Det danske landshold er uden en del spillere, når der onsdag aften er landskamp i Brøndby. Nogle kan ikke rejse ind fra England, andre er sat i isolation efter tæt kontakt med en af de to smittede fra landsholdsteamet.
En af de to smittede er Robert Skov, og ifølge avisen B.T. var FCM-spillerne Erik Sviatchenko, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Pione Sisto og Jesper Hansen med i en taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør med Robert Skov. Og dermed var de altså i tæt kontakt med Skov i mere end et kvarter, og det er årsagen til, at de nu er isolerede på hotelværelser i Helsingør.
Læs også:Sviatchenko sidder isoleret på hotelværelset: Det er en smule kedeligt
FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er bekymret over situationen på vegne af FCM, der står foran meget vigtige Champions League- og Superliga-kampe, og han vil i kontakt med DBU nu.
– Det er vigtigt, at DBU gør alt, hvad man kan for at passe på spillerne. Ingen tvivl om det. Man skal undgå risiko for smittespredning alle de steder, hvor det er muligt. Vi må også erkende, at det er en svær tid, vi lever i. Vi vil tage initiativ til en snak med DBU på bagkant af landskampene for at finde ud af, hvad der kan gøres bedre, siger han til B.T.
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
DBU fortæller til B.T:, at man har overholdt reglerne – blandt andet ved at sikre, at spillerne undgår offentlig transport.
FCM-spillerne kan være til rådighed igen for landsholdet torsdag, hvis de ikke er blevet smittede i forbindelse med taxaturen, mens Robert Skov ikke er med i de kommende tre landskampe.
B.T. skriver, at avisen ikke har kunnet få bekræftet, om andre af de isolerede i lejren har været med samme taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør. De andre isolerede er Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Rasmus Falk og Frederik Rønnow. Også Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst er isolerede på hotelværelser.
Læs også:Inter bekymret for Eriksen i coronaramt dansk landsholdslejr
Læs også:Sveriges landstræner smittet med coronavirus: Misser tre landskampe
Læs også:– Det er benhamrende hårdt og ret ubehageligt
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE
