– Bendtner var mere talentfuld end Højlund

Ifølge Rasmus Højlunds ungdomstræner Christian Moroux, så var Nicklas Bendtner mere talentfuld end Højlund.



Nicklas Bendtner var mere talentfuld end Rasmus Højlund. 

Sådan mener den nytilkomne Manchester United-angribers egen ungdomstræner Christian Moroux, der nu er talentchef for Hørsholm-Usserød. 

– Bendtner var måske et større talent end Højlund, men det var også det der gjorde, at han tog lidt lettere på tingene. Højlund er helt anderledes. Selvom han formentligt vil købe en større bil og have et flot ur, så vil det ikke bringe ham ud af fatningen, siger Moroux til The Sun. 

Men selvom Bendtner – ifølge Moroux – var en mere talentfuld spiller, så arbejder Højlund hårdere. Og derfor er det da heller ikke fordi, at det decideret kommer bag på angriberens tidligere træner, at han allerede nu har drevet det så langt, som han har.

– Han har den helt rigtige mentalitet, og han er så disciplineret. Han ved, hvor langt man kan komme med hårdt arbejde, og det er hårdt arbejde, der har fået ham derhen, hvor han er i dag. 

Nicklas Bendtner og Rasmus Højlunds arbejdsindsats er måske ikke som to dråber vand, men derfor mener Christian Moroux godt, at man kan sammenligne de to angribere. 

– Der kan godt laves en sammenligning til Nicklas Bendtner. De er begge nummer ni, de er begge fysisk stærke, de har begge et glimt i øjet, og de er begge humoristiske. 

Og det er da ikke kun Nicklas Bendtner, der var mere talentfuld end Rasmus Højlund ifølge Moroux. Det var angriberens to brødre, Oscar og Emil Højlund, der i dag begge spiller i FCK, også. Det kan du læse mere om HER. 





LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Storroser 18-årig FCK-spiller

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp