Danmark møder lørdag Kazahkstan i EM-kvalifikationen, hvor Danmark stadig har kurs mod slutrunden, selvom det ikke har kørt som smurt hele vejen. Det har givet noget kritik, og i et interview med DR Sporten har Andreas Christensen fortalt, at han godt kan følge kritikken af holdet.
Det er nu noget, som Nicklas Bendtner har reageret på, og indleder i sin podcast 'Stolpe ind' med, at han kalder det for et klassisk fodboldsvar, men at han godt kan lide, at Christensen påtager sig at sige, at det godt kan gøres bedre.
– Der er heller ikke rigtig nogen grund til fra 'AC' at skulle gå ind og se på hver enkelte og opstillinger og stille spørgsmålstegn og så videre. Men at give et overordnet svar på og sige 'Ja, med de spillere, vi har, der kan vi godt spille bedre.' Den køber jeg. Og det er godt, at de er klar over det, fortæller Bendtner.
Han understreger også, at spillerne godt ved, at det in the end of the day er de tre point, som det hele handler om.
Når det kommer til lørdagens kamp mod Kazahkstan, så har den tidligere landsholdsbomber også et klart billede af, hvad der skal til i det offensive, hvor han gerne ser dem stille op i en 4-3-3.
– Jeg kan bedre lide, at Pierre, Eriksen og Wind, de er vores måske bedste boldspillere på midten med AC og Joachim (Andersen red.) også. At når de får bolden ind, så får vi dem vendbare. Altså at vi får noget fart over feltet og lagt noget pres. Yus (Poulsen red.) har god fart og kæmpe arbejdsstyrke. Lindstrøm har god fart, siger han og fortsætter:
– Kan vi få Wind ind på den der anden-midt og Pierre-Eriksen rykket lidt længere frem, så de står og holder feltet, så har vi to-tre mand inde i boksen, og vi får nogle midtbaneløb. Det kan jeg bedre lide, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Kampen mellem Danmark og Kazakhstan spilles lørdag aften klokken 20.45. Læs mere om kampen her.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro