– Bendtner var mere talentfuld end Højlund

Ifølge Rasmus Højlunds ungdomstræner Christian Moroux, så var Nicklas Bendtner mere talentfuld end Højlund.



Nicklas Bendtner var mere talentfuld end Rasmus Højlund. 

Sådan mener den nytilkomne Manchester United-angribers egen ungdomstræner Christian Moroux, der nu er talentchef for Hørsholm-Usserød. 

– Bendtner var måske et større talent end Højlund, men det var også det der gjorde, at han tog lidt lettere på tingene. Højlund er helt anderledes. Selvom han formentligt vil købe en større bil og have et flot ur, så vil det ikke bringe ham ud af fatningen, siger Moroux til The Sun. 

Men selvom Bendtner – ifølge Moroux – var en mere talentfuld spiller, så arbejder Højlund hårdere. Og derfor er det da heller ikke fordi, at det decideret kommer bag på angriberens tidligere træner, at han allerede nu har drevet det så langt, som han har.

– Han har den helt rigtige mentalitet, og han er så disciplineret. Han ved, hvor langt man kan komme med hårdt arbejde, og det er hårdt arbejde, der har fået ham derhen, hvor han er i dag. 

Nicklas Bendtner og Rasmus Højlunds arbejdsindsats er måske ikke som to dråber vand, men derfor mener Christian Moroux godt, at man kan sammenligne de to angribere. 

– Der kan godt laves en sammenligning til Nicklas Bendtner. De er begge nummer ni, de er begge fysisk stærke, de har begge et glimt i øjet, og de er begge humoristiske. 

Og det er da ikke kun Nicklas Bendtner, der var mere talentfuld end Rasmus Højlund ifølge Moroux. Det var angriberens to brødre, Oscar og Emil Højlund, der i dag begge spiller i FCK, også. Det kan du læse mere om HER. 







LIVE

LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

AGF har holdt fri inden FCM-brag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Riemer reagerer på stor landsholdschok



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting: Good on paper – shit on grass