Det danske landshold er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland. Det stod klart, da holdet slog Slovenien hjemme i Parken og samtidig sikrede sig førstepladsen i puljen. Herefter tabte man den ligegyldige kamp mod Nordirland, hvor landsholdet blev ramt af en del kritik.
Blandt andet om valget af Kasper Schmeichel på mål. Og når det kommer til, hvem der vælger spillerne til startopstillingen, så er der for mange, der bliver lyttet til, mener den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner.
Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe Ind', hvor han husker tilbage på, hvordan det var i hans egen tid med Morten Olsen som landstræner.
– Nu er det jo svært at sige på det nuværende landshold, men på det gamle landshold var det altså kun én, der satte det hold, Det var Morten Olsen. Jeg ved ikke på det nye, siger han og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvordan spillerrådet er sat sammen, og hvem der bliver lyttet til, men nogle gange kunne man godt få fornemmelsen af, at der er flere, der bliver lyttet til, end der burde, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Han tog desuden også fat i, at der er noget at holde øje med. Blandt andet Victor Kristiansen.
– Der er nogle, som spiller sig mere på holdet end spiller sig af i forhold til hvor mange, der egentlig har fået chancen, som ikke har spillet sig varme. Der er 'VK' jo værd at tage fat i, og jeg vil også sige de tre inde på midtbanen (Delaney, Højbjerg og Nørgaard red.). De arbejdsheste. Der bliver knoklet, tacklet og headet. Det er en anden dynamik, fortæller Bendtner.
Der har dog også været kritik af landsholdet. Blandt andet fra Thomas Gravesen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Han afløser Mourinho
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL