Nicklas Bendtner var mere talentfuld end Rasmus Højlund.
Sådan mener den nytilkomne Manchester United-angribers egen ungdomstræner Christian Moroux, der nu er talentchef for Hørsholm-Usserød.
– Bendtner var måske et større talent end Højlund, men det var også det der gjorde, at han tog lidt lettere på tingene. Højlund er helt anderledes. Selvom han formentligt vil købe en større bil og have et flot ur, så vil det ikke bringe ham ud af fatningen, siger Moroux til The Sun.
Men selvom Bendtner – ifølge Moroux – var en mere talentfuld spiller, så arbejder Højlund hårdere. Og derfor er det da heller ikke fordi, at det decideret kommer bag på angriberens tidligere træner, at han allerede nu har drevet det så langt, som han har.
– Han har den helt rigtige mentalitet, og han er så disciplineret. Han ved, hvor langt man kan komme med hårdt arbejde, og det er hårdt arbejde, der har fået ham derhen, hvor han er i dag.
Nicklas Bendtner og Rasmus Højlunds arbejdsindsats er måske ikke som to dråber vand, men derfor mener Christian Moroux godt, at man kan sammenligne de to angribere.
– Der kan godt laves en sammenligning til Nicklas Bendtner. De er begge nummer ni, de er begge fysisk stærke, de har begge et glimt i øjet, og de er begge humoristiske.
Og det er da ikke kun Nicklas Bendtner, der var mere talentfuld end Rasmus Højlund ifølge Moroux. Det var angriberens to brødre, Oscar og Emil Højlund, der i dag begge spiller i FCK, også. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
MEDIE
