigtigt, siger Jens Stryger Larsen.
Jens Stryger Larsen og Austria Wien sluttede som nummer to i den østrigske række i denne sæson, og danskeren har været fast mand i hele sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
