Bendtner efter landsholds-kritik: Godt de ved det

Nicklas Bendtner har en klar forestilling om, hvordan Danmark skal gøre mod Kasakhstan.



Danmark møder lørdag Kazahkstan i EM-kvalifikationen, hvor Danmark stadig har kurs mod slutrunden, selvom det ikke har kørt som smurt hele vejen. Det har givet noget kritik, og i et interview med DR Sporten har Andreas Christensen fortalt, at han godt kan følge kritikken af holdet.

Det er nu noget, som Nicklas Bendtner har reageret på, og indleder i sin podcast 'Stolpe ind' med, at han kalder det for et klassisk fodboldsvar, men at han godt kan lide, at Christensen påtager sig at sige, at det godt kan gøres bedre.

– Der er heller ikke rigtig nogen grund til fra 'AC' at skulle gå ind og se på hver enkelte og opstillinger og stille spørgsmålstegn og så videre. Men at give et overordnet svar på og sige 'Ja, med de spillere, vi har, der kan vi godt spille bedre.' Den køber jeg. Og det er godt, at de er klar over det, fortæller Bendtner.

Han understreger også, at spillerne godt ved, at det in the end of the day er de tre point, som det hele handler om.

Når det kommer til lørdagens kamp mod Kazahkstan, så har den tidligere landsholdsbomber også et klart billede af, hvad der skal til i det offensive, hvor han gerne ser dem stille op i en 4-3-3.

– Jeg kan bedre lide, at Pierre, Eriksen og Wind, de er vores måske bedste boldspillere på midten med AC og Joachim (Andersen red.) også. At når de får bolden ind, så får vi dem vendbare. Altså at vi får noget fart over feltet og lagt noget pres. Yus (Poulsen red.) har god fart og kæmpe arbejdsstyrke. Lindstrøm har god fart, siger han og fortsætter:

– Kan vi få Wind ind på den der anden-midt og Pierre-Eriksen rykket lidt længere frem, så de står og holder feltet, så har vi to-tre mand inde i boksen, og vi får nogle midtbaneløb. Det kan jeg bedre lide, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Kampen mellem Danmark og Kazakhstan spilles lørdag aften klokken 20.45. Læs mere om kampen her.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fin lodtrækning for FCK

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Klar for FC København

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil