Det danske landshold er uden en del spillere, når der onsdag aften er landskamp i Brøndby. Nogle kan ikke rejse ind fra England, andre er sat i isolation efter tæt kontakt med en af de to smittede fra landsholdsteamet.
En af de to smittede er Robert Skov, og ifølge avisen B.T. var FCM-spillerne Erik Sviatchenko, Anders Dreyer, Alexander Scholz, Pione Sisto og Jesper Hansen med i en taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør med Robert Skov. Og dermed var de altså i tæt kontakt med Skov i mere end et kvarter, og det er årsagen til, at de nu er isolerede på hotelværelser i Helsingør.
Læs også:Sviatchenko sidder isoleret på hotelværelset: Det er en smule kedeligt
FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er bekymret over situationen på vegne af FCM, der står foran meget vigtige Champions League- og Superliga-kampe, og han vil i kontakt med DBU nu.
– Det er vigtigt, at DBU gør alt, hvad man kan for at passe på spillerne. Ingen tvivl om det. Man skal undgå risiko for smittespredning alle de steder, hvor det er muligt. Vi må også erkende, at det er en svær tid, vi lever i. Vi vil tage initiativ til en snak med DBU på bagkant af landskampene for at finde ud af, hvad der kan gøres bedre, siger han til B.T.
Læs også:To danskere yderligere ude mod Sverige: Ankommer først torsdag
DBU fortæller til B.T:, at man har overholdt reglerne – blandt andet ved at sikre, at spillerne undgår offentlig transport.
FCM-spillerne kan være til rådighed igen for landsholdet torsdag, hvis de ikke er blevet smittede i forbindelse med taxaturen, mens Robert Skov ikke er med i de kommende tre landskampe.
B.T. skriver, at avisen ikke har kunnet få bekræftet, om andre af de isolerede i lejren har været med samme taxa fra Københavns Lufthavn til Helsingør. De andre isolerede er Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite, Rasmus Falk og Frederik Rønnow. Også Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst er isolerede på hotelværelser.
Læs også:Inter bekymret for Eriksen i coronaramt dansk landsholdslejr
Læs også:Sveriges landstræner smittet med coronavirus: Misser tre landskampe
Læs også:– Det er benhamrende hårdt og ret ubehageligt
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
