Avis: FC Midtjylland-spillere kørte i taxa med smittet Robert Skov

Robert Skov er testet positiv for Covid-19, og ifølge avisen B.T. var han i en taxa til Helsingør med fire FCM-spillere.



Det danske landshold er uden en del spillere, når der onsdag aften er landskamp i Brøndby. Nogle kan ikke rejse ind fra England, andre er sat i isolation efter tæt kontakt med en af de to smittede fra landsholdsteamet.

En af de to smittede er Robert Skov, og ifølge avisen B.T. var FCM-spillerne Erik Sviatchenko, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Pione Sisto og Jesper Hansen med i en taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør med Robert Skov. Og dermed var de altså i tæt kontakt med Skov i mere end et kvarter, og det er årsagen til, at de nu er isolerede på hotelværelser i Helsingør.

Læs også:Sviatchenko sidder isoleret på hotelværelset: Det er en smule kedeligt

FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er bekymret over situationen på vegne af FCM, der står foran meget vigtige Champions League- og Superliga-kampe, og han vil i kontakt med DBU nu.

– Det er vigtigt, at DBU gør alt, hvad man kan for at passe på spillerne. Ingen tvivl om det. Man skal undgå risiko for smittespredning alle de steder, hvor det er muligt. Vi må også erkende, at det er en svær tid, vi lever i. Vi vil tage initiativ til en snak med DBU på bagkant af landskampene for at finde ud af, hvad der kan gøres bedre, siger han til B.T.

Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag

DBU fortæller til B.T:, at man har overholdt reglerne – blandt andet ved at sikre, at spillerne undgår offentlig transport.

FCM-spillerne kan være til rådighed igen for landsholdet torsdag, hvis de ikke er blevet smittede i forbindelse med taxaturen, mens Robert Skov ikke er med i de kommende tre landskampe.

B.T. skriver, at avisen ikke har kunnet få bekræftet, om andre af de isolerede i lejren har været med samme taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør. De andre isolerede er Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Rasmus Falk og Frederik Rønnow. Også Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst er isolerede på hotelværelser.

Læs også:Inter bekymret for Eriksen i coronaramt dansk landsholdslejr
Læs også:Sveriges landstræner smittet med coronavirus: Misser tre landskampe
Læs også:– Det er benhamrende hårdt og ret ubehageligt




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘Det er en interessant spiller’

Schweiz – Algeriet

Spanien – Østrig

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’