Bendtner: Hjulmand lytter til flere end han bør

Når det kommer til startopstillingen, så skal landstræneren ikke have så mange med på råd, mener Nicklas Bendtner.



Det danske landshold er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland. Det stod klart, da holdet slog Slovenien hjemme i Parken og samtidig sikrede sig førstepladsen i puljen. Herefter tabte man den ligegyldige kamp mod Nordirland, hvor landsholdet blev ramt af en del kritik.

Blandt andet om valget af Kasper Schmeichel på mål. Og når det kommer til, hvem der vælger spillerne til startopstillingen, så er der for mange, der bliver lyttet til, mener den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner.

Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe Ind', hvor han husker tilbage på, hvordan det var i hans egen tid med Morten Olsen som landstræner.

– Nu er det jo svært at sige på det nuværende landshold, men på det gamle landshold var det altså kun én, der satte det hold, Det var Morten Olsen. Jeg ved ikke på det nye, siger han og fortsætter:

– Jeg ved ikke, hvordan spillerrådet er sat sammen, og hvem der bliver lyttet til, men nogle gange kunne man godt få fornemmelsen af, at der er flere, der bliver lyttet til, end der burde, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Han tog desuden også fat i, at der er noget at holde øje med. Blandt andet Victor Kristiansen.

– Der er nogle, som spiller sig mere på holdet end spiller sig af i forhold til hvor mange, der egentlig har fået chancen, som ikke har spillet sig varme. Der er 'VK' jo værd at tage fat i, og jeg vil også sige de tre inde på midtbanen (Delaney, Højbjerg og Nørgaard red.). De arbejdsheste. Der bliver knoklet, tacklet og headet. Det er en anden dynamik, fortæller Bendtner.

Der har dog også været kritik af landsholdet. Blandt andet fra Thomas Gravesen. Læs mere om det her.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ny offensiv transfer i FCN?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil