Det danske landshold er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland. Det stod klart, da holdet slog Slovenien hjemme i Parken og samtidig sikrede sig førstepladsen i puljen. Herefter tabte man den ligegyldige kamp mod Nordirland, hvor landsholdet blev ramt af en del kritik.
Blandt andet om valget af Kasper Schmeichel på mål. Og når det kommer til, hvem der vælger spillerne til startopstillingen, så er der for mange, der bliver lyttet til, mener den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner.
Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe Ind', hvor han husker tilbage på, hvordan det var i hans egen tid med Morten Olsen som landstræner.
– Nu er det jo svært at sige på det nuværende landshold, men på det gamle landshold var det altså kun én, der satte det hold, Det var Morten Olsen. Jeg ved ikke på det nye, siger han og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvordan spillerrådet er sat sammen, og hvem der bliver lyttet til, men nogle gange kunne man godt få fornemmelsen af, at der er flere, der bliver lyttet til, end der burde, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Han tog desuden også fat i, at der er noget at holde øje med. Blandt andet Victor Kristiansen.
– Der er nogle, som spiller sig mere på holdet end spiller sig af i forhold til hvor mange, der egentlig har fået chancen, som ikke har spillet sig varme. Der er 'VK' jo værd at tage fat i, og jeg vil også sige de tre inde på midtbanen (Delaney, Højbjerg og Nørgaard red.). De arbejdsheste. Der bliver knoklet, tacklet og headet. Det er en anden dynamik, fortæller Bendtner.
Der har dog også været kritik af landsholdet. Blandt andet fra Thomas Gravesen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
England tromlede Kroatien – Portugal snublede
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
OPTAKT