Bizart mål sender Tyskland i semifinalen

Jamal Musiala scorede et mærkværdigt mål, da Tyskland spillede sig videre fra Nations League-kvartfinalen.



Det tyske fodboldlandshold er klar til semifinalen i Nations League, men tilskuerne i Dortmund måtte igennem lidt af hvert i kvartfinalen mod Italien, før de kunne juble over et 3-3-resutat, der lige akkurat var nok.

Tyskland tabte nemlig helt kontrollen over kampen i anden halvleg og satte en sikker føring over styr. De tyske fans overværede også deres landshold score et bizart mål undervejs.

Efter tysk 2-1-sejr på udebane i den første kamp så pladsen i semifinalen ud til at være på plads, da tyskerne gik til pause foran 3-0 i returkampen.

Joshua Kimmich åbnede scoringen fra straffesparkspletten efter en halv times spil, og inden pausen måtte Italiens landstræner Luciano Spalletti se sit mandskab lukke yderligere to mål ind.

Især Jamal Musialas scoring til 2-0 må have gjort ondt.

Tyskerne fik tilkendt hjørnespark, og målmand Gianluigi Donnarumma gik langt ud i sit felt for at dirigere med sine forsvarere.

Ingen opdagede, at Kimmich allerede stod klar til at sparke, så kaptajnen kunne i ro og mag sende en flad aflevering ind til en helt fri Musiala, der let scorede i det tomme mål.

I første halvlegs sidste minut blev det også 3-0, da Donnarumma ikke kunne holde Tim Kleindiensts hovedstød fra tæt hold ude af målet. Igen stod Kimmich for oplægget.

De italienske spillere forlod banen med bøjede hoveder. Men de kom ind til anden halvleg med nyt mod og ny attitude.

Moise Kean reducerede til 1-3 allerede efter fire minutter, og samme spiller gjorde det også til 2-3 20 minutter før tid.

Kort efter så det ud til at ramle helt for hjemmeholdet, da der blev dømt straffespark til Italien.

Efter at have genset situationen på video trak dommeren dog kendelsen tilbage. Tyskerne kunne ånde lettet op. Men kun for en stund.

I overtiden pegede dommeren igen på pletten, da Maximilian Mittelstedt havde hånd på bolden. Og denne gang stod kendelsen ved magt.

Giacomo Raspadori udlignede på straffesparket, og så manglede italienerne kun et enkelt mål for at sikre forlænget spilletid.

De tyske spillere var tydeligt nervøse, og der blev lagt næsten ni minutter til, men det italienske mirakel udeblev.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Topboss sviner Barça til

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Forhandler med storklub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Serie A-klubber jagter Randers-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’