Bedst/værst: Dansk sambabold i historisk landskamp

Tipsbladet zoomer her ind på kvindelandsholdets historiske opgør mod Brasilien i Parken.



Danmark – Brasilien 2-1 (1-0)
1-0 Janni Thomsen (17.)
1-1 Debora Oliveira (87.)
2-1 Mille Gejl (90.)

Kampens bedste:

Danmark:
Det var en historisk landskamp, da Danmarks kvindelandshold fredag tog imod Brasilien i en testkamp inden EM-slutrunden i England. For første gang nogensinde spillede kvindelandsholdet således i Parken, hvor der også blev sat tilskuerrekord. Over 20.000 tilskuere var således på plads i nationalarenaen, hvor Lars Søndergaards tropper fik en fantastisk kulisse at optræde i. 

Brasilien ligger nummer ni på verdensranglisten, men Danmark fik vist gode takter inden EM, idet Pernille Harder og kompagni dominerede begivenhederne i størstedelen af de 90 minutter. Den danske kaptajn er tidligere blevet kåret som verdens bedste spiller, og i Parken var det da også Chelsea-spilleren, der svingede taktstokken. Pernille Harder var Danmarks omdrejningspunkt og fik taget mange gode ryk op ad banen, mens hun også havde et glimrende blik for holdkammeraterne ved flere lejligheder. 

Efter en periode, hvor hun har været i stor modvind udenfor banen, formåede Nadia Nadim også at vise, at hun stadig besidder stor kvalitet. Racing Louisville-angriberen havde således en afgørende fod med i Danmarks sejr, da hun i overtiden serverede en fornem assist for Mille Gejl. 

Brasilien:
Kerolin var klart brasilianernes største trussel i Parken, men offensivspilleren manglede til gengæld skarpheden i flere afgørende situationer. North Carolina Courage-profilen fik dog taget nogle gode løb op igennem banen, hvor hun tørrede flere danske spillere.

Kampens værste:
Det var en chancerig affære, vi fik at se i Parken, og en del af forklaringen på dette var, at angriberne havde en bedre dag på kontoret end forsvarsspillerne. Mens Lars Søndergaard kan være tilfreds med Danmarks evne til at skabe chancer, så er landstræneren nok lidt mindre tilfreds med sit holds forsvarsspil. Der var lidt for mange farlige boldtab, primært i første halvleg, hvor de uskarpe brasilianske angribere dog formøblede flere ‘direktører’. I slutfasen gik den så ikke længere, da Debinha udnyttede alt for passivt dansk forsvarsspil til at sende udligningen i netmaskerne. Den danske målvogter, Lene Christensen, burde nok også have gjort det bedre i situationen.

Kampens detalje:
Nadia Nadim fik sin landskamp nummer 100, mens Stine Ballisager i anden halvleg leverede en heroisk clearing, da det for alvor brændte på i det danske felt. Men kampens helt store detalje var selvfølgelig den fortryllende scoring, som Janni Thomsen satte ind efter 17 minutter. Her satte den formstærke Vålerenga-spiller således i den grad gang i den rød-hvide folkefest i Parken, da hun tog modtog bolden i højre side efter en bolderobring af Harder. Thomsen trak ind i banen, hvorefter hun krøllede bolden helt op i det modsatte hjørne – endda med sit svage ben. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Jubler over transfer: God dialog med FC København

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

VM-billetter på vild himmelflugt

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

FC Midtjylland med politianmeldelse

Henter kæmpe Superliga-flop

Dansk drømmehug i Serie A

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

– Jeg skammer mig ind i helvede

Tottenham straffes for nazihilsner

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby