Bendtner efter landsholds-kritik: Godt de ved det

Nicklas Bendtner har en klar forestilling om, hvordan Danmark skal gøre mod Kasakhstan.



Danmark møder lørdag Kazahkstan i EM-kvalifikationen, hvor Danmark stadig har kurs mod slutrunden, selvom det ikke har kørt som smurt hele vejen. Det har givet noget kritik, og i et interview med DR Sporten har Andreas Christensen fortalt, at han godt kan følge kritikken af holdet.

Det er nu noget, som Nicklas Bendtner har reageret på, og indleder i sin podcast 'Stolpe ind' med, at han kalder det for et klassisk fodboldsvar, men at han godt kan lide, at Christensen påtager sig at sige, at det godt kan gøres bedre.

– Der er heller ikke rigtig nogen grund til fra 'AC' at skulle gå ind og se på hver enkelte og opstillinger og stille spørgsmålstegn og så videre. Men at give et overordnet svar på og sige 'Ja, med de spillere, vi har, der kan vi godt spille bedre.' Den køber jeg. Og det er godt, at de er klar over det, fortæller Bendtner.

Han understreger også, at spillerne godt ved, at det in the end of the day er de tre point, som det hele handler om.

Når det kommer til lørdagens kamp mod Kazahkstan, så har den tidligere landsholdsbomber også et klart billede af, hvad der skal til i det offensive, hvor han gerne ser dem stille op i en 4-3-3.

– Jeg kan bedre lide, at Pierre, Eriksen og Wind, de er vores måske bedste boldspillere på midten med AC og Joachim (Andersen red.) også. At når de får bolden ind, så får vi dem vendbare. Altså at vi får noget fart over feltet og lagt noget pres. Yus (Poulsen red.) har god fart og kæmpe arbejdsstyrke. Lindstrøm har god fart, siger han og fortsætter:

– Kan vi få Wind ind på den der anden-midt og Pierre-Eriksen rykket lidt længere frem, så de står og holder feltet, så har vi to-tre mand inde i boksen, og vi får nogle midtbaneløb. Det kan jeg bedre lide, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Kampen mellem Danmark og Kazakhstan spilles lørdag aften klokken 20.45. Læs mere om kampen her.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg