Bedst/værst: Dansk sambabold i historisk landskamp

Tipsbladet zoomer her ind på kvindelandsholdets historiske opgør mod Brasilien i Parken.



Danmark – Brasilien 2-1 (1-0)
1-0 Janni Thomsen (17.)
1-1 Debora Oliveira (87.)
2-1 Mille Gejl (90.)

Kampens bedste:

Danmark:
Det var en historisk landskamp, da Danmarks kvindelandshold fredag tog imod Brasilien i en testkamp inden EM-slutrunden i England. For første gang nogensinde spillede kvindelandsholdet således i Parken, hvor der også blev sat tilskuerrekord. Over 20.000 tilskuere var således på plads i nationalarenaen, hvor Lars Søndergaards tropper fik en fantastisk kulisse at optræde i. 

Brasilien ligger nummer ni på verdensranglisten, men Danmark fik vist gode takter inden EM, idet Pernille Harder og kompagni dominerede begivenhederne i størstedelen af de 90 minutter. Den danske kaptajn er tidligere blevet kåret som verdens bedste spiller, og i Parken var det da også Chelsea-spilleren, der svingede taktstokken. Pernille Harder var Danmarks omdrejningspunkt og fik taget mange gode ryk op ad banen, mens hun også havde et glimrende blik for holdkammeraterne ved flere lejligheder. 

Efter en periode, hvor hun har været i stor modvind udenfor banen, formåede Nadia Nadim også at vise, at hun stadig besidder stor kvalitet. Racing Louisville-angriberen havde således en afgørende fod med i Danmarks sejr, da hun i overtiden serverede en fornem assist for Mille Gejl. 

Brasilien:
Kerolin var klart brasilianernes største trussel i Parken, men offensivspilleren manglede til gengæld skarpheden i flere afgørende situationer. North Carolina Courage-profilen fik dog taget nogle gode løb op igennem banen, hvor hun tørrede flere danske spillere.

Kampens værste:
Det var en chancerig affære, vi fik at se i Parken, og en del af forklaringen på dette var, at angriberne havde en bedre dag på kontoret end forsvarsspillerne. Mens Lars Søndergaard kan være tilfreds med Danmarks evne til at skabe chancer, så er landstræneren nok lidt mindre tilfreds med sit holds forsvarsspil. Der var lidt for mange farlige boldtab, primært i første halvleg, hvor de uskarpe brasilianske angribere dog formøblede flere ‘direktører’. I slutfasen gik den så ikke længere, da Debinha udnyttede alt for passivt dansk forsvarsspil til at sende udligningen i netmaskerne. Den danske målvogter, Lene Christensen, burde nok også have gjort det bedre i situationen.

Kampens detalje:
Nadia Nadim fik sin landskamp nummer 100, mens Stine Ballisager i anden halvleg leverede en heroisk clearing, da det for alvor brændte på i det danske felt. Men kampens helt store detalje var selvfølgelig den fortryllende scoring, som Janni Thomsen satte ind efter 17 minutter. Her satte den formstærke Vålerenga-spiller således i den grad gang i den rød-hvide folkefest i Parken, da hun tog modtog bolden i højre side efter en bolderobring af Harder. Thomsen trak ind i banen, hvorefter hun krøllede bolden helt op i det modsatte hjørne – endda med sit svage ben. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Bekræfter millionbud på dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Klar besked til FCK-fans

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vild med ny Eriksen-løsning

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter