Bendtner: Hjulmand lytter til flere end han bør

Når det kommer til startopstillingen, så skal landstræneren ikke have så mange med på råd, mener Nicklas Bendtner.



Det danske landshold er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland. Det stod klart, da holdet slog Slovenien hjemme i Parken og samtidig sikrede sig førstepladsen i puljen. Herefter tabte man den ligegyldige kamp mod Nordirland, hvor landsholdet blev ramt af en del kritik.

Blandt andet om valget af Kasper Schmeichel på mål. Og når det kommer til, hvem der vælger spillerne til startopstillingen, så er der for mange, der bliver lyttet til, mener den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner.

Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe Ind', hvor han husker tilbage på, hvordan det var i hans egen tid med Morten Olsen som landstræner.

– Nu er det jo svært at sige på det nuværende landshold, men på det gamle landshold var det altså kun én, der satte det hold, Det var Morten Olsen. Jeg ved ikke på det nye, siger han og fortsætter:

– Jeg ved ikke, hvordan spillerrådet er sat sammen, og hvem der bliver lyttet til, men nogle gange kunne man godt få fornemmelsen af, at der er flere, der bliver lyttet til, end der burde, lyder det fra Nicklas Bendtner.

Han tog desuden også fat i, at der er noget at holde øje med. Blandt andet Victor Kristiansen.

– Der er nogle, som spiller sig mere på holdet end spiller sig af i forhold til hvor mange, der egentlig har fået chancen, som ikke har spillet sig varme. Der er 'VK' jo værd at tage fat i, og jeg vil også sige de tre inde på midtbanen (Delaney, Højbjerg og Nørgaard red.). De arbejdsheste. Der bliver knoklet, tacklet og headet. Det er en anden dynamik, fortæller Bendtner.

Der har dog også været kritik af landsholdet. Blandt andet fra Thomas Gravesen. Læs mere om det her.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Han er færdig i Brøndby