Bedst/værst: Dansk sambabold i historisk landskamp

Tipsbladet zoomer her ind på kvindelandsholdets historiske opgør mod Brasilien i Parken.



Danmark – Brasilien 2-1 (1-0)
1-0 Janni Thomsen (17.)
1-1 Debora Oliveira (87.)
2-1 Mille Gejl (90.)

Kampens bedste:

Danmark:
Det var en historisk landskamp, da Danmarks kvindelandshold fredag tog imod Brasilien i en testkamp inden EM-slutrunden i England. For første gang nogensinde spillede kvindelandsholdet således i Parken, hvor der også blev sat tilskuerrekord. Over 20.000 tilskuere var således på plads i nationalarenaen, hvor Lars Søndergaards tropper fik en fantastisk kulisse at optræde i. 

Brasilien ligger nummer ni på verdensranglisten, men Danmark fik vist gode takter inden EM, idet Pernille Harder og kompagni dominerede begivenhederne i størstedelen af de 90 minutter. Den danske kaptajn er tidligere blevet kåret som verdens bedste spiller, og i Parken var det da også Chelsea-spilleren, der svingede taktstokken. Pernille Harder var Danmarks omdrejningspunkt og fik taget mange gode ryk op ad banen, mens hun også havde et glimrende blik for holdkammeraterne ved flere lejligheder. 

Efter en periode, hvor hun har været i stor modvind udenfor banen, formåede Nadia Nadim også at vise, at hun stadig besidder stor kvalitet. Racing Louisville-angriberen havde således en afgørende fod med i Danmarks sejr, da hun i overtiden serverede en fornem assist for Mille Gejl. 

Brasilien:
Kerolin var klart brasilianernes største trussel i Parken, men offensivspilleren manglede til gengæld skarpheden i flere afgørende situationer. North Carolina Courage-profilen fik dog taget nogle gode løb op igennem banen, hvor hun tørrede flere danske spillere.

Kampens værste:
Det var en chancerig affære, vi fik at se i Parken, og en del af forklaringen på dette var, at angriberne havde en bedre dag på kontoret end forsvarsspillerne. Mens Lars Søndergaard kan være tilfreds med Danmarks evne til at skabe chancer, så er landstræneren nok lidt mindre tilfreds med sit holds forsvarsspil. Der var lidt for mange farlige boldtab, primært i første halvleg, hvor de uskarpe brasilianske angribere dog formøblede flere ‘direktører’. I slutfasen gik den så ikke længere, da Debinha udnyttede alt for passivt dansk forsvarsspil til at sende udligningen i netmaskerne. Den danske målvogter, Lene Christensen, burde nok også have gjort det bedre i situationen.

Kampens detalje:
Nadia Nadim fik sin landskamp nummer 100, mens Stine Ballisager i anden halvleg leverede en heroisk clearing, da det for alvor brændte på i det danske felt. Men kampens helt store detalje var selvfølgelig den fortryllende scoring, som Janni Thomsen satte ind efter 17 minutter. Her satte den formstærke Vålerenga-spiller således i den grad gang i den rød-hvide folkefest i Parken, da hun tog modtog bolden i højre side efter en bolderobring af Harder. Thomsen trak ind i banen, hvorefter hun krøllede bolden helt op i det modsatte hjørne – endda med sit svage ben. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Simeone fatter det ikke

Viborg FF – AGF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Han fik et lortetilbud fra OB

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Roser Superliga-træners søn

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jakob Poulsen med dyster melding

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Blandt dette årtusindes bedste

Langer ud efter Superliga-stjerne

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

OB – FC Fredericia

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Højlund stjæler overskrifter

Spotpris – så billig er Højbjerg

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback