Det danske landshold er klar til EM-slutrunden til sommer i Tyskland. Det stod klart, da holdet slog Slovenien hjemme i Parken og samtidig sikrede sig førstepladsen i puljen. Herefter tabte man den ligegyldige kamp mod Nordirland, hvor landsholdet blev ramt af en del kritik.
Blandt andet om valget af Kasper Schmeichel på mål. Og når det kommer til, hvem der vælger spillerne til startopstillingen, så er der for mange, der bliver lyttet til, mener den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner.
Det fortæller han i sin podcast 'Stolpe Ind', hvor han husker tilbage på, hvordan det var i hans egen tid med Morten Olsen som landstræner.
– Nu er det jo svært at sige på det nuværende landshold, men på det gamle landshold var det altså kun én, der satte det hold, Det var Morten Olsen. Jeg ved ikke på det nye, siger han og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvordan spillerrådet er sat sammen, og hvem der bliver lyttet til, men nogle gange kunne man godt få fornemmelsen af, at der er flere, der bliver lyttet til, end der burde, lyder det fra Nicklas Bendtner.
Han tog desuden også fat i, at der er noget at holde øje med. Blandt andet Victor Kristiansen.
– Der er nogle, som spiller sig mere på holdet end spiller sig af i forhold til hvor mange, der egentlig har fået chancen, som ikke har spillet sig varme. Der er 'VK' jo værd at tage fat i, og jeg vil også sige de tre inde på midtbanen (Delaney, Højbjerg og Nørgaard red.). De arbejdsheste. Der bliver knoklet, tacklet og headet. Det er en anden dynamik, fortæller Bendtner.
Der har dog også været kritik af landsholdet. Blandt andet fra Thomas Gravesen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT