– Bendtner var mere talentfuld end Højlund

Ifølge Rasmus Højlunds ungdomstræner Christian Moroux, så var Nicklas Bendtner mere talentfuld end Højlund.



Nicklas Bendtner var mere talentfuld end Rasmus Højlund. 

Sådan mener den nytilkomne Manchester United-angribers egen ungdomstræner Christian Moroux, der nu er talentchef for Hørsholm-Usserød. 

– Bendtner var måske et større talent end Højlund, men det var også det der gjorde, at han tog lidt lettere på tingene. Højlund er helt anderledes. Selvom han formentligt vil købe en større bil og have et flot ur, så vil det ikke bringe ham ud af fatningen, siger Moroux til The Sun. 

Men selvom Bendtner – ifølge Moroux – var en mere talentfuld spiller, så arbejder Højlund hårdere. Og derfor er det da heller ikke fordi, at det decideret kommer bag på angriberens tidligere træner, at han allerede nu har drevet det så langt, som han har.

– Han har den helt rigtige mentalitet, og han er så disciplineret. Han ved, hvor langt man kan komme med hårdt arbejde, og det er hårdt arbejde, der har fået ham derhen, hvor han er i dag. 

Nicklas Bendtner og Rasmus Højlunds arbejdsindsats er måske ikke som to dråber vand, men derfor mener Christian Moroux godt, at man kan sammenligne de to angribere. 

– Der kan godt laves en sammenligning til Nicklas Bendtner. De er begge nummer ni, de er begge fysisk stærke, de har begge et glimt i øjet, og de er begge humoristiske. 

Og det er da ikke kun Nicklas Bendtner, der var mere talentfuld end Rasmus Højlund ifølge Moroux. Det var angriberens to brødre, Oscar og Emil Højlund, der i dag begge spiller i FCK, også. Det kan du læse mere om HER. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak