Danmark – Brasilien 2-1 (1-0)
1-0 Janni Thomsen (17.)
1-1 Debora Oliveira (87.)
2-1 Mille Gejl (90.)
Kampens bedste:
Danmark:
Det var en historisk landskamp, da Danmarks kvindelandshold fredag tog imod Brasilien i en testkamp inden EM-slutrunden i England. For første gang nogensinde spillede kvindelandsholdet således i Parken, hvor der også blev sat tilskuerrekord. Over 20.000 tilskuere var således på plads i nationalarenaen, hvor Lars Søndergaards tropper fik en fantastisk kulisse at optræde i.
Brasilien ligger nummer ni på verdensranglisten, men Danmark fik vist gode takter inden EM, idet Pernille Harder og kompagni dominerede begivenhederne i størstedelen af de 90 minutter. Den danske kaptajn er tidligere blevet kåret som verdens bedste spiller, og i Parken var det da også Chelsea-spilleren, der svingede taktstokken. Pernille Harder var Danmarks omdrejningspunkt og fik taget mange gode ryk op ad banen, mens hun også havde et glimrende blik for holdkammeraterne ved flere lejligheder.
Efter en periode, hvor hun har været i stor modvind udenfor banen, formåede Nadia Nadim også at vise, at hun stadig besidder stor kvalitet. Racing Louisville-angriberen havde således en afgørende fod med i Danmarks sejr, da hun i overtiden serverede en fornem assist for Mille Gejl.
Brasilien:
Kerolin var klart brasilianernes største trussel i Parken, men offensivspilleren manglede til gengæld skarpheden i flere afgørende situationer. North Carolina Courage-profilen fik dog taget nogle gode løb op igennem banen, hvor hun tørrede flere danske spillere.
Kampens værste:
Det var en chancerig affære, vi fik at se i Parken, og en del af forklaringen på dette var, at angriberne havde en bedre dag på kontoret end forsvarsspillerne. Mens Lars Søndergaard kan være tilfreds med Danmarks evne til at skabe chancer, så er landstræneren nok lidt mindre tilfreds med sit holds forsvarsspil. Der var lidt for mange farlige boldtab, primært i første halvleg, hvor de uskarpe brasilianske angribere dog formøblede flere ‘direktører’. I slutfasen gik den så ikke længere, da Debinha udnyttede alt for passivt dansk forsvarsspil til at sende udligningen i netmaskerne. Den danske målvogter, Lene Christensen, burde nok også have gjort det bedre i situationen.
Kampens detalje:
Nadia Nadim fik sin landskamp nummer 100, mens Stine Ballisager i anden halvleg leverede en heroisk clearing, da det for alvor brændte på i det danske felt. Men kampens helt store detalje var selvfølgelig den fortryllende scoring, som Janni Thomsen satte ind efter 17 minutter. Her satte den formstærke Vålerenga-spiller således i den grad gang i den rød-hvide folkefest i Parken, da hun tog modtog bolden i højre side efter en bolderobring af Harder. Thomsen trak ind i banen, hvorefter hun krøllede bolden helt op i det modsatte hjørne – endda med sit svage ben.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Schweiz sender Colombia ud af VM
