Avis: FC Midtjylland-spillere kørte i taxa med smittet Robert Skov

Robert Skov er testet positiv for Covid-19, og ifølge avisen B.T. var han i en taxa til Helsingør med fire FCM-spillere.



Det danske landshold er uden en del spillere, når der onsdag aften er landskamp i Brøndby. Nogle kan ikke rejse ind fra England, andre er sat i isolation efter tæt kontakt med en af de to smittede fra landsholdsteamet.

En af de to smittede er Robert Skov, og ifølge avisen B.T. var FCM-spillerne Erik Sviatchenko, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Pione Sisto og Jesper Hansen med i en taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør med Robert Skov. Og dermed var de altså i tæt kontakt med Skov i mere end et kvarter, og det er årsagen til, at de nu er isolerede på hotelværelser i Helsingør.

Læs også:Sviatchenko sidder isoleret på hotelværelset: Det er en smule kedeligt

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er bekymret over situationen på vegne af FCM, der står foran meget vigtige Champions League- og Superliga-kampe, og han vil i kontakt med DBU nu.

– Det er vigtigt, at DBU gør alt, hvad man kan for at passe på spillerne. Ingen tvivl om det. Man skal undgå risiko for smittespredning alle de steder, hvor det er muligt. Vi må også erkende, at det er en svær tid, vi lever i. Vi vil tage initiativ til en snak med DBU på bagkant af landskampene for at finde ud af, hvad der kan gøres bedre, siger han til B.T.

Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag

DBU fortæller til B.T:, at man har overholdt reglerne – blandt andet ved at sikre, at spillerne undgår offentlig transport.

FCM-spillerne kan være til rådighed igen for landsholdet torsdag, hvis de ikke er blevet smittede i forbindelse med taxaturen, mens Robert Skov ikke er med i de kommende tre landskampe.

B.T. skriver, at avisen ikke har kunnet få bekræftet, om andre af de isolerede i lejren har været med samme taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør. De andre isolerede er Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Rasmus Falk og Frederik Rønnow. Også Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst er isolerede på hotelværelser.

Læs også:Inter bekymret for Eriksen i coronaramt dansk landsholdslejr
Læs også:Sveriges landstræner smittet med coronavirus: Misser tre landskampe
Læs også:– Det er benhamrende hårdt og ret ubehageligt






LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Chok i Wolfsburg

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Sådan bør strukturen i Superligaen være