Austria Wien-dansker: Jeg har niveau til en større liga

Landsholdsspiller Jens Stryger Larsen er i gang med en vigtig sommer, hvor han skal have et klubskifte trumfet igennem.



En fodboldkarriere kan være kort, og derfor er det for nogle spillere også vigtigt at prøve sig af, opleve noget nyt og tage en chance med karrieren.

Efter tre år i østrigsk fodbold er den danske landsholdsspiller Jens Stryger Larsen klar til at tage skridtet videre i karrieren, og med kun et år igen af aftalen med Austria Wien er denne sommer logisk for både den 26-årige højre back og for den østrigske klub.

Derfor er Jens Stryger Larsen også tæt på at udstede en garanti, når snakken falder på et transferskifte denne sommer.

– Det kommer til at ske – det skal ske.

– Mine agenter og rådgivere har talt med klubben om det, og klubben kender min holdning til det. I sidste ende er det jo også en forretning. Der er en gensidig respekt for hinanden, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk.

Jens Stryger Larsen har en fortid i Brøndby og FC Nordsjælland, men det er ikke en retur til dansk fodbold, der er på bedding i denne omgang.

– Som fodboldspiller har du også en mulighed, som de fleste ikke har, med at opleve at bo i et andet land og opleve en anden kultur, og det er helt klart mit mål, at jeg skal blive i udlandet. Hvor præcist er svært at sige – så langt er jeg ikke henne i processen.

– Men jeg skal til en større liga, og jeg mener helt klart, at jeg har niveau til det og har bevist det i denne sæson. Det er også derfor, at jeg er på landsholdet. Så må jeg jo have gjort noget rigtigt, siger Jens Stryger Larsen.

Jens Stryger Larsen og Austria Wien sluttede som nummer to i den østrigske række i denne sæson, og danskeren har været fast mand i hele sæsonen.





TransferLIVE: Uventet skifte?




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Jordan – Argentina

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane